Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Kuyumcular Ne Zaman Açılır, Saat Kaçta Kapanır ?
Sosyal Medyada Paylaş
27 Eylül 2018
Bilgigi

Kuyumcular Ne Zaman Açılır, Saat Kaçta Kapanır ?

Zaman zaman hepimiz için altın alıp satma ihtiyacı doğabiliyor Örneğin bir düğüne gideceğiz genellikle hemen öncesinde bir kuyumcuya giderek altınımızı alır ve düğünde altın takarız. Ama düğünlerin genelde hafta sonu oluşu ve geç saatlerde oluşu kuyumcuların açılış ve kapanış saatlerini bilmemizi gerektiriyor. Yine kuyumcular hafta sonu açık mı kapalı mı bu detayı da bilmek faydalı oluyor. Tabi bazen de nakite ihtiyacımız olduğundan altın bozdurma işlemini yapmamız gerekiyor. Bunun için yine en kolay altın bozdurabileceğimiz yer olan kuyumculara uğramamız gerekiyor. Biz bu yazımızda kuyumcuların hangi saatte açıldığına hangi saatte kapandığına ve hangi günler çalıştığına dair detaylar vermeye çalıştık.

Kuyumcuların Açılış Kapanış Saatleri

Kuyumcuların çalışma saatleri, genellikle kuyumcular derneğinin belirlemiş olduğu mesai saatlerine göre ayarlanmaktadır. Kuyumculuk, genellikle altının işlenerek, sanata dönüşen takı veya yatırım araçlarının satıldığı sanat alanıdır. Kuyumcular bu altından oluşan sanatları dükkânlarında satışa sunarlar. Özellikle kadınlar tarafından daha fazla tercih edilen altın takı ve süs eşyaları kuyumcuların en fazla satış yaptıkları ürünlerdir. Düğün gibi özel günlerde kuyumcular müşterilerine daha fazla ürün sunarlar. Kuyumcular çalışma prensiplerini altın piyasası üzerinden değerlendirmektedirler.

kuyumcular saat kaçta açılır
kuyumcuların açılış ve kapanış saatleri

Kuyumcuların Çalışma Saatleri

Kuyumcular derneğinin belirlemiş olduğu çalışma saatlerine ülkenin her yerindeki kuyumcuların uyma şartı bulunmaktadır. Kuyumcuların açılış saatleri 09.00 olarak belirlenmiştir. Kuyumcuların kapanış saatleri ise 19.00 olarak bilinmektedir.

Türkiye’nin farklı yerlerinde kuyumcuların farklı açılış saatleri olabileceği gibi farklı kapanış saatleri de bulunabilir. Örneğin İstanbul Kadıköyde kuyumcular genellikle sabah 08:30 da açılırken kapanış saatleri kışın 18:30 yazın ise 19:30 u bulabilmektedir. Yani yer ve döneme göre kuyumcuların açılış saatleri veya kapanış saatleri değişebilir.

Kuyucular Bankalar resmi gibi kuruluşlar olmadığından bir kuyumcuyu dükkanın kapısını kapatırken yetişmeniz halinde de altın alım satım işleminizi gerçekleştirme imkanınız bulunabilir. Yani saat geçti işlem yapamayız gibi bir yanıtla karşılaşmazsınız.

Kuyumcular Hafta Sonu Açık Mı? Kapalı Mı?

Kuyumcular, kuyumcular derneğinin belirlemiş olduğu kurallara göre sadece cumartesi günleri hizmet vermektedirler. Hafta içi olduğu gibi cumartesi günleri de belirlenmiş olan mesai saatlerine uyma zorunlulukları bulunmaktadır. Kuyumcuların kapalı oldukları tek gün Pazar günüdür. Pazar günleri altın piyasaları kapalı olduğundan dolayı kuyumcular da Pazar günleri izin yapmaktadır. Kuyumcular dini bayramlarda kapalıdır. Resmi tatil günlerinde ise piyasalar devam ettiği için açıktır. Ancak bazı kuyumcular resmi tatil günlerinde açık olmayabilir. Bu nedenle kuyumcuya gitmeden önce, özellikle yüklü altın alım veya bozdurma işlemlerinizde telefon ile arayarak iletişim kurmanız faydalı olabilir.

 

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.