Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Yakın komşumuz olan Rusya’da asgari ücret ne kadar ?  Rusya’da yoksulluk sınırı nedir ? Rusya’da asgari ücret oranları neye göre belirlenir gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazı dizisi.

Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Rusya Federasyonu’nda asgari ücret 82. Nolu federal yasa ile 19 Haziran 2000’den itibaren uygulanmaya başlamıştır. Güncel asgari ücret ise 1 Haziran 2016’dan itibaren uygulanmakta olup aylık 6204 rubledir.

[irp posts=”1508″ name=”Danimarka’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Rusya Federasyonu’nda federal olarak belirlenen asgari ücretin dışında her eyalet ve her bölge kendisi için farklı asgari ücret belirlemiştir. Çalışma şartlarının daha ağır olduğu bölgelerde asgari ücret daha yüksektir.

Asgari Ücret Nasıl Belirlenir?

Rusya’da asgari ücret aylık olarak hesaplanır ve çalışan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaları için özel olarak hesaplanmıştır. 129 nolu yasa fazla mesai yapanlar, tehlikeli ortamlarda çalışanlar, engelliler ve farklı coğrafi şartlarda çalışanlar için farklı asgari ücret belirlenmiştir. 134 nolu yasaya göre asgari ücret, enflasyon oranı dikkate alınarak hesaplanır.

güncel asgari ücret oranları
Rusya’da asgari ücret ne kadar, Rusya’da asgari ücret oranları

Haftalık ve Aylık Çalışma Saati Ne Kadardır?

Asgari ücret, normal şartlarda çalışan bir işçini aylık veya haftalık olarak aldığı ücreti ifade eder. Rusya’da yürürlükte olan iş yasasına göre haftalık çalışma saati 40 saati geçemez. Rusya’da asgari ücret haftalık 40 veya aylık 160 saat üzerinden hesaplanır.

[irp posts=”1494″ name=”Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Asgari Ücreti Kim Belirliyor?

19 Haziran 2000’de çıkan iş yasasına göre Rusya’da asgari ücretin belirlenmesinde tek yetkili organ, Rusya hükümetidir fakat bölgesel bazda asgari ücret işçi ve işveren sendikaları tarafından belirlenebilir. Doğal olarak bu rakam, federal asgari ücretin altında olamaz.

Rusya’da Yoksulluk Sınırı Nedir?

Rusya’da 2015 yılında yapılan araştırmalara göre yoksulluk sınırı 9673 rubledir. 2018 yılında yeni bir yoksulluk sınırı henüz açıklanmamıştır. TL olarak çevirince 9673 ruble güncel kur ile 1720 lira civarında yapmaktadır.

Asgari Ücret Uygulamasını Kim Denetliyor?

Rusya’da asgari ücret uygulaması; Federal İş ve İşçi Müfettişliği, Federal Vergi Müfettişliği ve Sosyal Sigortalar Fonu tarafından denetlenir. Bu kurumlara, bölgesel kurumlar da destek vermektedir. Rusya’da asgari ücret uygulaması konusunda sıkı bir denetim vardır ve yasalara uymayan kurumlar ağır cezalarla karşılaşmaktadır.

Rusya’da asgari ücret zammı için belirlenmiş herhangi bir tarih yoktur. Rusya’da asgari ücret, her yıl hükümetin bünyesinde bulunan özel bir kurum aracılığıyla belirlenir.

[irp posts=”1460″ name=”İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Sizlerde Rusya’da yaşıyorsanız veya Rusya’da asgari ücret oranları ile alakalı olarak güncel bilgileriniz var ise takipçilerimizle konu altına paylaşabilirsiniz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Ben şimdi rusların neden Türkiyeye geldiğini çok iyi anlıyorum.ayrıca rusca öğrenmekte istiyorum.Sonuçta 1 dil bir insan 2 dil iki insan.Olaya böyle bakmalı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?