İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar ?

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar ?

Dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan İngiltere’de asgari ücret ne kadar ? Asgari ücretle çalışanlar geçinebilir mi ? Saatlik asgari ücret ne kadar gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz İngiltere’de Asgari Ücret konulu makalemizi okuduktan sonra sizlerde konu ile alakalı görüşlerinizi yorum kısmına yapmayı unutmayınız.

İngiltere’de Asgari Ücreti Ne Kadar?

Asgari ücret, herhangi bir endüstride yapılan çalışma karşılığı yapılan en düşük ödeme miktarına verilen isimdir. Asgari ücret, genellikle hükümetler ve işverenler tarafından belirlenir ve tüm işverenler tarafından uygulanması zorunlu bir uygulamadır. Son zamanlarda brexit anlaşması olacak mı olmayacak mı ? Brexit nasıl gerçekleşecek sorularının yoğunlaştığı bir döneme giren İngiltere’de asgari ücret fiyatları bu durumdan pek de etkilenmiş görünmüyor diyebiliriz.

İngiltere’de Asgari Ücretten Herkes Yararlanabilir mi?

Asgari ücretten yararlanabilmek için çalışan herkes 18 yaşının üzerinde olmalıdır. Asgari ücret uygulamasından yarı zamanlı çalışanlar, geçici çalışanlar, engelli işçiler, tarım işçileri, deniz aşırı ülkelerden çalışmaya gelenler ve çıraklar yararlanabilir. Asgari ücret uygulamasından kendi işinde çalışanlar, firma yöneticileri, gönüllü işçiler ve askeri personeller yararlanamazlar.

ingilterede asgari ücretle geçinilir mi
inglterede asgari ücret ne kadar, İngilterede saatlik asgari ücret

Asgari Ücret Yaşa Göre Değişiyor mu?

Asgari ücret, çalışanların yaşına göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’de Asgari ücretle çalışmaya başlayabilmek için en az bir okulu bitirmiş olmanız gereklidir. Ki bu da en az 16 yaşında olmanız gerektiğini gösteriyor. Ayrıca, İngiltere’de çıraklar için uygulanan asgari ücret biraz daha farklıdır.

Peki, Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret konusunda belki de en önemli şey, asgari ücret oranlarıdır. Asgari ücret miktarı, yaşınıza göre ve nerede çalıştığınıza göre değişmektedir. İngiltere’de asgari ücretler saat başı olarak hesaplanmaktadır. Yani çalıştığınız saate göre asgari ücret ödemesi alırsınız. Güncel saatlik asgari ücret tarifesi ise şu şekildedir;

  • 25 yaş ve üzeri kişiler için saatlik asgari ücret 7.83 pounddur.
  • 21 ile 24 yaş arasındaki kişiler için saatlik asgari ücret 7.38 pounddur.
  • 18 ile 20 yaş arasındaki çalışanlar için saatlik asgari ücret 5.40 pounddur.
  • 18 yaş altı çalışanlar için saatlik asgari ücret 4.20 pounddur.
  • 16 ile 18 yaş arasındaki çıraklar için saatlik asgari ücret 3.70 pounddur.
[irp posts=”1467″ name=”Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Unutmayın ki bu rakamlar, bir rehber olması amacıyla verilmektedir. İngiltere’de asgari ücret, her yıl Nisan veya Ekim ayında yenilenmektedir. Dolayısıyla en güncel rakamı öğrenmek için sürekli takip etmelisiniz.

25 Yaş üzeri bir çalışanın asgari ücretini baz aldığımızda TL bazında şuan ki sterlin tl kuru ile hesap ettiğimiz zaman saatlik çalışma ücreti 60 lira civarıdır. Yani düz hesap 60 TL saatte kazanan bir işçi günde 8 saat çalışıyor ise günlük kazancı Türk Lirası olarak 480 TL olmaktadır. Yani Türk Lirası’na çevirdiğimizde gerçekten büyük bir kazanç elde edilmektedir. Ancak İngiltere’nin de kendine özgü yaşam koşulları bulunduğundan verilen asgari ücret orada diğer çalışan kesimin oranlarına göre biraz düşük kalabilmektedir.

İngiltere’de Asgari Ücreti Kim Belirliyor?

İngiltere’de asgari ücret, İngiltere Hükümeti tarafından belirlenir. Asgari ücret uygulaması her yıl gözden geçirilir ve çoğu sektörde asgari ücrete zam yapılır fakat sistemin karmaşık yapısı ve farklı yaş gruplarından dolayı bazı sektörler ve yaş grupları her yıl maaş zammı göremeyebilirler. Güncel asgari ücret oranı 2018 Nisan ayında belirlenmiş olup 2019 Mart ayına kadar geçerlidir.

İngiltere’de Yaşamak İçin Yeterli Maaş Ne Kadar?

İngiltere gibi bir ülkede yaşamak istiyorsanız, İngiltere’deki yaşam maliyetini de dikkate almalısınız. Tahmin ettiğiniz gibi Londra, Manchester ve Liverpool gibi büyük şehirlerde yaşamak oldukça maliyetli iken kırsal kesimde yaşamak için asgari ücret gayet yeterlidir. Özellikle Londra’da hayat diğer şehirlere göre çok daha pahalıdır. Bu nedenle okul için Londra’yı tercih ettiğinizde bir yandan da çalışmak zorunda kalmanız oldukça doğal olacaktır. Londra ve İngiltere’de güncel asgari ücret oranları ile alakalı paylaşımlarımıza devam edeceğiz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?