Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar ?
Sosyal Medyada Paylaş
17 Ekim 2018
Bilgigi

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Kanada ülkemizden de binlerce kişinin yaşamayı arzu ettiği ve bunun için başvuruda bulunduğu çok güzel bir ülke. Kanada’da belirlenen asgari ücret oranları da ülkemize kıyasla oldukça yüksek. Bu nedenle Kanada’da halk genellikle refah ve huzur içerisinde yaşamaktadır. Bu makalede Kanada’da asgari ücret ne kadar, Kanada’da asgari ücret neye göre belirlenir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

[irp posts=”1520″ name=”Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Kanada’da asgari ücret, bulunduğunuz yere ve çalıştığınız sektöre göre değişiklik göstermektedir fakat Kanada’da uygulanan en düşük asgari ücret saatlik 10.10 Kanada dolarıdır. British Columbia ve Ohio eyaletlerinde bu asgari ücret uygulanmaktadır. Alberta eyaletinde uygulanan asgari ücret ise saatlik 13,60 kanada dolarıdır.

Kanada’da Asgari Ücret Nasıl Belirlenir ?

Her eyalette asgari ücret, yerel hükümetler tarafından belirlenir ve federal hükümetin onayı ile yürürlüğe girer. Federal asgari ücret uygulaması, 1996 yılında kaldırılmıştır. Ayrıca, Kanada’nın her bölgesinde sık sık asgari ücret miktarı değişmektedir. Kanada’nın çoğu eyaletinde asgari ücret, en son Nisan 2017’de güncellenmiştir.

Kanada da asgari ücret
Kanada’da asgari ücret ne kadar, Kanada asgari ücret oranları

Asgari Ücret Uygulaması Yaşa Göre Değişir mi?

Ontario, Kanada’da asgari ücretin yaşa göre farklılık gösterdiği tek eyalettir. Ontario’da 18 yaşının altındaki öğrenciler için uygulanan asgari ücret normal asgari ücretin 70 cent altındadır fakat bu uygulama kişiler 28 haftanın altında çalışırsa geçerlidir.

Çıraklar ve Stajyerler İçin Farklı Asgari Ücret Uygulaması Var mı?

Stajyerlere normalden düşük ücret ödenmesi Kanada’da yasal olsa da stajyerler için özel olarak belirlenmiş bir asgari ücret bulunmamaktadır. Eğer iş yeri ücretli stajyer çalıştırıyorsa, hükümet tarafından belirlenmiş asgari ücreti stajyere vermek durumundadır. Çıraklar için uygulanan maaşlar eyaletlere göre değişse de kayıtlı çıraklar için iş yerlerinin herhangi bir asgari ücret yükümlülüğü bulunmaz.

[irp posts=”1467″ name=”Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Aylık Asgari Ücret Ne Kadar? Sağlık Hizmeti ve Diğer Hizmetler için Yeterli mi?

Kanada’da yaşayan herkes, gelir durumuna fark etmeksizin sağlık hizmetinden yararlanabilmektedir. Kanada’da oturma izni alabilme şartları, eyaletten eyalete göre değişse de gelir durumu ne oturma iznini ne de sağlık hizmetlerini etkiler. Üstelik birçok işveren, çalışanlarına özel sağlık sigortaları da yapmaktadır.

Kanada’da Yaşayabilmek İçin Ne Kadar Kazanmak Gerekir?

Kanada’da yaşayabilmek için ne kadar para kazanmanız gerektiği tamamen sizin yaşam tarzınıza bağlıdır. Yaşam maliyeti ise Toronto ve Montreal gibi şehirlerde epey farklılık göstermektedir. Genel olarak bir rakam belirtmek gerekirse Kanada’da bir kişinin yaşayabilmesi (kira haricinde) için yıllık 12 bin Kanada doları kazanması gerekir.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.