Siyam Kedisi Nedir, Özellikleri Nelerdir ?

Siyam Kedisi Nedir, Özellikleri Nelerdir ?

Cins kedilerden bahsedildiğinde, en bilinen kedilerin başında gelir siyam kedisi. Bu makalede adını sıkça duymakta olduğumuz siyam kedisi nedir sorusuna, siyam kedisi özellikleri nelerdir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

İpeksi ve alışılagelmişin dışında renklere sahip kürklerinin yanında, masmavi gözleriyle uzun yıllardır insanların vazgeçilmez dostları haline gelen bu şirin canlılara ve özelliklerine biraz yakından bakalım.

Siyam kedilerinin ortaya çıkışı 1900’lü yılların başında gerçekleşmiştir. Şu anda hepimizin Tayland olarak bildiği, eski adı Siyam olan bölgeden dünyaya yayılan bu nadide kedi ırkı, dünyada yüz binlerce bulunan ve özenle beslenen ırklar arasına girmiştir. Siyam kedisi yapısal olarak atletik, karakter olaraksa çok asil bir duruşa sahiptir. Açık kahve – beyaz tonlarındaki kürkünün bacak, yüz, kulak ve kuyruk kısımlarında neredeyse bir sanatçının elinden çıkmış kadar zıt ama bir o kadar uyumlu siyahlıklara sahiptir. Sahip oldukları gölgeyi andıran bu koyu bölgeler ve masmavi gözleriyle, diğer kedilerden çok basit şekilde ayırt edilebilirler. Bir siyam kedisine baktığınızda sanki bir tuvalden veya animasyondan fırlamış kadar ilgi çekici olduklarını farkedebilirsiniz.

siyam kedisi nedir, siyam kedisi özellikleri nelerdir

Siyam kedisi davranışsal olarak bakıldığında tıpkı renkleri gibi ilginç özelliklere sahiptir. Bunların başında sahiplerine çok düşkün olmaları gelir. Siyam kedileri diğer cinslerin aksine sahipleriyle ciddi bir bağ kurarlar ve bulundukları yerde sürekli sizinle beraber hareket ederler. Kendilerini sevdirmek isterlerse bunu size belli eder; sizinle oturur, sizinle yürür ve sizinle uyurlar. Siyam kedileri, aynı zamanda çok fazla mırıldanmasıyla bilinir. Yani, rahatsız edici derecede olmasa da bir şey istediklerinde, rahatsız olduklarında, kendilerini sevdirmek istediklerinde, canları sıkıldığında tepkilerini ses çıkartarak gösterirler. Hatta bu durum o kadar belirgindir ki, çoğu kişi bu durumu konuşma olarak tabir eder.

Bir siyam kedisi, ev koşullarında sahibiyle rahat bir şekilde yaşayabilir; ancak sürekli sevgiye muhtaç olduklarını unutmamak gerekir. Sahiplerine diğer kedi ırklarından daha fazla bağlandıklarından, tek bir sahiple tüm ömürlerini geçirmeleri onlar için en iyi seçenektir. Atletik ve hareketli bir yapıya sahiptirler ve bu enerjilerini atmaları için diğer kedilerden daha fazla ilgi bekleyebilirler. Bir Siyam kedisine istediği ilgiyi göstermediğiniz takdirde, bunu hem hareketleri hem de sesiyle belirteceğinden; eğer seslerinden rahatsız olacaksanız veya ilgilenemeyecekseniz, kesinlikle başka bir ırkla ilgilenmelisiniz. Siyam kedileri, eğitime çok uygun bir ırk olduğundan, küçük numaralar öğretmeniz, kendi yaşantınıza onu çabuk entegre etmenizi sağlayacaktır.

Yüzyıllardır insanların dostu olan bu mükemmel kediyi sahiplenmeden önce, pozitif ve negatif özelliklerini değerlendirdikten sonra en doğru kararı vereceğinize inanıyoruz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Merhaba. Değerli Yazınız için çok teşekkür ederim. Oldukça faydalı bilgiler öğreniyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?