Japonya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Japonya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Dünyanın özellikle teknoloji anlamında en gelişmiş ülkelerinden olan Japonya’da çalışma şartları nasıl ? Japonya’da asgari ücret ne kadar ? Asgari ücretle çalışanlar ne kadar maaş alıyor gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazı dizisi.

Japonya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Japonya’da 2 farklı asgari ücret uygulaması bulunur. Bunlardan ilki bölgeden bölgeye değişen asgari ücret uygulamasıdır. Diğeri ise sektörden sektöre değişen asgari ücret uygulamasıdır.

[irp posts=”1532″ name=”Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Japonya’nın 47 bölgesinin her birisi için farklı asgari ücret uygulaması mevcuttur ve her bölgedeki sektörler için ayrı ayrı asgari ücret uygulaması vardır. Örneğin Tokyo bölgesinde sanayi sektöründe çalışan bir işçi ile Kyoto bölgesinde aynı sektörde çalışan bir işçinin maaşı çok farklı olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra Japon hükümetinin belirlediği bir asgari ücret tutarı da bulunmaktadır. Taşradaki asgari ücret, bu ücretten daha düşük olamaz.

Japonya’da Asgari Ücret Almak İçin Ne Kadar Çalışmalı?

Japonya’da asgari ücreti hak edebilmek için haftada 40 saat yani günde 8 saat çalışmak yeterlidir. Söz konusu çalışma süresini dolduran bir işçi, asgari ücret almaya hak kazanmaktadır.

Japonya'da asgari ücret
Japonya’da asgari ücret ne kadar, Japonya’da asgari ücret oranları

Japonya’nın sağlık ve ekonomi bakanlıkları ile sosyal güvenlik kurumu, merkezi ve yerel asgari ücret komisyonlarını toplantıya çağırmada yetkilidir. Bu komisyonlar, ülkenin geneli ve belli bir bölgesi için asgari ücreti yeniden düzenleyebilirler.

Japon hükümeti; işçi ve işveren temsilcileri ile görüşmeler yaptıktan sonra uygun bulduğu miktarı asgari ücret olarak açıklar. Asgari ücret belirlenirken; yaşam maliyeti, işçilerin maaşları ve işverenin ödeme kapasitesi gibi kavramlar dikkate alınır. Ayrıca, asgari ücret belirlenirken sosyal güvenlik sisteminin getirdiği faydalar da göz önünde bulundurulur.

Asgari Ücret Kanuna Muhalefetin Cezası Nedir?

Japonya’da tam zamanlı çalışanlara asgari ücretin altında ödeme yapan kurumlar, ağır cezalarla karşılaşmaktadır. Söz konusu işverenler, ilk aşamada 2 yıllık borçları çalışanlara ödemek zorundadır. Asgari ücret yasasının ikinci kez ihlalinde ise işveren yüklü bir para cezasına çarptırılır. Üçüncü aşamada ise Japon iş yasaları asgari ücret yasası ihlali için hapis cezasını öngörmüştür.

[irp posts=”1520″ name=”Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Asgari ücretin altında maaş alan kişiler öncelikle işverenleri ile konuşmalıdır. Eğer bu durum bir sonuç vermezse, kişiler iş müfettişliğine veya sendikalara başvurma yoluna gitmelidir. Japonya’da her yıl ekim ayında asgari ücrete zam yapılmaktadır.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?