İran’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

İran’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Komşu ülkelerden olan İran son yıllarda özellikle Abd’nin amborgalarına maruz kalan bir ekonomiye sahip olsa da petrolü sayesinde güçlü bir ekonomi sayılabilir. Peki İran’da asgari ücret ne kadar ? İran’da güncel asgari ücret oranları ne kadar merak ediyor musunuz ? İşte İran’da asgari ücret ve çalışma şartları ile alakalı yazı dizisi.

[irp posts=”1523″ name=”Suudi Arabistan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

İran’da Asgari Ücret Ne Kadar?

İran’da hükümet tarafından belirlenen belli bir asgari ücret bulunmaktadır. İran’da hiçbir işçiye hükümet tarafından belirlenen asgari ücretin altında bir rakam ödenemez. İran’da tam zamanlı bir çalışan için asgari ücretin altında maaş ödemesi yapan işyerleri, ağır cezalarla karşılaşmaktadır.

İran’da Asgari Ücret Kaç Para?

Asgari ücret, tam zamanlı işçilerin yaptıkları iş için alabilecekleri en düşük ücreti ifade etmektedir. Birçok ülkede olduğu gibi İran’da da işçilere ödenecek minimum bir tutar bulunmaktadır. İran’da asgari ücret 712.000 tomandır. Bu bedel yaklaşık 215 dolara veya 1200 TL’ye denk gelmektedir. İran’da her bölge ve her sektör için aynı asgari ücret uygulanmaktadır. İran’da asgari ücrete en son 1 Mart 2015’te zam yapıldı.

asgari ücret
İran’da asgari ücret ne kadar, İran’da güncel asgari ücret oranları

İran’da yıllık asgari ücret 6.700 dolar kadardır. İran’dakinden daha yüksek asgari ücret veren 29 ülke bulunmaktadır. Öte yandan İran, dünyada en yüksek asgari ücreti veren ülkeler arasında yüzde 15’lik dilim içerisinde yer alır.

İran’da Asgari Ücret Uygulamasının İstisnaları Nelerdir?

İran’da evden çalışan kişiler, serbest meslek mensupları, işletme sahipleri ve geçici işçiler asgari ücret uygulamasının dışında yer alırlar.

Asgari Ücreti Kim Belirliyor?

İran’da tüm çalışanları ilgilendiren asgari ücret uygulaması; İran hükümeti tarafından direkt olarak belirlenmektedir. Asgari ücrete zam konusu, tamamen İran hükümetinin inisiyatifi altındadır.

İran’da sadece tek bir asgari ücret uygulaması vardır. Asgari ücret; İran devletinin bakanlar kurulu tarafından belirlenir.  Ayrıca, asgari ücretin yanı sıra fazla mesai ücretleri ve tazminatlar gibi diğer ücretler de İran hükümeti tarafından belirlenmektedir.

[irp posts=”1526″ name=”İsrail’de Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

İran’da zam konusu, tamamen hükümetin kontrolü altındadır fakat İran hükümeti 2 yılda bir asgari ücrete zam yapmaktadır.İran’da asgari ücreti almaya hak kazanmak için haftada 5 gün ve günde 8 saat çalışmak yeterli olmaktadır.İran’da asgari ücret uygulamasının uygulanıp uygulanmadığının denetiminden hükümetin iş ve işçi ilişkileri ile ilgili kurumları sorumludur.

 

 

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?