Volatilite Nedir ? Volatilite Endeksi ( Vix Endeksi ) Nedir ?

Volatilite Nedir ? Volatilite Endeksi ( Vix Endeksi ) Nedir ?

Volatilite Nedir?

Sözlük anlamı ‘’Oynaklık’’ olarak karşımıza çıkan Volatilite, piyasadaki fiyat değişikliklerinin hangi aralıklarla gerçekleştiğini ve finansal ürün ile fiyat hareketleri arasındaki ilişkinin büyüklüğünü ölçme durumu olarak tanımlanabilir. Volatilitesi yüksek olan finansal aracı baz alarak bir örnekleme yaptığımızda bunu sizler de çok daha iyi anlayacaksınız. Volatilitesi yüksek olan finansal araç, risk düzeyi yüksek olarak nitelendirilir. Tam tersi durumda ise riskin daha az olduğunu ifade etmek doğru olacaktır. Her iki yöndeki değişimlerin ölçülmesinde de önemli pay sahibi olan volatilite, değer ölçümünde karşımıza çıkıyor…

Volatilite, bir diğer adı ile ‘’Dalgalanma Seviyesi’’ olarak da biliniyor. Ayrıca piyasalar açısından en bilinen ismi ise vix volatilite endeksi olarak geçmektedir.

Volatilite Endeksi

Chicago Borsasında piyasaların değişkenliğini ölçmek adına kullanılan bir endeks programı olarak tanımını yapabiliriz. İlk olarak 1993 yılın hesaplanmaya başlandığı ifade ediliyor ve birçok kaynakta bu bilginin doğrulandığını söyleyebiliriz. Piyasaların değişkenlik gösterdiği, bir diğer deyişle oynak olduğu durumlarda volatilite endeksi de değer kazanmaya başlıyor. Aksi bir durum söz konusu olduğu takdirde ise endeksin değer kaybedeceğini söylemek mümkündür.

Birtakım belirsizlik durumlarında yani savaş, siyasi krizler ve mali kriz durumunda da volatilite endeksinin yükseliş göstereceğini belirtmekte fayda var. Volatilite, farklı tanımları beraberinde getiriyor ve bu tanımların tamamını sizinle paylaşmaya gayret gösterdik. Piyasada işlem yapan her yatırımcının hakim olması gereken terimlerden bir tanesi olduğunu ifade etmek de hatalı bir kullanım olmayacaktır.

Vix endeksi olarak adlandırılan volatilite endeksi, piyasalarda yaşanan hareketlere göre düşmekte veya yükselişe geçmektedir. Piyasalarda belirsizliğin hakim olduğu ve sıkıntılı süreçlerin yaşandığı dönemlerde vix endeksi yükseliş gösterirken tersi durumlarda yani piyasaların güzel hareket ettiği borsaların alıcılı seyrettiği zamanlarda ise vix endeksi genellikle düşüş göstermektedir. Çünkü burada volatiliteden ziyade piyasalarda yaşanan endişeye bakılmaktadır. Piyasalarda endişeler arttıkça vix endeksi yükselir piyasalarda endişeler azaldığında ise vix endeksinde düşüşler yaşanmaktadır.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?