İnternet Alışverişi Kapanan Kredi Kartları Nasıl Geri Açtırılır?

İnternet Alışverişi Kapanan Kredi Kartları Nasıl Geri Açtırılır?

Günlük yaşantısında kredi kartı kullanmayan yoktur ya da yok denecek kadar azdır. Gelişen teknoloji ile insanlar artık alışverişlerini mağazalara gitmeden oturdukları yerde yapıyorlar. Kısacası mağazalar insanların telefonuna ya da bilgisayarına geliyor. Bu internet alışverişinin rahatlık sağlaması bir yana verdiği birçok zararda vardır.

Kredi Kartları Alışverişe Kapatılıyor

Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurulunun kararına göre kredi kartları yapılan son düzenleme ile 31 Aralık 2018 tarihinden sonra internet alışverişine açık olamayan kartlar kapatıldı. Peki, kartlar internetten alışveriş yapabilmek için nasıl açılacak?

Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılacak?

Sahip olduğu kredi kartını internet alışverişine açtırmak isteyenler çalıştıkları banka ile iletişime geçerek kartının internet alışverişine açılmasını talep etmeleri gerekecektir. Karşılıklı konuşmalar sonucunda herhangi bir sıkıntı yaşanamadığı durumda kart kullanıma açılacaktır.

Kredi Kartları Nedene İnternet Kullanımına Kapatıldı?

Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurulu Başkanı’nın yaptığı açıklamada kartların kapatılma sebebinin e-ticarette insanlara yapılan dolandırıcılık olaylarının olduğunu bildirdi. BDDK Haziran 2018 yılında alınan bu kararın daha öncelerde yaşanmış örnek dolandırıcı olaylarının vesile olduğunu ve bunun önüne geçebilmesi için bu uygulamanın başlatılmış olduğunu söyledi. Kartları internette kullanmayan fakat dolandırıcı çetelerinin hedefinde olan kişileri kurtarabilmek amacıyla bu karar çıkarılmıştır. Özellikle yaşlı ve teknoloji ile arası pekte iyi olmayan kimseler bu çetelerin ağına düşürülmektedir.

Ayrıca vatandaşların istedikleri zaman bankalarına giderek kapalı olan alışverişi aktif hale getirebileceklerini söyledi.

Yapılan bir diğer yenilik ise ilk defa kredi kartı kullanımında da kartın internet alışverişine kapalı olacağıdır.

Daha önceden verilmiş otomatik ödeme talimatları ise bu düzenleme dışında kalmaktadır.

Kredi kartları 3 yolla internet alışverişine açılabilir.

1-Kart kullanan kişi kredi kartını kullandığı bankanın herhangi bir şubesine giderek,

2-İnternet şuben veya mobil işlemlerden elektronik ticaret işlemine onay vererek,

3-Telefon bankacılığı ile bankanın müşteri hizmetleri ile görüşerek.

Kredi kartı kullanan kişiler dolandırıcıların oyunlarına maruz kalmamak için kendilerine her ayın belirli gününde (hesap kesimi) banka tarafından gönderilen hesap özeti ekstresine dikkatli bakmalılardır. Beklenmeyen herhangi bir durumda banka ile iletişime geçmelilerdir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?