Siyah Noktalar Neden Olur, Nasıl Geçer ?

Siyah Noktalar Neden Olur, Nasıl Geçer ?

Siyah Noktalar Neden Oluşur ?

Gençlik yıllarından itibaren yüzde ve özellikle burun çevresinde görülen siyah noktalar insanları rahatsız eden etkenlerdir. Bir çok sebebe bağlı olarak ölü hücrelerin deri altı gözeneklerini tıkaması sonucunda meydana gelen siyah noktalardan kurtulmak artık mümkün. Yüzünüzde ve burun çevresinde oluşan siyah noktalar temizlenmediği takdirde cildiniz önce benekli benekli, görünecek siyah noktalar oluşmaya devam ettiği sürece yüzünüzün rengi orijinal renginden koparak kararmaya devam edecektir. Hepimizin korkulu riyası haline gelen siyah noktalar şu nedenlerle oluşur:

– Aşırı güneş ışığına maruz kaldığınızda deri altında yeterince beslenemeyen hücreler ölü hücreler haline gelerek gözenekleri tıkar ve siyah noktaları oluşturur.

– Deri altında yer alan pigmentlerin artması sonucunda deri altında renk koyuluğu oluşmaya başlar. Renk koyuluğu sonucunda siyah noktalar meydana gelir.

– Deri hastalıkları oluşmasına bağlı olarak ölü hücreler siyah noktaların oluşmasını tetikler. Deri kendini yenileyemediğinde siyah nokta oluşma hızı artacaktır.

– Karaciğerinizde yaralanma veya hastalık oluşması durumunda cilt bakımı ve cildin kendini yenilemesi zorlaşacaktır. Bu durum siyah nokta oluşmasına neden olur.

Siyah Nokta Oluşması Nasıl Önlenir ?

– Siyah noktaların oluşmasını önlemek adına dışarı çıkarken güneşin ultraviyole ışınlarından korunmak adına mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Deri altı hücrelerini koruyarak ölü hücreler oluşmasını önleyebilirsiniz.

 

– Deri sağlığını korumak ve siyah nokta oluşmasını önlemek adına EW vitamini desteği alabilirsiniz. E vitamini deri altı hücrelerinin beslenmesini sağlayarak ölü hücre ve siyah nokta oluşumunu engeller.

 

C vitamini içeriğinde yer alan etken maddeler Melain salgılanmasını önleyerek derinizin daha sağlıklı olmasını ve deri gözeneklerinin açık kalmasını sağlar. Bu sayede deri altında ölü hücreler oluşmaz ve gözenekler tıkanmaz.

siyah nolar nasıl geçer
siyah noktalar nasıl oluşur, siyah noktalardan kurtulma yolları

Siyah Noktalardan Kurtulma Yöntemleri

Yumurta Akı Maskesi;

Bir kap içinde yumurtanın beyazını blendır yardımı ile iyice çırpın. Çatal veya karıştırıcı yardımı ile yumurta akını iyice çırpın. Bir diş fırçası yardımı ile elde ettiğiniz jöle kıvamındaki yumurta akını yüzünüze ve burun çevresine sürün. Bir parça kâğıt havlu ile yüzünüze sürdüğünüz yumurta akının üzerine iyice bastırın ve deri altına nüfuz etmesini sağlayın Maske olarak uyguladığınız yumurta akı kurduktan sonra yüzünüzden temizledikten sonra yumurta akı üzerindeki siyah noktaları göreceksiniz.

Süt ve Jelatin Maskesi;

Cam bir kap içinde 4 yemek kaşığı sütü ve 1 yemek kaşığı jelatini iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı mikrodalga fırın içinde macun haline gelebilmesi için 1 – 2 dakika ısıtın. Daha sonra elde ettiğiniz macun kıvamındaki karışımı yüzünüze uygulayın. Maske uygulaması kuruduktan sonra temizlik işlemi yapın. Temizlik işleminden sonra yüzünüzdeki siyah noktaların temizlendiğini görebilirsiniz.

Limon Suyu ve Karbonat Maskesi;

Karbonat ve bir parça limon suyunu iyice karıştırıp jölemsi bir karışım elde edin. Aha sonra macun haline getirdiğiniz bu karışımı bir fırça yardımı ile yüzünüze sürün. Burun çevresi ve özellikle siyah noktaların yoğun olduğu bölgelere biraz bastırarak uygulayacağınız bu maskeyi kuruduktan sonra yüzünüzden dikkatli bir şekilde temizleyin. Maske üzerinde kalan siyah noktaları gördüğünüzde ne kadar etkili bir yöntem olduğunu göreceksiniz.

Avokado Maskesi;

Avakadonun çekirdeğini çıkarın ve elinizde kalan kısmı iyice ezin. Ezme haline getirdiğiniz püreyi yüzünüze uygulayın. Avakado içeriğindeki cderain maddesi deri gözeneklerinizin açılmasını sağlayacak ve siyah noktaların cilt yüzeyine çıkmasını sağlayarak sizi siyah nokta derdinden kurtaracaktır.

Kil Maskesi;

2 yemek kaşığı kili, bir tatlı kaşığı badem yağı ile karıştırıp içine bir tatlı kaşığı bal ekleyin. Elde ettiğiniz macunsu yapıyı yüzünüze sürün ve 30 dakika kadar bekleyin. 30 dakika sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayarak temizleyin. Haftada iki kere bu kürü uygulayarak 1 ayda siyah noktalardan tamamen kurtulabilirsiniz. Kil maskesine isterseniz bir tutam karbonat ekleyebilir ve maskenin daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Karbonatın yakıcı özelliği olması nedeni ile cildinize zarar vermesi duruma karşın yapılması gereken karbonatı minimal düzeyde tutmaktır. Aksi durumda cilt kızarması veya aşırı karbonat kullanımı nedeni ile cilt yanması ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Son olarak her hastalığın başı olan stres siyah noktalarda da başımızı ağrıtmaktadır. Yani yüzümüzde siyah nokta oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle siyah noktalardan korunmak için stresi azaltmamız gereklidir. stresle nasıl başa çıkılır diye merak ediyorsanız stresi azaltma yolları başlıklı makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?