Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Stresi Azaltmanın Yolları, Stressiz Bir Hayat Mümkün mü ?
Sosyal Medyada Paylaş
24 Mayıs 2018
Bilgigi

Stresi Azaltmanın Yolları, Stressiz Bir Hayat Mümkün mü ?

Her insan hayatında dönem dönem stresli anlar yaşamakta ve bu stresle başa çıkmak için kendine has bazı yöntemler geliştirmeye çalışmakta veya bu konuda bilgin insanlardan daha önce aynı stresi yaşamış veya bu işin uzmanı olan doktorlardan destek almak durumunda kalmaktadırlar. Bu makalemizde stres nedir, stresi azaltma yolları nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Stres Nedir ?

Stres insanların bazı olay veya duyumlar karşısında yaşamış oldukları ruhsal gerilimler olarak adlandırılabilmektedir. Örneğin, sınava girmeden önce yaşanılan strese sınav stresi, sahneye çıkmadan önce yaşanılan strese sahne stresi, evlilik öncesi yaşanılan strese evlilik stresi denilebilmektedir. Bir çok stres sebebi olduğu için bir çok stres türü ve dolayısı ile de stresi azaltabilmenin de farklı yolları mevcuttur.

Stresi Azaltma Yolları Nelerdir?

Stresli olma durumunu çok iyi biliyorum aslında ve genellikle stresin oluşturduğu fiziksel belirtileri zamanında saptayamazdım. Zamanla stresimi azaltacak bazı yöntemler uygulamaya karar verdim ve bu yazımda onları sizlerle paylaşmak istiyorum. Dışarıdan gelen strese çoğunlukla engel olamazsınız fakat onunla nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İşte stresi azaltmanın bazı yolları:

Sabahları Canlandırıcı Bir Rutine Sahip Olun

Ben her sabah saat 5’te kalkarım ve birtakım sabah ritüellerini gerçekleştiririm. Bir kavak ağacının altına oturup gün doğumunu seyrederim ya da bir bardak sıcak çay alıp içerim. Tüm bunlardan sonra güne başlamaya hazır olurum. Sizin için neyin iyi geldiğini keşfedin ve buna göre birtakım aktivitelerde bulunun.

stres nedir, stresle başa çıkma yolları nelerdir

Günlük Alışkanlıklarınız Olsun

Her gün yaptığınız bazı alışkanlıklarınızın olması, sakinleşme sürecini de hızlandıracaktır. Mesela ben Schuman frekansında müzikleri dinlemeyi çok severim.  Yanımda her zaman bir parça nane yağı taşırım ve bu nane yağını gün içinde zaman zaman ellerime sürerim. Bu durum benim daha rahat nefes almamı sağlıyor ve aynı zamanda nane yağının da kokusu hoşuma gidiyor.

Kendinizle İletişime Geçin

Eğer stres seviyenizin yükseldiğini fark ediyorsanız, bedeninizle iletişime geçmelisiniz. Bedeniniz o an için neye ihtiyaç duyuyor? Göğsünüze, sırtınıza veya karnınıza hafifçe vurmak size oldukça faydalı olacaktır.

Sallanın

Evet ciddiyim. Sallanın. Kaslarınızı biraz sallayarak bedeninizi rahatlatabilir stresinizi azaltabilirsiniz. Özellikle bu sallanma işini köpeğimin stresli veya hoş olmayan bir durumla karşı karşıya olduğunda yaptığını gözlemledim. Daha sonraları ben de bedenimi sabahları 5 dakikalığına sallayın.

Sesin Gücünü Unutmayın

Bazı sesler, vücutta rahatlatıcı etkiye sahiptir. Kendime stereofonik seslerden oluşan bir müzik listesi oluşturdum. Bu özel sesler sayesinde sizde beyninizi kısa sürede rahatlama moduna geçirebilirsiniz. Alpha ses dalgaları, stres seviyesini düşürmek için bilhassa idealdir.

Derin Nefes Alın

Hep söylenen fakat çoğumuzun uygulamayı ihmal ettiği bir hareket aslında bu. Elinizi alt karın bölgenize koyun ve burnunuzdan derin bir nefes alın. Aldığınız nefesi de ağzınızdan verin. Sesli bir şekilde nefes alıp vermek, rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.