Yıllık İzin Hesaplama, Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır ?

Yıllık İzin Hesaplama, Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır ?

Yıllık İzin Süresi Nasıl Hesaplanır?

Yıllık izin, memur ve işçilerin bir yıllık çalışmalarının karşılığı olarak haftalık ve resmi tatiller haricinde bir nevi tatil niteliği taşıyan dinlenme süresi talep etmeye denir. Kamu ve özel sektörde çalışanların yıllık izin hesaplamaları sahip oldukları kıdeme göre belirlenir. Peki, yıllık izin nasıl hesaplanır?

Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır ?

Yıllık izin süresi özel sektörde çalışanlar için 4857 maddesindeki iş kanununa göre memur sınıfında çalışanlar içinse 657 maddesindeki iş kanununa göre hesaplanır. Alınan mazeret izinleri de yıllık izin dışında hesaplanır ve yıllık izin süresi için her hangi bir eksi kazandırmaz. Yıllık izne ayrılacak olan çalışanlar bir ay önceden izin kâğıdında gerekli alanları doldurarak izin talebini yetkiliye beyan etmesi gerekmektedir. Bir yıldan beş yıla kadar kıdem süresinde olan özel sektör çalışanları 14 gün, kıdem süresi beş yıldan on beş yıla kadar olan özel sektör çalışanları 20 gün ve on beş yıl üstü kıdem süresinde olan çalışanlara ise 26 günlük yıllık izin hakkı tanınmıştır.

Memurların yıllık izin süresi nasıl hesaplanır? Kıdem süresi memurlar içinde aynen geçerlidir. Ancak öğretmenler yaz tatillinde iş başı yapmadıkları için yaz tatili yıllık izin olarak hesaplanır ve öğretmenlerin ayrıca bir yıllık izin alma şansı yoktur. Memurlarda bir yıldan on yıla kadar kıdem süresi olanlar için 20 gün ve on yıldan fazla kıdem süresine sahip olanlar içinse 30 gün yıllık izin alma hakkı tanınmıştır. Memurların yıllık izin alma hakları tamamen bu süre standartları ile doğru orantı bir şekilde verilmektedir. Ancak tüm bunlar memur sınıfında olan öğretmenler için geçerli bir sistem değildir.

Kullanılmayan Yıllık İzin İçin Ayrılan Yasal Süre Ne Kadardır?

53 sayılı iş kanununa göre yıllık izin bir yıl çalışma karşılığında elde edilmiş bir haktır. Bu nedenle işçi sadece yazılı bir beyanda bulunarak yıllık iznini alma hakkına sahiptir ve kullanılan yıllık iznin karşılığında çalışanın eline geçecek net aylık ücretten kesinti yapılması söz konusu bile değildir.

yıllık izin nasıl hesaplanır
yıllık izin süresi hesaplama

Yıllık izin nasıl hesaplanır? Yıllık izin ücretlerinde zaman aşımı süresi bulunmaktadır ve bu sebeple kişi iş sözleşmesinin son bulduğu günden itibaren geçen beş yılda yıllık izin ücreti hakkı alınır. Bu ve bunun gibi artı aksi durumlar haricinde gerek memur sınıfında olan çalışanlar gerekse özel sektörde olan çalışanlar her yıl bulunduğu kıdem süresine göre belli bir zaman diliminde izin kullanma hakkına sahiptir.

Yıllık İzin Hesaplaması

Yıllık izin süresi hesaplanırken ilk olarak çalışanların hak kazandığı senelik izin günleri dikkate alınır ve çalışanın günlük brüt ücreti üzerinden yıllık izin süresi hesaplanır. Çalışan her gün için izin süresinde 1 günlük net gelirini kesinlikle alır. Yani çalışanların yıllık izin süresi hesaplanırken brüt yıllık izin ücretlerinden gelir vergisi, SGK kesintisi ve damga vergisi yapılarak elde edilen verilere göre yıllık izin ücreti hesaplanmaktadır.

İş Bankası müşteri hizmetlerine direk olarak bağlanmak istiyorsanız, İş Bankası müşteri temsilcisine direk bağlanma başlıklı konumuza göz atabilirsiniz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?