Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Komşumuz Yunanistan son yıllarda ekonomik olarak bir dar boğazın içerisine girmişti. Ancak bu ekonomik zorlukları Avrupa Birliği’nin desteği ile biraz olsun dindiren Yunanistan’da çalışma şartları nasıl ? Yunanistan’da asgari ücret ne kadar ? Yunanistan’da asgari ücret oranları ile ilgili detaylı bir yazı dizisi.

[irp posts=”1527″ name=”Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Yunanistan’da uygulanan asgari ücret, yaşa ve işe göre ufak tefek değişiklikler göstermektedir. Mesleki ayrım, çalışanlar ve zanaatkârlar şeklinde yapılmaktadır. Yaşa göre ayrım ise 25 yaş üstü ve 25 yaş altı şeklinde yapılmaktadır.

Yunanistan’da Asgari Ücret Kaç Euro ?

25 yaşının altındaki zanaatkârlar için asgari ücret aylık 228,33 Euro ve 25 yaşının üstündeki zanaatkârlar için asgari ücret aylık 260,18 euro olarak uygulanmaktadır. 25 yaş altı çalışanlar için asgari ücret 510,95 euro, 25 yaş üstü çalışanlar için asgari ücret 586,08 euro olarak uygulanmaktadır.

asgari ücret
Yunanistan’da asgari ücret ne kadar, Yunanistan’da güncel asgari ücret oranları

Yunanistan’da Asgari Ücret Alabilmek İçin Ne Kadar Çalışmalı?

Yunanistan’da asgari ücret almaya hak kazanmak için haftada 40 saat çalışmak yeterlidir.

Yunanistan’da asgari ücret; Yunan hükümeti, IMF ve Avrupa Merkez Bankası tarafından ortaklaşa belirlenmektedir.

Asgari Ücret Zammı Nasıl Belirleniyor?

Yunan hükümeti, IMF ve Avrupa Merkez Bankası tarafından belirlenen asgari ücret, tecrübeye göre de değişiklik gösterir. 25 yaşının üzerinde ve 3 yıl iş tecrübesi olan kişilerin asgari ücret bedellerine her yıl yüzde 10 zam yapılır. 9 yıllık iş tecrübesi olan kişiler için ise bu oran yüzde 30’dur. En az 3 yıllık tecrübesi olan zanaatkârların maaşına da yüzde 10 zam yapılır. Yıllık enflasyon oranının yüzde 10’u geçtiği yıllarda asgari ücrete zam yapılmaktadır.

Yunanistan’da Çalışma Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan iş güvenliği uzmanlığı tarafından asgari ücret uygulamasının denetimi yapılır.

[irp posts=”1508″ name=”Danimarka’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

İşçi ve işverenleri temsil eden sendikalar, asgari ücretin belirlenmesinde herhangi bir rol oynamamaktadır. Asgari ücret; Yunan hükümeti, IMF ve Avrupa Merkez Bankası tarafından ortaklaşa belirlenir.

Asgari Ücret Vermemenin Cezası Nedir?

İşverenler, asgari ücretin altında bir ücret ile işçi çalıştırırsa önemli cezalara çarptırılırlar. İlk seferde söz konusu işletme, 18 ay boyunca asgari ücret tutarı kadar ceza ödemek zorunda kalır. Suç ikinci kez tekrarlanırsa, işyerinin faaliyetlerine son verilir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?