Polikristal ve Monokristal Solar Panel Farkları Nedir?

Polikristal ve Monokristal Solar Panel Farkları Nedir?

Güneş, elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilecek kaynaklardan biridir. Güneş; rüzgar, jeotermal, dalga, gel-git, hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alır. Çevreye hiçbir zararı olmayan güneş enerjisi santralleri sayesinde elektrik elde etmek mümkündür. Son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi miktarı artmıştır. Ülkemizde güneş enerjisi çok uzun zamandır sıcak su elde etmek için kullanılan bir sistemdi. Artık güneş enerjisinden elektrik elde eden sistemler artış göstermiştir.

Güneşte sürekli olarak hidrojen atomundan helyum atomu sentezlenir. Bu işlem sırasında belli bir enerji fazlalık olarak uzaya yayılır. Bu yayılan enerjinin de bir kısmı dünyamıza ulaşır. Güneş panelleri güneşten dünyaya ulaşan fotonların panelin yüzeyine çarpmasıyla elektrik üretir.

Güneş paneli sistemleri tek bir tipten oluşmaz. Büyüklüklerine ve çalışma şekillerine göre farklı tiplerde olabilirler. İhtiyaca göre güneş paneli seçilerek kullanılmalıdır. Güneş paneli çalışma şekillerine göre Polikristal panel, monokristal panel ve yarı esnek panel olarak üç çeşittir. Bu yazımızda bu panellerden polikristal ve monokristal güneş panellerini inceleyeceğiz. Bu iki güneş paneli arasındaki farklara değineceğiz.

Polikristal Güneş Paneli

Polikristal solar panel en çok kullanılan panel tiplerindendir. Piyasada satılan panellerin %70’i bu tür panellerdir. Bu tür paneller uygun fiyatları nedeniyle ülkemizde sıkça tercih edilirler. Ancak bu panellerin bir dezavantajı vardır. Bu panellerin enerji verimliliği diğer panel türlerine göre daha verimsizdir.

Polikristal güneş panelleri ilk kez seksenli yıllarda piyasaya sürülmüştür. Diğer güneş panellerinin ilk kurulum maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı tercih nedeni hale gelmiştir. Verimlilikleri az olsa da fiyatları oldukça ucuzdur. Monokristal panellere göre en büyük farkı potada çekme süreç işlemi gerekmemesidir. Bu nedenle de daha ucuza gelir. Silikon hammadde iken eritilir ve kare biçimine getirilir.

Enerji verimliliği %12 ila %15 arasında değişir. Bu tür panellerin kendilerini amorti etme süresi 2 ila 4 yıl arasında değişir. Monokristal panellere göre bu konuda üstünlükleri vardır.

Monokristal Güneş Paneli

Monokristal solar panel diğer türlere göre daha pahalıdır ve uzun süreli yatırımlarda kullanılmalıdır. Verimliliği %20 civarlarındadır. Kendilerini 4 ila 6 sene arasında amorti edebilmektedir. Kristal silisyum hammaddesi kullanılarak yapılan paneller en verimli güneş panelleri arasında yer alıyor.

En İyi Güneş Paneli Firmaları

Ülkemizde güneş paneli firması dendiği zaman Ekonomik Solar ilk akla gelen firmalardan biridir. Her türlü güneş panelini en uygun fiyatına sunan Ekonomik Solar kaliteli hizmetleriyle öne çıkıyor. Güneş panellerinin satışı ve bunların kurulumunu yapmaktadır. Piyasada en iyi firmalardan olan Ekonomik Solar çeşitli enerji paketleriyle müşterilerine en iyi hizmeti sunmaktadır. Firmanın internet sitesi üzerinden güneş paneli fiyatları incelenebilir. Güneş panelleriyle ilgili her türlü bilgiye site üzerinden ulaşılabilir.

Ekonomik Solar sitesindeki verilerden derlenmiştir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?