Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Zorunlu Trafik Sigortası kendi aracımın hasarını öder mi?
Sosyal Medyada Paylaş
8 Mayıs 2019
Bilgigi

Zorunlu Trafik Sigortası kendi aracımın hasarını öder mi?

Zorunlu sigortalar hakkında çok bilinen bir yanlışı sizlere açıklama gereği hissediyorum. Bir sigorta poliçesi zorunlu tutuluyorsa bilin ki bu sizi koruma amaçlı bir düzenlemedir. Tıpkı Doğal Afet Sigortası gibi, trafik sigortası da zorunlu tutulmuştur. Belirli limitler dahilinde sizlerin yükümlülüklerinizi üstlenen firmalar, bunun karşılığında riskin boyutuna göre siz değerli müşterilerden belirli bir para talep etmektedirler. Risk yöneticilerinin belirlediği çarpanlar neticesinde oluşan fiyat, sizin riskinizin şirket gözündeki değeridir.

 

Zorunlu trafik sigortası hakkında birçok soru soruluyor bizlere, bizler de bu soruları yanıtlarken bir yere not edip internet ortamında, sigorta yaptıracak bireylere yol göstermesi amacıyla buraya yazıyoruz.

 

Zorunlu trafik sigortası kendi aracımın masrafını öder mi?

Hayır, ödemez. Sigorta, hata sizdeyse karşı tarafa verdiğiniz, kendi cebinizden ödemeniz gereken tutarı mağdur tarafa öder.

Zorunlu trafik sigortası 3. şahıslara, ağaçlara, evlere, klimalara verilen hasarı öder mi?

Evet, öder. Geçen gün bir beton mikseri, bir evin klima motorunu kopardı ve sigorta poliçesi, mağdur tarafın her türlü maddi isteklerini yanıtladı.

Ağaca mı çarptınız? Hiç korkmayın, sigorta poliçeniz burada verdiğiniz zararı da öder. Yolda giderken bir hayvana ( ekseriyetle kedi ve köpek oluyor ne yazık ki, canlarımız. ) çarptınız diyelim, veteriner masrafları poliçe tarafından karşılanabiliyor. Lütfen canlıları öylece ölüme terk etmeyelim, böylece bir de sosyal mesajla siz değerli sigorta müşterilerinden küçük bir ricada bulunalım.

 

Kaza yaptım, suçlu benim ama karşı taraf alkollü, kimin sigortası ödeme yapacak?

Bu çok can alıcı bir soru. Böylesi bir durumda bir trafik polisi çağırmalısınız. Tutanak hiçbir şekilde kanıt olmaz. Böylesi bir durumda hatalı olsanız bile karşı taraf sizden herhangi bir şey talep edemez. Hakkınızı sonuna kadar aramanız konusunda size ricada bulunabiliriz yalnızca.

Kendi aramızda tutanak tutalım tarzı laflara kanmayınız, bu şekilde hazırlayacağınız bir tespit tutanağı, kısa zaman içerisinde karşınıza büyük sorunlar olarak çıkabilir.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.