Mihri Müşfik Hanım Kimdir, Mihri Rasim Hayatı

Mihri Müşfik Hanım Kimdir, Mihri Rasim Hayatı

Son günlerde okuyucularımız arasında konuşulan ve bizim de kulak misafiri olduğumuz bir konu var. Oda Mihri Müşfik Hanım’ın hayatı ve yaptıkları. Biz de Mihri Müşfik hanım olarak bilinen ancak Müşfik soyadını fazla kullanmamış olan Mihri Rasim’in hayatına dair detayları bir makalede birleştirmek istedik. Bu yazımızda Mihri Müşfik kimdir, nasıl bir hayat yaşamıştır ve Mişri Müşfik’in eserleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Mihri Müşfik Hanım Kimdir?

Mihri Müşfik Hanım, ilk çağdaş Türk resmini başlatan ressamdır. En çok portreleri ile tanınan ressam, Türkiye’nin en eski kadın ressamlarındandır. Tanınmış kişilerin portrelerini yaparak ilk çağdaş Türk resim akımını başlatmıştır. Mustafa Kemal Atatürk ve Papa XV. Benedict portreleri çok ünlüdür. Google geçtiğimiz yıl Mihri Müşfik Hanım’ı Doodle yaparak tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır.

Mihri Müşfik Hanım sayesinde ülkemizde birçok kadın ressam yetişmiştir. Aynı zamanda Güzel Sanatlar Akademisi İnas Sanayi Nefsiye Mektebi yöneticilerindendir. Aristokrat bir yaşama sahip olmasına rağmen bohem bir hayatı resim yapma arzusu ile tercih etmiştir.

Mihri Müşfik Hanım’ın Hayatı

Mihri Müşfik Hanım 1886 yılında doğmuştur. İstanbul, Bahariye semtinde bir konakta dünyaya gelmiştir. Babası Dr. Çerkez Ahmet Rasim Paşa’dır. Avrupai bir eğitim gören Mihri Müşfik Hanım, sanatın her alanında dersler görmüş ve bu sayede resme olan ilgisi artmıştır. Bir resminin Sultan Abdülhamid’e hediye edilmesi ile saray ressamından dersler görmüş ve ressam Zonaro’dan öğrendiği resim bilgisi ile Türkiye’nin ilk çağdaş kadın ressamı olmuştur. Avrupa’ya gidişinin ardında Paris’te tanıştığı Müşfik Selami Bey ile evlenmiştir.

mihri müşfik kimdir
mihri müşfik hanım kimdir, nasıl bir hayat yaşamıştır

Avrupa’da kalma süresince birçok Avrupalı sanatçıdan resim dersi almıştır. Bu sayede çağdaş resim akımlarından etkilenmiş ve eserlerinde kübizm, ekspresyonizm gibi akımları yansıtmıştır. Ressamın en önemli eseri İstanbul şehreminlerinden Ali Rıza Bey’in annesi olan Naile Hanım portresi sayılmaktadır.

Mihri Müşfik Hanım’ın Son Yılları

1922 yılı sonlarında tekrar Avrupa’da yaşamaya başlayan Mihri Müşfik Hanım, uzun bir süre İtalya’da hayatını ressam olarak sürdürmüştür. Ünlü papa portresini İtalya’da bulunduğu zamanlarda Vatikan’a davet edilmesi ile yapmıştır. Şuanda Vatikan müzesinde bulunan tablonun diğer bir özelliği ise başka bir dinde olan bir ressamın Vatikan’da Papa portresini ilk kez yapmış olmasıdır. Papa’nın portresini yapan Mihri Hanım ayrıca Mustafa Kemal Atatürk portresi de yapmıştır. Avrupa’dan sonra hayatında Amerika’da devam eden Mihri Müşfik Hanım, son yıllarını bu ülkede geçirmiştir. Uzun bir süre Chicago üniversitelerinde resim profesörlüğü yapmış ve 1945 yılında New York’ ta yaşamı son bulmuştur.

Mihri Müşfik Hanım’ın evliliği kısa sürdüğü için sonrasında Mihri hanım olarak da anılmıştır. 1905 – 1922 yıllarında Müşfik Selami İnegöllü ile evli kalmıştır. 1922 sonrasında Mihri Rasim imzasını kullanmıştır ve bir çok imzasız eseri de bulunmaktadır.

Ünlü bilim adamlarından Dmitri Mendeleyevin hayatını okuyabileceğiniz ⇒ Dmitri Mendeleyev Kimdir başlıklı konumuza göz atmayı unutmayınız.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?