Zorunlu Trafik Sigortası Gecikme Cezası Ne Kadar?

Zorunlu Trafik Sigortası Gecikme Cezası Ne Kadar?

Bizlere en çok sorulan sorulardan bir diğeri de trafik sigortasını yeniletmeyen ya da satıştan 10 iş günü içerisinde yapılmamış sigortalarla alakalıdır. Trafik sigortaları online sisteme geçtiğinden beri rahatlıkla takip edilebilmektedir. Bu takip neticesinde de sigortanın ne zaman nerede, saat kaçta yapıldığı dahi görülebilmektedir. Geçmişe yönelik sigorta eskiden yapılabiliyor diye duymuştum. Elle kesilen dönemde. Lakin 2007’den beri acentelik yaptığımız için o dönem hakkında pek bilgi sahibi değiliz. Sistemin online hale gelmesi muhakkak ki herkes için iyi olmuş.

 

Trafik sigortanızı yaptırmadığınızın ertesi günü trafik sigortanızı %5 ceza ile ödemeniz gerekmektedir.

Lakin; Çok önemli bir nokta var. Trafik sigortası cumartesi ya da pazar günü bitiyorsa %5 ceza pazartesi günü içinde yapılırsa uygulanmaz. Bu çok önemli bir detaydır. Haftasonu günleri açık acente bulamama gibi şeyler olduğundan çok sorun olmayacaktır. Bu tip bir durumda olan müşterilerimiz rahat olabilirler. Zaten en nihayetinde %5 ceza.

Peki uzun süre trafik sigortası yapılmazsa?

Bu, genelde trafiğe çıkan araçlarda değil kullanılmayan araçlarda karşımıza çıkan bir olaydır. Eskiden bu ceza oranı %50 oranına kadar çıkıyordu ve her sene yavaş yavaş düşüyordu. Yani bir sene sonra ceza sıfırlanmıyordu. Sadece bir miktar azalıyordu. Birkaç sene bu cezayı çekiyordunuz. Şu an ise en yüksek ceza %25 boyutlarındadır. Sistemin %25’e düştüğünü geçen gelen bir müşterim sayesinde fark ettim. Trafik sigortalarının fiyatları artınca haliyle cezaların boyutunu biraz düşürmüşler gibi geldi.

 

Bu işin sigorta yaptırırken çekilen cezası var. Bir de trafik sigortası olmayan aracın trafik tarafından cezalandırılması var ki o da epey el yakıyor.

 

2018 Yılında yapılan yeniliklerle birlikte gecikme cezasına da birkaç değişiklik geldi. Bunlardan biri, var olan aracınıza ait tüm yükümlülükler bir sonraki araç için yaptığınız sözleşmede karşınıza çıkmaktadır.

Tıpkı indirim aktarımı gibi artık sürprimler de yeni poliçeye aktarılarak araç sahibinin bir ödülden faydalandığı gibi bir cezadan da kurtulamadığı bir sisteme geçildi.

Sigorta acenteleri bu konudaki detaylı bilgilendirmeyi her poliçe tanzimi sırasında vermekle mükelleftirler.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?