Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?
Sosyal Medyada Paylaş
28 Aralık 2018
Bilgigi

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır ?

Kredi notu vatandaşların kredi çekimi yaparken bankalar tarafından kontrol edilmektedir. Bankalar vatandaşlara kredi notuna göre kredi veriyor veya vermekten vazgeçiyorlar. Peki kredi notu nasıl hesaplanır, kredi notu hesaplanırken bankalar neye bakarlar gibi soruların cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi notu hesaplama bürosu olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan bu notun nasıl hesaplandığına dair merak edilen bilgileri buradan paylaşmak istiyoruz. Farklı türlerden yapmış olduğunuz işlemlerin baz alındığı kredi notu hesaplamasında, dikkat edilen detayların ve bu detayların oranları hakkında bilgiler sunalım.

Kredi ödeme alışkanlığı

Bankaların kredi notu hesaplamasında en çok dikkat ettiği konular arasında, müşterilerin daha önce çekmiş oldukları kredilerin geri ödenmesi ilk sırada gelmektedir. Yani bir banka üzerinden kredi çekmişseniz ve bu kredileri gününde ödüyorsanız, kredi notunuzun hesaplanmasında son derece büyük bir katkı yapmış oluyorsunuz. Bu oran Kredi Kayıt Bürosu tarafından 100 üzerinden 35 olarak hesaplanmaktadır. Yani kredi notunuzun hesaplanmasında kredi borcunuzu gününde ödemeniz %35 olarak artı veya eksi olarak kredi notunuzu etkilemektedir.

Kredi kartı ödeme alışkanlığı

Kredi notunun hesaplanmasında son derece etkili olan bir diğer unsurda kredi kartı ödeme alışkanlığıdır. Bankaların özellikle kredi ödemelerine ve kredi kartı ödemelerine önem verdiklerini göz önüne aldığımız zaman kredi kartınızın da ödemelerini gününde yapmanız kredi notunuzun yükselmesine yardımcı olacaktır. Bunu oran olarak açıklamak gerekirse kredi ödemeleri ile kredi kartı ödemelerinin aynı oranda olduğunu belirtelim. %35 oranında kredi ödemelerinizin ve kredi kartı ödemelerinizin kredi notunuzu etkilediğini belirtelim.

[irp posts=”1590″ name=”Bankaların Havale Ücretleri Ne Kadar ?”]

Bankalara Olan Borçlar

Bankalara olan güncel borç durumu da kredi notunun etkilenmesi de oldukça yüksek bir paya sahiptir.  2016 yılı içerisinde güncel borç durumunun %25 olduğunu ancak 2016 yılından sonra bu oranın %35’e çıktığını belirtelim. Bu yüzden güncel borç durumunuzun devamlı olarak artması kredi notunuzun olumsuz olarak etkileneceğini göstermektedir. Ancak borç durumunuz devamlı olarak azalma gösteriyorsa ve borçlarınızı düzenli olarak ödüyorsanız bu seferde bankalar kredi notunuzun düzenli olarak %35 oranında artmasını sağlayacaktır.

Yeni Kredi Çekme Başvuruları

Bankadan kredi çekmek aslında kredi notunu olumsuz olarak etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bazı müşterilerin bu konuda bildiği bir yanlış olan bu durum kredi çekme durumunda kredi notunuzun %11 oranında düşeceğinin habercisi olmaktadır. Bu yüzden de bankadan kredi çekeceğiniz zaman güncel kredi notunuz üzerinden %11 oranında bir eksilme meydana geleceğini unutmayınız. Ancak borçlarınızı düzenli olarak ödemeniz kredi notunuzun %35 oranında artış göstereceğinden dolayı bir sıkıntı teşkil etmeyecektir.

Kredi Kullanma Yoğunluğunuz

Kredi kullanma oranı da kredi kayıt bürosu tarafından kredi notunuza etki eden faktörler arasında yer almaktadır. Aslında ne kadar fazla kredi kullanırsanız, kredi notunuzun artış göstermesi o kadar yüksek olacaktır. Kredi çekerken %11 oranında kredi notunuz ne kadar düşse de, çekmiş olduğunuz kredilerin düzenli bir şekilde ödenmesi ve güncel borç durumunun düzenli olarak azalması kredi notunuzun %35 oranında artmasına fayda sağlayacaktır. Bu yüzden de bu detaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Diğer Faktörler

Son olarak ise kredi notunuzun artmasını sağlayacak olan unsurlar arasında diğer etmenler yer almaktadır. Bunun oranı ise %9 olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer etmenler arasında kredi notunuzu etkileyecek olan faktörlerden bazıları sürekli olarak kredi başvurusu yapmak ve olumsuz cevap almak gibi durumlar yer almaktadır.

Bir adet yorum var.

  1. Bence güzel bir site genelde faydalı olduğunu ve rahat bir bilgilendirme sağladığını düşünüyorum.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.