Şeker Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Şeker Hastalığı Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Şeker hastalığı ülkemizde diyabet adı ile de bilinmektedir. Pankreasın yeterli miktarda insülini üretememesi veya üretilen insülünin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması oluşan hastalığın adına şeker hastalığı ya da diyabet denilmektedir. Şeker hastalığının tedavi edilmemesi durumunda bir çok iç organda sorunlara yol açtığı bilinmektedir.

Diyabetli kişilerin, kullandığı ilacı iyi tanıması ve ilaçta oluşabilecek yan etkilere karşı acil çözümler üretebilmesi gerekiyor. Hastaların, şeker hastalığını iyi tanıması ve gerektirdiklerini yerine getirmesi gerekiyor.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığının yaygın olarak görülen ilk belirtileri çok su içmek, sık idrara çıkmak ve çok acıkmaktır. Hastalığın diğer belirtileri arasında ise sebepsiz kilo kaybı, kaşıntı, enfeksiyon, bulanık görme ya da çabuk görülme sayılabilir. Kadınlarda tekrarlayan vajinal mantar enfeksiyonları, şeker hastalığının belirtileri arasında olabilir. Bunların yanı sıra iyileşmeyen yaralarda şeker hastalığının habercisi olabilir. Dünyada her 12 kişiden 1 i şeker hastasıdır. Tabi bu bilinen ve kayıt altına alınan kısımdır. Aslında bu sayı daha fazladır.

Kimler Şeker Hastalığı Riski Taşıyor?

Genel anlamda bel çevresi kalın, şişman ya da fazla kiloları olan kişilerde 40 yaşından sonra şeker hastalığı daha büyük risk taşıyor. Ayrıca birinci dereceden yakın akrabalarında diyabet hastalığı bulunan, kan yağı yüksek olan ya da gizli şeker tespit edilen kişilerde ve iri bebek doğuran ya da gebelik şekeri tanısı konulan kadınlarda şeker hastalığı görülme riski de artıyor. Bu durum tabi ki de kesin anlamda şu kişilerde şeker hastalığı görülecek gibi bir şey ifade etmiyor olsa da özellikle birinci derece yakın akrabaların yani babasında, annesinde,amcasında şeker hastalığı bulunan kişilerin yeme içmelerine dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca bu kişilerin zaman zaman şeker kontrolü yapması da olası diyabeti başlangıç aşamasında kontrol altına almak adına oldukça önem taşıyor.

şeker hastalığı nedir, şeker hastalığı belirtileri ve tedavisi

Şeker hastalığı tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet olarak iki gruba ayrılmaktadır. Tip 1 şeker hastalığı insülünin vücutta hiç üretilemediği ya da oldukça az ve yetersiz miktarda üretildiği tiptir ve çoğunlukla hastalarda çocuklukta ve genlik yıllarında görülmektedir.

Tip 2 şeker hastalığında ise durum biraz daha farklıdır. Tip 2 diyabette vücut insülün üretimini yapabilmektedir ancak üretilen insüline hücreler direnç göstermektedir. Bir süre sonra yetersiz kalan insülin üretimi sonucunda kandaki şeker enerjiye dönüşemez ve kan şekeri yükselir. Tip 2 şeker hastalığı orta yaş ve üzerindeki insanlarda görülme olasılığı daha fazladır. Şeker hastalığı vakalarının %90 ından fazlası ti 2 diyabet sınıfına girmektedir.

Şeker Hastalığının Tedavi Süreci

Şeker hastalığının tedavi sürecinde öncelikle hastanın beslenme ve spor düzenine dikkat etmesi gerekiyor. Spor ve beslenme ile vücudun kan şekeri kontrol edilemiyorsa, hasta ek olarak ilaç takviyesi almaya başlamalıdır. Şeker hastalığında genel olarak insülin ve hap olarak ilaçlar iki gruba ayrılmaktadır. Genç yaşta şeker hastalığı tanısı konulan kişiler genel olarak haplarla tedavi edilebilirken, vücudunda insülin eksikliği olan kişilerin tedavisinde insülin kullanılması gereklidir. Hastanın tedavisinde, ilaçların kullanım eğitiminin de verilmesi ve ilaçların düzgün kullanılması gereklidir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?