Vizesiz Gidilen Ülkeler

Vizesiz Gidilen Ülkeler

Dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de insanlar her yıl yurtdışında tatil veya gezi yapmak amacıyla belirli hazırlıklar yapıyor, süreçlerden geçiyor; kimi zaman bu amaçlarını gerçekleştiriyor kimi zamansa maalesef bunu başaramıyorlar. Bu süreçten geçen herkesin bildiği gibi, ülkemizden yurtdışına çıkış yapmak isteyen herkesin karşılaştığı en büyük sorun, vize alma sorunu oluyor. Gerek ülkemizin şu anda siyasi ve kültürel olarak bulunduğu konum, gerekse gidilmek istenen ülkelerin kendi içlerindeki durumlar nedeniyle, vize süreçleri oldukça sıkıntılı ve bir o kadar yorucu oluyor. Doğal olarak, bu durumda vatandaşlarımızın en çok sorduğu sorulardan bazıları;  vizesiz gidilen ülkeler var mı, varsa vizesiz hangi ülkelere gidilebilir, vizesiz gidilen ülkelere nasıl giriş yapılır gibi sorular olmaktadır. Bu makalemizde vizesiz gidilebilen ülkeler var mı, vizesiz gidilebilen ülkeler hangileri gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Var mı ?

Bu soruların cevabı, evet. Ancak, soruya cevap vermeden önce bilinmesi gereken birkaç şey mevcut. Vizesiz gidilen ülkelerin birçoğu,  pasaport şartına sahiptir ve bu durum vize ile karıştırılmamalıdır. Ülkemiz üzerinden sadece kimliğinizle giriş yapabileceğiniz pasaport şartı olmayan 3 tane ülke bulunmaktadır. Bunlar: Ukrayna, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Gürcistan’dır. Bu üç güzel ülkeye pasaportunuz olmadan sadece kimliğinizle giriş yapabilir, size verilen süre dahilinde gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Bunun yanında, kapıda veya online olarak vize alınabilen bazı ülkeler de mevcuttur. Yani, herhangi bir konsolosluğa başvurmanıza gerek kalmadan, direkt havaalanında giriş yapmadan önce veya internetten çok az bir efor sağlayarak vize alabileceğiniz ülkelere de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

vizesiz seyahat edilebilen ülkeler 2018

Konumuzda dönecek olursak, 2018 yılı itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nden vizesiz veya kapıda vize, kimlikle giriş gibi basit uygulamalarla gidilebilen ülkeler şu şekildedir :

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler Listesi

Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler;  Belarus, Andorra, Bosna – Hersek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Karadağ, Gürcistan, Moldova, Makedonya, Sırbistan, Kosova, Arnavutluk ve Ukrayna.

Asya’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler; Azerbaycan, Filipinler, Doğu Timor, Ermenistan, Irak, Hong Kong, Filistin, Japonya, Kamboçya, İran, Kırgızistan, Kazakistan, Katar, Makau, Güney Kore, Lübnan, Malezya, Moğolistan, Maldivler, Suriye, Sri Lanka, Singapur, Tayland, Tayvan, Umman, Brunei, Özbekistan, Ürdün, Fiji ve Endonezya.

Afrika’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler; Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Fas, Mauritius, Seyşeller, Kenya, Tunus ve Svaziland.

Amerika’da Vizesiz Seyahat Edilebilecek Ülkeler; Arjantin, Bahamalar, Belize, Barbados, Brezilya, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Ekvador, Haiti, Guatemala, Honduras, Kosta Rika, Jamaika, Kolombiya, Panama, Nikaragua, Trinidad ve Tobaco, Paraguay, St. Lucia, Peru, Uruguay, Venezuela.

Yukarıda bahsedilen tüm ülkeler, vizesiz gidilen ülkeler kapsamına girmektedir. Bu ülkelerden bazılarında sınır kapılarında veya havaalanlarında vize verilirken, bazılarında çok cüzi ücretler karşılığında yine havaalanlarında turist kartı alarak seyahat edebilirsiniz. Ancak çoğunluğunda, tüm bu prosedürlerden muaf tutularak sadece pasaportunu ve kimliğinizle birlikte dilediğinizce seyahat edebilirsiniz.

Zaman zaman vizesiz gidilen ülkeler ülke ikili ilişkileri ile değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle en doğru sonucu gitmeyi düşündüğünüz ülke büyükelçiliği web sitesinden veya konsolosluklardan öğrenebilirsiniz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Bu değerli yazınızı çok beğendim hocam. Muhteşem yazılar yazıyorsunuz. Bu güzel yazılarınız için size çok teşekkür ederim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?