Trafik Kazası Tazminatı

Trafik Kazası Tazminatı

Kişilerin trafik kazası nedeniyle maddi manevi tazminat açma hakları bulunmaktadır. Trafik kazası tazminatı trafik kazasından sorumlu kişilere açılan en az bir ya da daha fazla motorlu aracın karıştığı kaza türleridir. Trafik kazası tazminatı kişilerin hem fiziksel zararlarını hem de mal varlığı olarak zararlarını kapsamaktadır.

Trafik kazasında yaralanan kişi kendisi bu davayı açabilmektedir. Kazada yaralanan kişi çalışacağı durumlar için iş gücü kaybını göstererek maddi tazminat açabileceği gibi, kaza sonucu üzüntüsünden kaynaklı manevi tazminat da açabilmektedir.

Trafik kazası sonucu meydana gelen sonuçta ölüm hali olursa bu durumda ölen kişinin sağ iken baktığı herkes trafik kazasından sorumlu olanlara manevi tazminat açabilmektedir.

Trafik kazası tazminatı kimlere karşı açılır?

Trafik kazası sonucunda haksız fiil işlemiş kişilere karşı açılan trafik kazası tazminatı haksız fiilden kaynaklı tüm sorumlulara açılabilir. Kazada kusurlu olan sürücü için sürücünün aleyhine dava açılır.

Aracın sürücüsü başka araç sahibi başka ise araç sahibine de yine trafik kazası tazminat davası açılabilmektedir. Bu durumda araç sahibi aracı işleten durumundan sorumlu kılınır.

Kazaya karışan ve haksız fiil işleyen aracın sigorta şirketine yönelik olarak da yine trafik kazası tazminatı açılabilmektedir.

Trafik kazasının gerçekleşmesinden sonra açılan manevi ya da maddi her türlü tazminat davasına bakabilecek pek çok yetkili mahkeme bulunmaktadır. Dava kazaya uğramış kişinin ikamet ettiği adresten de açılabilmektedir. Görevli asliye hukuk mahkemesi bu işlemleri açıldığı tarihten itibaren yürütecektir.

Trafik kazasında maddi ve manevi tazminat nasıl hesaplanır?

Trafik kazaları ölüm ya da yaralanma ile sonuçlanmışsa bu durumda açılan manevi tazminat ile zarara uğrayan kişilerde huzurlu bir hal yaratılmaktadır. Mahkemeler trafik kazası tazminatı kapsamında manevi tazminat açıldığında kişilerin elem keder ve acısını kıstas almaktadır. Bu durumların kısmen de olsa giderilmesini amaç edinmektedir. Davacı bu manevi tazminat yolunu asla zenginleşme için bir araç olarak görmemelidir.

Manevi tazminatlarda mahkemelerin dikkat ettikleri tarafların ekonomik ve sosyal durumları, olayın meydana geliş şekli ve kusur durumudur.

Maddi tazminat manevi tazminata göre hesaplanırken daha çok elle tutulur verilere dayanır. Maddi tazminatın belirleyicisi kişilerin kusur oranı ve uğradıkları zaradır. Zarara uğrayan kişinin iş göremezlik hali ve yaşı bundan sonra çalışacağı yıllar hesaplamalara katılan kıstaslar olarak bilinir. Maddi tazminat daha çok somut veriler içerdiğinden manevi tazminata göre daha kolay belirlenir. Manevi tazminatta elde veriler bulunmaz.

Kaynak: https://www.kazadatazminat.com/trafik-kazasi-tazminati

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?