Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Kinoa Nedir ? Kinoa Faydaları Nelerdir ?
Sosyal Medyada Paylaş
28 Mayıs 2018
Bilgigi

Kinoa Nedir ? Kinoa Faydaları Nelerdir ?

Son dönemlerin en çok konuşulan bitkilerinden biri olan kinoa nedir, kinoanın faydaları ve zararları nelerdir, nerelerde nasıl yetiştirilir, ya da kinoa nasıl tüketilir gibi soruları bugünlerde daha sık duymaya başlamış durumdayız. Özellikle diyet yapanlar arasında oldukça popüler olan kinoa ile alakalı tüm merak edilen sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Kinoa Nedir?

Türkiye’deki tarım sektörü için aslında yeni sayılabilecek bir bitkidir. Buna rağmen ilk kez kinoa bitkisini eken çiftçilerimizin gelir açısından beklentileri epey yüksektir. Haberlerde ya da sosyal medya hesaplarında kinoa üreten çiftçilerin yüksek gelir elde ettiklerini sıklıkla görüyoruz. Örneğin Bingöl’de 7 ton ürün elde eden bir çiftçinin yarım trilyona yakın gelir beklediğini çoğumuz görmüşüzdür. Kinoa normalde astronotların beslenme süreçlerinde çok sık kullandığı bir bitki olarak bilinir. Fakat son zamanlarda zayıflamaya yönelik faydalarından dolayı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de popülerliği artmıştır. Sınıf olarak tahılları andırsa da buğdaygillere mensup değildir. Pancara ya da ıspanağa yapı olarak daha çok benzer. Kinoa’nın anavatanı Güney Amerika ülkeleridir. Örneğin Kolombiya, Ekvador, Bolivya gibi ülkelerde sıklıkla üretilmektedir. Bundan yaklaşık 4 bin sene önce And Dağları çevresinde kinoa tarım üretiminin başladığı bilinir. Daha önceki yıllarda ise tarımdan ziyade yemek amacıyla toplanmaktaydı. Günümüzde yapılan bazı arkeolojik kazılarda kinoa bitkisiyle insanlar arasındaki ilişkinin 6 bin yıl öncesine kadar gittiğini göstermektedir.

kinoa bitkisi hakkında merak edilenler

Kinoa Nasıl Bir Bitkidir ?

Besin değeri yüksek olan kinoa bitkisi fosfor ve kalsiyom içerir. Tam tahıl olan bitkiayrıca bir protein kaynağı olarak gösterilir. Çölyak hastalığına iyi geldiği bilinen kinoanın içersinde gluten bulunmaz. Kabukları acıdır ve bu yüzden ayıklanmaktadır.Pirincin pişirme şeklinden farksızdır. Birçok yemeğe dahil edilebilen kinoa, içersinde yer alan liflerden ötürü kolayca tokluk hissi uyandırmaktadır. Bu da zayıflamak isteyenler için kinoa bitkisini cazip kılmaktadır.  Kinoanın bir kilosu yaklaşık olarak 50-60 TL gibi bir fiyata satılmaktadır. Kinoa sadece zayıflama konusunda değil tansiyon ve kansızlık konularında da öne çıkıyor. NASA bilindiği gibi yaptığı açıklamada uzaya çıkılacağı zaman mutlaka alınması gereken 3 besinden biri olarak kinoayı göstermiştir. Ayrıca 2013 senesi Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa Yılı olarak kabul görmüştür. Kinoa, değerini yükseltmeye ve ilgi görmeye hızla devam ediyor.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.