Işık Hızı Nedir ? Nasıl Ölçülür ?

Işık Hızı Nedir ? Nasıl Ölçülür ?

Bu makale içerisinde ışık hızı nedir, ışık hızının ölçümü nasıl yapılır, ışık yılı nedir, ışık hızı hakkında merak edilenler nelerdir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Işık Hızı Nedir ?

Işık hızı, ilk olarak tanımlamak gerekirse ışığın boşluktaki hızına denmektedir. Işık, bir boşluk içerisinde saniyede yaklaşık olarak 300 bin KM hızda seyahat etmektedir. Bu ışık hızı oldukça fazladır ve şu an bu hıza ulaşmamız mümkün değildir. Işık hızının sembolü, Latince’de “celeritas” yani hız anlamına gelen kelimeden dolayı “c” harfi ile gösterilir. Işık hızını şu an için geçemediğimizden dolayı hep fizikçiler tarafından merak konusu olan bir konudur. Önemli bir fiziksel sabittir ve fiziğin pek çok alanında kullanılmaktadır. Bütün kütlesiz parçalar, ilgili alanlarda yaşadığı değişimlerin boşluktaki hareket hızına da ışık hızı denmektedir. Bu parçacıklar ve dalgalar, kaynağın hareketi nasıl olursa ne olursa olsun, eylemsiz referans çerçevesi ne olursa olsun c’de hareket etmektedirler.

Işık Hızının İlk Ölçümü

Yunanistan’da yaşamış Yunan Filozof Empedokles, ışığın bir sınırı olduğu iddasını atan tarihteki ilk kişidir. Empedokles’e göre bir yerden başlayan bir ışığın bir yere gidene kadar bir hıza sahip olması gerekmekteydi. Aristoteles ise tam tersi görüşü savunarak “ışığın bir şeyin varlığından oluştuğunu ve hareket etmediğini” belirtmiştir.

ışık hızı nedir, ışık hızı nasıl ölçülür

İslam dünyasında önce Aristoteles’in görüşleri hakim olmuş olsa da ünlü fizikçi İbn-i Heysem, Optik isimli kitabını yayınlayarak bu teoriye karşı çıkmış ve ışığın nesnelerden gözümüze geldiğini öne süren bir intromisyon teorisini ortaya atmıştır. Ünlü İslam bilgini Biruni, Empedokles’in eserlerinden faydalanmış olsa gerek ki bu görüşü benimsemiş ve ışığın sesten daha hızlı olabileceğini ve yol aldığını gözlemleyen ilk insan olmuştur.

Galileo, düz dünya teorisini yerle bir etmeden ve idam edilmeden önce ışığın hızı hakkında bazı testler ve deneyler yapmaya ve bu hızı belirlemeye çalışmış ancak başarısız olmuştur. Işığın anlık hareket edip etmediğini ayırt edememiştir ancak etmiyorsa dahi inanılmaz hızlı olduğu argümanına ulaşmıştır.

İlk miktar olarak tahmin Danimarkalı astronom Ole Rømer tarafından yapılmıştır. İlk defa başarılı bir şekilde ışık hızı tahmini yapmıştır. Rømer, dünya Jüpitere yaklaşırken, Jüpiter’in uydusu Io’nun uzaklaşırken gözüktüğünden daha kısa olduğunu fark etmiş ve böylelikle 220 bin kilometre olarak ölçüm yapmış, yüzde 26 hata payı ile ışık hızını ölçmüştür.

Işık Yılı Nedir

Işık yılı da aşina olunan bir diğer kavramdır. Işık yılı kısaca ışığın boşlukta bir yılda (yani güneş yılında) kat ettiği mesafeye denmektedir. Astronomi biliminde bu kavram uzaklık ölçümünde kullanılmaktadır. Pek çok haberde çıkan “X ışık yılı uzaklıkta dünya benzeri gezegen bulundu” gibi haberlere de konu olmaktadır.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?