Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?

Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?

Bu yazımızda bazen dönem ödevlerimizin bazen derslerimizin bazen ise bir bilgi yarışmasının konusu olan Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi konusunu ele alacağız. Nedir bu bu kadar karşımıza çıkan ihtiyaçlar hiyerarşisi detaylarını bu yazı içerisinde bulabileceksiniz.

Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?  

Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisi, psikolojide genel olarak  hiyerarşik seviyelerin bir piramit ile anlatıldığı ve insan ihtiyaçlarının beş katmanlı modelini barındıran güdüler teorisidir.

Maslow (1943, 1954) insanların  belirli ihtiyaçları karşılamak için güdülendiğini ve u ihtiyaçlardan bazılarının diğerlerine göre daha önemli olduğunu belirtmiştir. En temel ihtiyacımız, fiziksel olarak sağ kalmaya yöneliktir ve bu davranışlarımızı güdülüyen ilk etkendir. Bu aşamanın gereksinimleri karşılandıktan sonra bir üst aşamadaki ihtiyaç bizi güdümlemeye başlar ve bu zincir bu şekilde devam eder.

Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?
Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi Nedir?

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisi aşamalardan oluşmaktadır.Beş aşamadan meydana gelen model, “eksiklik ihtiyaçları” ve “büyüme ihtiyaçları”  gibi iki ana dala ayrılabileceğini söyleyebiliriz. İlk dört aşama genel olarak eksiklik ihtiyaçları  olarak nitelendirilmektedir. Piramidin en üst aşaması ise  büyüme veya var olma ihtiyaçları şeklinde nitelendirilmektedir. Eksiklik ihtiyaçları, yoksunluktan dolayı meydana gelir ve bu ihtiyaçlar karşılanmadığı zaman insanları güdülediği  belirtilir.

Ayrıca, bu ihtiyaçları giderme güdüsü ihtiyaçları takmadığınız takdirde iyice güçlenir. Maslow (1943) başlangıçta, bireylerin üst seviyelerde yer alan büyüme ihtiyaçlarını karşılamadan önce alt tabakada bulunan ihtiyaçları karşılaması gerektiğini açıklamıştır. Fakat belli bir zaman sonra  bu ihtiyaçların tatmin edilmesinin bir “hep ya da hiç” olgusu olmadığını kanıtlamış ve daha önce dile getirdiklerinin “bir sonraki aşamadaki ihtiyacın ortaya çıkması için bir önceki ihtiyacın yüzde yüz tatmin edilmesi gerektiği yanılgısının”  oluşmasına yol açacağını kabul etmiştir. Umarız Maslow İhtiyaçlar Hiyerarşisi başlıklı yazımız sizler için yararlı olmuştur.

Ayrıca bir önceki İşkur Kayıt Belgesi Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?