Polietilen tank, Polyester tank ve Plastik tank hakkında genel bilgi ve kullanım alanları

Polietilen tank, Polyester tank ve Plastik tank hakkında genel bilgi ve kullanım alanları

Su deposu, suyu bünyesinde biriktiren yüksek hacimli kaplara denir. Bu kapların üzeri açık bir şekilde olması gerekmektedir. Üzeri atmosfere doğru açık olan bu kaplar suyu geniş hacminin içinde biriktirerek muhafaza eder. Su kesintisi ya da diğer olağan ihtiyaçlar halinde depodaki su kullanılabilir. Bu yardımcı tanklar sayesinde su ihtiyacı her zaman rahatça karşılanabilmektedir.

Günümüzde teknik arızalar, çalışmalar ve birden ortaya çıkan sorunlar nedeni ile su kesintisi yaşanmaktadır. Ülkemizde de her ilimizde yaşanan su kesintileri günlük hayatı dahi oldukça etkilemektedir. Evdeki işleriniz, temizlik ihtiyaçlarınız ve kişisel bakımlarınızı aksatan su kesintisi durumunda hayatın durduğunu düşünebilirsiniz. Ani kesinti durumlarında ve kesintiye hazırlıksız yakalanmanız halinde su deponuzun olması sizin için çok büyük avantaj sağlayacaktır. Olağan işlerinize devam etmeniz için hiçbir engel ve sorun kalmayacaktır. Sular hiç kesilmemiş gibi işlerinize devam edebilirsiniz.

Bazı durumlarda şehirlerde planlı su kesintileri yapılmaktadır. Teknik arıza ve olası bir altyapı çalışması durumunda kurum tarafından belirlenen saatler içerisinde su kesintisi olacağı duyuru halinde vatandaşlara iletilmektedir. Kurumun web sitesine girerek veya gerekse telefon numarasını üzerinden iletişime geçerek su kesintisinin nedenini ve de ne kadar süre boyunca devam edeceği bilgisini rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Bu planlı su kesintisi durumunda önleminizi alsanız dahi evinizde bulunan kapların hacimleri sizin için yeterli gelmeyebilir. Bunun dışında kapları su ile doldurmak için ek bir zahmet de harcamanız gerekmektedir. Ne kadar önlem alsanız da işleriniz musluklarınızdan gelen su yardımıyla olduğu kadar rahat bir şekilde ilerlemeyecektir. Ama bir su deposu edinmeniz halinde, su kesintisinden hiçbir şekilde etkilenmeyeceksiniz. Depoda birikmiş halde bulunan su musluklarınızdan ve diğer su kaynaklarından gelmeye devam edecektir.

Su depolarının polietilen su deposu, polyester su deposu ve toprak altı su deposu olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

Yüksek dansiteli polietilen hammaddeden üretilen su deposu ile su ve benzeri ürünleri rahatlıkla depo edebilirsiniz. Özellikle lüks evler ve işyerleri için inanılmaz bir kullanım alanı ve imkanı olan bu depolar sık satılan modeller arasındadır.

Bu tarz depolarda zaman zaman işyerleri için mazot depolama işlemi de yapılabilmektedir. Özellikle 5000 lt ve 10000 lt’lik ürünlerde sık sık mazot depolaması yapılabilmektedir. Toptan mazot satan şirketler, işyerlerine bu konuda çözüm hizmeti sunabilmektedirler. Bilindiği üzere bazı şirketler bu tarz ürünleri toptan fiyatına işyerlerine satarak onların da bu hizmette kar etmelerini sağlayabiliyorlar.

Depolar yatay ve dikey olarak üretilebiliyorlar. Dikey depolar yer sorunu olan yerlerde ve görsel olarak daha basit görüntü elde edilmesi gereken yerlerde kullanılabiliyor. Dikey depolarda daha dipten ürün alınabiliyor. Yatay depolarda ise yer sorunu olmayan yerlerde kullanılıyor. Yatay depoların vana bölümü biraz daha altta olsa da çoğu zaman dikey depolara göre daha çok ürün deponun içinde kalıyor. Biz bu açıdan kullanımınıza göre depo seçmenizi öneriyoruz. Yatay depo bir miktar daha fazla kullanılabiliyor genel itibariyle.

Depolar genelde 300 litreden başlıyor ki bunlar ev tipi olarak görülebilirken 25.000 lt’ye kadar depolama yapabiliyorlar. Deponun boyutu arttıkça fiyat nispeten daha cazip hale geliyor. Direkt 1.000 lt kapasiteli bir depo ile 25.000 lt arasında 25 kat değil ortalama 15-20 kat fiyat farkı oluyor.

Tanklar çeşitli sebeplerle, çeşitli alanlarda kullanılabiliyorlar. Bunlardan birincisi her zaman bildiğimiz ve gördüğümüz toprak üstü ürünler. Bunlar görebildiğimiz yerlerde, uv dayanımı olan ürünler olarak göze çarpıyorlar. Çok fazla korumacı ürünler olmamakla birlikte en önemli dayanımları UV ışınlarına karşıdır. Diğer yandan toprak altı ürünler de mevcut. Bu ürünler biraz daha fosseptik ve kimyasal atık tankı olarak kullanılabiliyorlar. Dışarıdan gelecek müdahalelere karşı bu tanklar oldukça dayanıklıdır ve bu yüzden toprak altı ürünler olarak satışa sunulurlar. Alım yapmadan önce bu detaya özellikle dikkat etmelisiniz çünkü kullanım alanınıza uygun olmayan bir ürün hem sıkıntı yaratır hem de cebinize zarar getirir.

Ülkemiz tüm tank modellerinde oldukça güçlü bir üretim hacmine sahiptir. Bu nedenle birçok ülkeye ve lokasyona bu tarz ürünlerin gönderimi yapılmaktadır. İzoplas şirketi özellikle bu konuda bayrak yarışında önemli bir yer alıp ülkemizi temsil açısından bizleri gururlandıran bir hizmet vermekteler.

Septik tank üretiminde de ülkece iyi bir yerdeyiz ve bu açıdan da iyi bir üretim hacmine sahibiz. Peki bu ürünlerde başarıyı nasıl yakaladık?

Kuşkusuz buradaki başarı üreticilerimize ait. Üreticilerimiz yurt dışındaki her türlü teknolojiye hızlıca adapte olduktan sonra bu ürünleri ülkemizdeki üretimde kullanırken hiç çekinmediler. Maddi olarak büyük bir güç gerektiren üretim makinelerine sahip olmak için şirketler çoğu zaman ellerindeki sermayeyi kullanmaktan çekinmediler. Bu da başarıyı getiren adımlardan yalnızca biri.  Kimyasal atıklar için ise üretimde kullanılan makinelerin dışında üretimde kullanılan ham maddenin de oldukça önemi var. Ham madde kötü olursa hiçbir üründe gerçek başarıyı yakalayamazsınız. Ham madde ne kadar iyi olursa o kadar ücreti dolgun oluyor ama bu kaliteli ürün çıkarmak için olmazsa olmaz bir detay. Makine / Ekipman başarısından sonra ham maddede de kalite üreticilerimizin bizi gururlandırmalarına birer örnek olarak gösterilebilir.

Bir başka detay daha var,  o da asit tankı. Asit tankı üretimi de kullanım anında özel istediği ilgi de göz önüne alındığında zor bir üründür.

Yatay su tankları konusunda şöyle bir bilgi vermek doğru olacaktır. Yatay su tankları 25.000 lt’ye kadar üretilebilmektedir. Burada basınç önemli bir kriter olduğundan yatay tanklar bu hacmi rahatlıkla kaldırabilirler ve herhangi bir sorun teşkil etmez.

Bunun yanında dikey su tankları maksimum 5.000 LT kapasiteli üretilebilmektedirler. Bunun nedeni 25.000 LT boyutunda yapılsalar inanılmaz bir basınç ortaya çıkar ve boyut olarak çok uzun olacaklarından denge problemi yaratabilmektedirler. Bu yüzden dikey tanklar biraz daha küçük kapasite istenen yerlerde tercih edilirler. Bu önemli bilgiyi akla kazımakta fayda var çünkü ilerleyen zamanda sıkıntı yaratabilirler. Bilindiği gibi bu üretimlerin hepsi zamanla tecrübe edilmiş ve o yüzden bu şekilde karar verilmiştir. Septik tank bölümünde de benzer bir mantık kullanılabilir. Bu tarz ürünleri alırken mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var. Daha sonrasında alım bölümüne geçilebilir.

Su deposunun dışında birçok farklı fonksiyonlara sahip depo ve tanklar üretilmektedir. Bunlardan birisi de foseptik tankıdır. Foseptik tankının görevi atık suların şehrin kanalizasyonuna karışmasını önleyen vidanjör aracılığı ile atık suların taşınmasıdır. Bu tanklar bir yapının kanalizasyon merkezine uzak olması durumunda kullanılır. Bunun dışında kanalizasyon alt yapısının kot ile uyuşmazlığı olması durumunda da kullanılır.

Gelelim en önemli ürünlerden biri olan silo tank mevzuuna. Silo tanklar genelde ürünün kullanımı açısından oldukça verimlidirler. Alt bölümleri bombeli tasarlanır ve ürün buradan dışarıya aktarılır. Bu da içerideki ürünü son litresine kadar kullanmanıza olanak tanımaktadır. Bu ürünler amaca uygun olarak üretildiklerinden almadan önce üretici ile bir fikir birliği yapmak her daim sizin avantajınıza olacaktır.

Bu ürünler genelde önemli hammaddelerin üretim tesislerinde kullanılır. İçerideki ham maddenin son litresine kadar kullanımı amaçlanıyorsa bu tanklar tam olarak ihtiyacınız olan üründür diyebiliriz. Ancak başta da belirttiğimiz üzere bu tankları almadan önce hangi amaçla, hangi bölgede, ne şekilde kullanacağınızı üretici ile paylaşırsanız size en doğru tankı önereceklerdir.

Bu tanklarda poliüretan tanklar 22.000 litre / ton kapasiteli olabilmektedir. Daha fazla alana ihtiyacınız varsa korkmayın, bu tarz için de polyester ürünler üretilebilmekte. Polyester tanklar genelde 100.000 LT kapasiteye kadar üretilebilirler. Tabi bu tanklar pek fazla kullanılmadıklarından birçok üretici bu tankları ellerinde hazır olarak bulundurmayabilirler. Zaten maliyet açısından da oldukça pahalı ürünler olduğundan amaca uygun olarak üretilebilirler.

Bu ürünlerin tümünde sökülebilir ürünler bulunur ve zaman zaman bu ürünlerin bakımı ve temizlik işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu da size uzun ömürlü malzeme kullanım olanağı sağlar ve faydalı bir detaydır.

Bu ürünlerin hepsinin kimyasal direnci yüksektir ve gıda sektöründeki ürünlerin depolanması konusunda sizlere olanak tanır. Yani özel yapım ürünler olduğu için sizlere alternatif yaratabilirler.

Seri üretim ürünleri olarak kullanılabilirler. Hızlıca üretimi gerçekleştirilebilir. Bu da size güzel getiriler sağlayabilir.

Polietilen tankların 2 yıl gibi bir garanti süreleri vardır. Bu da malzemenin kalitesiyle alakalı bir detaydır. Plastik tanklar nispeden kullanıldıkları yerlere göre farklılık gösterebilirler garanti konusunda.

Polyester tankların garanti süresi ise 5 yıl olarak sizlere sunulmaktadır.

Bu ve benzeri ürünler hakkında detaylı bilgi verdik, soru ve sorunlarınız olursa mutlaka yorum bölümünden bizlerle iletişime geçiniz.

 

 

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?