Hisse senedi yatırımı yaparken aracı kurum tercih etmek

Hisse senedi yatırımı yaparken aracı kurum tercih etmek

Borsa, günümüz şartlarında kimi yatırımcı için vazgeçilmez, kimisi için korkulacak bir alan. Özünde şirketlere ait değerlere ortak olmayı benimsediğimiz bu sistem nedense ülkemizde zaman zaman tehlikeli olarak görülebilmektedir. Oysa yurt dışında neredeyse her bireyin hisse senedi alanında bir görüşü ve cebinde çeşitli sayıda lot’u bulunmaktadır.

 

Ülkemizdeki kötü ünün sebeplerinden biri belki sürecin iyi yönetilememesi, geçmişten gelen yanlış bilgiler olarak görülebilir. Yatırımcıların teknik ve temel analiz konusundaki bilgisizlikleri de zaman zaman bu alanda çıkmaza giden yollar arasında yer almaktadır.

Bilindiği üzere bir süredir yatırımcı olabilmek için öncelikle küçük bir anket cevaplamak ve o cevapların değerlendirilmesi ölçüsünde yatırımcı olabilmek / olamamak değerlendiriliyor. Bazı insanlar için yatırımın riski bu anket ile minimize edilmeye çalışılıyor. Etrafımda bu anketi doldurup da başarılı not alamayan ve bu nedenle hisse senedi dahi alım satımına izin verilmeyen insanlar var.

 

Hisse senedi almak ve satmak dünyanın en kolay işlerinden biridir. ( prensipte ) Elbette insanlar bir yatırımı yaparken ondan kâr etme amacı da güttüklerinden mantıklı bir yatırım çoğu zaman düşük komisyonlu aracı kurumlarla gerçekleşiyor. Devlet güvencesi, birçok özel iştirake bu konuda yetki vermiş ve hatta onlara bu alanda hizmet verme şansı sağlamıştır.

Hisse senedi almak,bazen komisyonlar ölçüsünde de değerlendirilir. Yapılan yatırım ne kadar büyükse ödenen komisyonlar o denli yüksek ve acı verici olabiliyor. Bizlerin burada ne bir yatırım tavsiyesi verme ne de bir yatırım şirketi önerme bilgimiz ve yeteneğimiz var ancak bireysel olarak aldığımız kararları hisse senedi alımı yaparken değil alım yapacağımız aracı kurumları seçme stratejimizi kendimizce anlatıyoruz. Bunun nedeni de basit bir paylaşım isteğinden ötesi değildir. Birçok banka, çok yüklü alım – satım yapan özel müşterileri hariç 1000’de 2 komisyon alırken bazı aracı kurumlar çok çok daha düşük seviyelere hizmet verebiliyorlar. Yatırımcı için de bu oranlar çoğu zaman önemli oluyor.

 

( yazımız hiçbir yatırım tavsiyesi içermemektedir, bu konuda bilgimiz de bulunmamaktadır. )

 

 

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?