Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Merhaba değerli okuyucumuz bu yazıyı okuduktan sonra neler öğreneceğinizi hemen belirtelim.

1-) Kredi borcunun ödenmemesi halinde bankaların izledikleri adımlar neler , öğreneceksiniz.

2-) Kredi borcu kaç ay süreyle aksatılırsa banka yasal bildirimde bulunur , öğreneceksiniz.

3-) İcra takibi ne zaman başlatılır , haciz kararı ne zaman verilir ,  öğreneceksiniz.

4-) Borcunuz karşılığında neler haczedilebilir , öğreneceksiniz.

Kredi Borcu Ödenmezse Haciz Gelir mi ?

Acil bir ihtiyacınız çıktı ve elinizde de bu ihtiyacınızı karşılayacak nakit para olmadığı için kredi çekmek zorunda kaldınız. Ancak daha sonra işler yolunda gitmedi, işten ayrıldınız ve çektiğiniz kredinin taksitlerini ödeyememeye başladınız. Vermiş olduğum örnekteki bu durum herkesin başına gelebilir. Böyle bir durum yaşadığınızı varsayalım.Bundan sonraki süreç nasıl olacak, banka tarafından mal varlığınıza haciz mi konulacak ?

Açıkcası arkadaşlar hiçbir banka teminat göstermeden kredi veya kredi kartı vermez. Kredi başvurusunda bulunduğunuz zaman , banka aylık geliriniz ve mal varlığınızı göz önünde bulundurarak bir takım sözleşmeleri imzalattıktan sonra , kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez misali ihtiyaç duyduğunuz krediyi verir.

kredi borcu nedeniuyle haciz gelir mi
kredi borcunu ödemezsem ne olur

Kredi Borcu Ödenmezse Bankanın Yapacağı İşlemler

İşleriniz yolunda gitmedi ve çektiğiniz kredinin taksitlerini ödeyememeye başladınız.Bu durumda süreç aşağıda belirttiğimiz şekilde işler;

 

  • Genellikle kredi borcu taksitinizi 3 ay süreyle aksatmanız durumunda banka, avukatı aracılığıyla size yasal bildirimde
  • Hakkınızda yasal takip başlatıldıktan sonra eğer hala kredi borcunuzu ödemezseniz bu seferde icra takibi gerçekleştirilir.
  • İcra dairesi aracılığıyla şahsınıza, borcunuzu 10 gün içinde ödemeniz hususunda tebligat yapılır.
  • İcra dairesi tarafından yapılan tebligata rağmen belirtilen süre içerisinde ödeme yapılmazsa mahkeme kararıyla haciz işlemi başlatılır.

 

Kredi Borcu Ödenmezse Neler Haczedilir ?

Çektiğiniz kredinin taksitlerini verilen süre içerisinde ödememeniz halinde banka tarafından yapılan işlemleri yazımızda açıkladık. Belirttiğimiz üzere en son aşama mahkeme vasıtasıyla alınan haciz kararıyla maaşın ¼’ine haciz konulur ve aylık olarak borç karşılığında kesilir. Maaşın yeterli olmaması durumunda ise üzerinize kayıtlı taşınmaz mal varlığından araçlara ve evinizdeki eşyalara kadar haciz işlemi uygulanabilir.

Son olarak eğer kredi borcunuz varsa işi bu noktaya getirmeden önce banka şubesine giderek kredi borcunuzu yapılandırmayı deneyin.

Bu makalemizde kredi borcu ödenmezse hangi durumlarda haciz gelir, kredi borcu ne kadar süre içerisinde ödenmezse sıkıntılı süreç başlar gibi sorulara cevaplar vermeye başladık. Kredi borcunu ödemezsem hapis cezası olur mu diye de sıkça sorular gelmekte. Bunları da sonraki makalelerimizde cevaplamaya çalışacağız. Bir kredi sitesinin bu konuda hazırlamış olduğu detaylı makaleye buradan ulaşabilirsiniz. ⇒ kredi borcu ödenmeze hapis cezası verilir mi

Ayrıca kredi borcunu başka kredi ile kapamayı düşünen ancak icralık oldukları için kredi bavurusu yapmaya da çekinen kullanıcılar icralık olanlar için kredi veren bankalar başlıklı makalemizi, bankalardan kredi alamayanlar ise bankalar dışında kredi veren yerlerin incelendiği, banka harici kredi veren yerler adlı başlıklı konumuza göz atabilirler.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?