Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Kredi Çekerken Neler Gerekli?
Sosyal Medyada Paylaş
9 Şubat 2019
Bilgigi

Kredi Çekerken Neler Gerekli?

Başvuru yapacağınız krediye göre ve çalıştığınız sektöre göre evraklar değişmektedir. Genellikle gereken evraklar şöyledir; nüfus kağıdı, aylık maaş belgesi, ikametgah adresi, taşıt ruhsatı veya fatura, ayrıyeten gelen geliriniz var ise onu da ekleyiniz. Bu belgeler çalıştığınız sektöre göre değişmektedir ama genel olarak bunlar gerekmektedir.

Kredi başvurusu yaparken dikkat edilen bir kaç husus bulunmaktadır. Daha önce kredi çektiyseniz eğer ödemelerinizi zamanında yapıp yapmadığınız kontrol edilir. Şayet ödemelerinizi zamanında yapmadıysanız krediniz daha geç çıkar veya kredi çıkmaz. Ödeme zorluğu çekeceğiniz kredilere başvurmamanız önemlidir.

Kredi Başvuru Yolları

Kredi çekmenin birden fazla yolu vardır. Genellikle tercih edilen bankadan başvurudur. Bunun için evraklar gerekir ve o evraklarla birlikte dilediğiniz bankadan kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bir diğer başvuru yöntemi ise internettendir. İnternetten başvuru yapmak için dilediğiniz bir bankanın internet sitesine girip kolayca başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten başvuru yaparken dikkat etmeniz gerek bir husus vardır. Başvuru yapacağınız sitenin sahte olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.

İnternetten başvuru yapmanın faydası vardır. Diğer bankların faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz. Başvuru işlemini şubeden yaptığınızda böyle bir avantajınız olmayacaktır. Başvuru işlemini yapabileceğiniz bir diğer yol SMS ile başvurudur. SMS ile başvuruda çok basittir. Başvuru yapacağınız bankanın numarasına mesaj atmanız yeterlidir. İlk etapta banka sizden TC kimlik numaranızı, aylık gelirinizi, istediğiniz limiti ve talep ettiğiniz kredi türünü yazmanızı isteyecektir.

Kredi Türleri ve Çıkma Süreleri

Her bütçeye göre kredi türleri bulunmaktadır. En hızlı sonuçlanan kredi ise ihtiyaç kredisidir. En hızlı sonuçlanma süresi 5 dakikadır. Sonuçlanma süresi maksimum 2 iş günüdür. Ayrıca en çok talep gören kredi türü de ihtiyaç kredisidir. Bir diğer kredi türü taşıt kredisidir. Başvuru süreci ihtiyaç kredisinden sonra hızlı ilerleyen kredi türüdür. En çabuk sonuçlanma 1 saattir.

Maksimum sonuçlanma süresi 3 iş günü içerisindedir. Bir diğer kredi türü konut kredisidir. Bu kredi de diğerlerine oranla daha geç sonuçlanmaktadır. Kredi başvurusu en erken 3 iş günü, maksimum sonuçlanma süresi ise 10 iş günüdür. Bu süreler bankaların işlem yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.