Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
İsrail’de Asgari Ücret Ne Kadar ?
Sosyal Medyada Paylaş
17 Ekim 2018
Bilgigi

İsrail’de Asgari Ücret Ne Kadar ?

Her zaman Filistin halkına yaptığı zulumler ile adını sıkça duymakta olduğumuz İsrail’de yaşam nasıl. İsrail’de çalışma şartları neler, İsrail’de asgari ücret ne kadar gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazı dizisi.

İsrail’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İsrail’de uygulanan asgari ücret, aylık 1273 euro olarak sabit kalmıştır. Bu rakam, yıllık 15,276 euroya eşittir. Eğer İsrail’de uygulanan asgari ücreti İsrail’in para birimi Şekel ile ifade etmek istersek, İsrail’de asgari ücretin 5,300 İsrail Şekel’i olarak uygulandığını söyleyebiliriz.

İsrail’de asgari ücret geçen yıl 300 Şekel veya yüzde 6 oranında zamlandı. İsrail’de uygulanan zam oranının tüketici fiyat endeksinden daha fazla olduğunu söyleyebiliriz ve bu durumda işçilerin satın alma gücünün artırıyor. Eğer asgari ücret uygulayan ülkeler listesine bakarsak, İsrail 97 ülke arasında 11. Sırada bulunmakta olduğunu söyleyebiliriz.

asgari ücret
İsrailde asgari ücret oranları ne kadar, İsrailde asgari ücret

İsrail’de Asgari Ücret Uygulamasının Detayları

İsrail’de İsrail hükümeti tarafından belirlenen asgari ücret uygulanmaktadır ve hiçbir işçi bu asgari ücretten daha az maaş alamaz. İsrail’de çalışanlarına asgari ücretten daha az maaş ödemesi yapan işçiler, cezaya tabidir.

İsrail’de Uygulanan Asgari Ücret Nedir?

İsrail’de asgari ücret, bir iş yerinde çalışan kişinin alması gereken en düşük maaş miktarını ifade eder. İsrail ve diğer birçok ülke işçilere ödenebilecek en düşük maaş oranını belirlemiştir.

İsrail’de günümüzde uygulanan asgari ücret aylık 5300 şekel’dir. Bu da yaklaşık 1462 ABD dolarına eşittir. İsrail’de uygulanan saatlik asgari ücret 40 şekel (8 ABD doları) kadardır.

İsrail’deki Asgari Ücret ve Diğer Ülkelerdeki Asgari Ücret

İsrail’de yıllık olarak uygulanan asgari ücret, 17544 ABD dolarıdır. İsrail’den daha yüksek asgari ücret veren toplam 11 ülke bulunmaktadır. İsrail, en çok asgari ücret veren ülkeler listesinde yüzde 6’lık dilim içeresindedir.

[irp posts=”1527″ name=”Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

İsrail’de asgari ücret uygulaması, tamamen İsrail Hükümeti’nin kontrolü altındadır fakat İsrail hükümeti yılda bir defa asgari ücrete zam yapmaktadır.

İsrail’de asgari ücreti alabilmek için haftada 5 gün ve günde 8 saat çalışmak gerekir

İsrail’de Asgari Ücret Uygulamasını Kim Denetliyor?

İsrail’de asgari ücret uygulamasının uygulanıp uygulanmadığının denetiminden hükümetin iş ve işçi ilişkileri ile ilgili kurumları sorumludur.

İsrail’de sadece tek bir asgari ücret uygulaması bulunur. Asgari ücret; İsrail bakanlar kurulu tarafından belirlenir.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.