Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Suudi Arabistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?
Sosyal Medyada Paylaş
17 Ekim 2018
Bilgigi

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Suudi Arabistan’da asgari ücret ne kadar, Suudi Arabistan’da asgari ücret oranları neye göre belirlenir gibi soruların cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Suudi Arabistan’da hükümet tarafından belirlenmiş bir asgari ücret bulunur ve hiçbir işçiye asgari ücretin altında maaş ödemesi yapılamaz. Suudi Arabistan’da asgari ücretin altında ödeme yapan kişi ve kurumlar, ağır cezalarla karşılaşmaktadır.

[irp posts=”1520″ name=”Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Suudi Arabistan’da Asgari Ücret Uygulaması

Suudi Arabistan’da asgari ücret, tam zamanlı bir işçiye ödenebilecek en düşük miktarı ifade etmektedir. Tıpkı Suudi Arabistan’daki gibi birçok ülkede asgari ücret uygulaması bulunmaktadır. Suudi Arabistan’da özel sektör için herhangi bir asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Kamu sektöründe ise asgari ücret 3,000 riyal olarak uygulanmaktadır. Suudi Arabistan’da asgari ücrete en son Şubat 2013’te zam yapılmıştır.

arabistan'da asgari ücret
Suudi Arabistan’da asgari ücret ne kadar, Arabistan’da asgari ücret oranları

Asgari Ücret Karşılaştırması: Suudi Arabistan ve Diğer Ülkeler

Suudi Arabistan’da uygulanan yıllık asgari ücret 7,585 dolardır. Suudi Arabistan’dan daha yüksek asgari ücret uygulamasına sahip 25 ülke bulunmaktadır. Suudi Arabistan, asgari ücret bakımından en yüksek yüzde 15’lik dilim içeresinde bulunur.

Suudi Arabistan’da zam konusu, tamamen hükümetin kontrolü altındadır fakat Arap hükümeti, asgari ücrete belli dönemlerde zam yapmaktadır.

[irp posts=”1515″ name=”Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Suudi Arabistan’da asgari ücreti alabilmek için haftada 5 gün ve günde 8 saat çalışmak yeterli olmaktadır.

Suudi Arabistan’da asgari ücret uygulamasının denetimini hükümetin iş ilişkileri ile ilgili kurumları yapmaktadır.

Suudi Arabistan’da Birden Fazla Asgari Ücret Var mı?

Suudi Arabistan’da sadece tek bir asgari ücret uygulaması vardır. Asgari ücret; Suudi Arabistan devletinin bakanlar kurulu tarafından belirlenir.  Ayrıca, asgari ücretin yanı sıra fazla mesai ücretleri ve tazminatlar gibi diğer ücretler de Suudi Arabistan hükümeti tarafından belirlenmektedir.

[irp posts=”1474″ name=”Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Suudi Arabistan Hakkındaki İstatistikler

Suudi Arabistan, Orta Doğu’da bulunan yaklaşık 21 milyon nüfusa sahip bir ülkedir. Suudi Arabistan’da ortalama insan ömrü 67,8 yıldır. Suudi Arabistan, yerel kaynaklarda Al-´Arabiya as-Sa´udiya olarak da bilinmektedir. Ülke, Suudi Arabistan kralı tarafından yönetilmektedir. Ülkedeki mevcut kral ise Fahd ibn Abdul-Aziz al-Sa´ud’dir. Suudi Arabistan, 1932 yılında bağımsızlığını kazanmıştır.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.