Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Kapitalizm Nedir ? Kapitalizm Tarihi
Sosyal Medyada Paylaş
28 Mayıs 2018
Bilgigi

Kapitalizm Nedir ? Kapitalizm Tarihi

Bu makalemizde dünyamızın son dönemde içinde yaşamaya oldukça alıştığı ve bir çoğumuzun hayatını etkileyen kapitalizmi tüm detayları ile açıklamaya çalışacağız. Kapitalizm nedir, kapitalist sistem ne demektir gibi aklınıza takılan soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Kapitalizm Nedir

Kapitalizm çağımızın en çalkantılı sözcüklerinden birisidir. Onun varlığını hayatımızın her safhasında hissetmek mümkündür. Çünkü dünyamız, büyük oranda kapitalist bir sistemle yönetiliyor. Dünyanın en önde gelen güçleri kapitalizm sistemini benimsemiş ve bu doğrultuda stratejiler geliştirmiştir. Dünyada birçok ülkeye hızla yayılmış olan kapitalizm özünde bir ekonomik modeldir. Geçtiğimiz yüzyılın sonlarına doğru yükselişe geçen, içinde bulunduğumuz yüzyılda adeta tavan yapan bu sistem, genelde sol, muhalif kesimler tarafından pek hoş karşılanmaz. Bunun da haklı ve gerçekçi nedenleri bulunmaktadır.

kapitalizm nedir, kapitalist sistem ne demektir

Kapitalizm Ne Demek

Bu yazımızda kapitalizm nedir sorusuna cevap olmaya ve sistemin insan ruhunu çürüten, yok eden, vahşi yönlerini aktarmaya çalışacağız. Her ne kadar karşı çıksak da şu an bu sistemin, bu çarkın birer piyonu durumundayız, kapitalizmden kaçmak onun dışında kalmak mümkün değildir. Alışveriş yaparken kullandığımız kartlardan, gittiğimiz sinema filmlerine, üzerimize aldığımız kıyafetlerden gittiğimiz özel okullara, sosyal medya hesaplarımızdan, banka kredilerine kadar ilgili ilgisiz her alanda bu vahşi sistemin izlerini yakalamak mümkündür. Amerika şu anda dünyada kapitalizm denince akla gelen ilk ülkelerden biri durumundadır.

Kapitalizm Tarihi

Kapitalizm köken olarak sermaye anlamına gelir. Dünyada kapitalizmi savunan net bir kesimle, kapitalizmin karşısında olan bir başka kesim sürekli karşı karşıya gelmektedir. İşçiler, sendikalar ve emekçiler  genelde bu sistemin karşısındadır. Kapitalizm üretime dair her şeyin özelleştirilmesini savunan ve destekleyen, para kazandıran her şeyin ya da her yolun şartsız koşulsuz mübah olduğunu savunan acımasız bir sistemdir. Görünüşte özgürlük sunmasına ya da vaat etmesine rağmen orta sınıfı yok etmiş bir sistemdir. Zenginler ve yoksullar arasındaki makasın iyice açılmasına neden olan ve işçi sınıfı aleyhine olan kapitalizm, sömürüyle ayakta kalmaktadır.

Kapitalizmde kazanca giden yolda bir doğa varsa tek bir ağacın dahi gözünün yaşına bakılmaz. Kapitalizmi benimseyen ülkeler rekabetçiliğin insanları teşvik ettiğini savunur. Oysa bu rekabet genelde çalışanları bir yarış atı gibi koşturur ve tüketir. Kapitalizm insanlara sürekli bir gün zengin olma hayalini pompalar ve kitleleri bu rüyayla ayakta tutar. Gelir konusunda büyük eşitsizlikler yaratan sistem, dünyadaki alışveriş çılgınlığının da tek sorumlusudur.

Kapitalizm Hakkında Yorumlarınız

Kapitalizm hakkında görüşlerinizi bu yazı altına paylaşabilirsiniz. Sizce kapitalizm olması gereken düzen midir, size göre kapitalizmin tanımı nedir, kapitalist sistemle yönetilen ülkelerde yaşanan ilgi çekici olaylar nelerdir, kapitalizmin faydaları ve zararları nelerdir gibi soruların cevaplarını yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.