Hisse Senedi Nedir ? Nasıl Alınır ?

Hisse Senedi Nedir ? Nasıl Alınır ?

 Hisse Senedi Nedir ?

Şirketlerin ortaklarına ortaklıklarını belgelemek üzere sunmuş olduğu ortaklık paylarını belli eden evraklara hisse senedi denilmektedir. Tabi bu evrak kısmı bildiğimiz kağıt parçalarından ibaret değildir. Bundan yıllar önce bu şekilde evrak olarak temin edilebilen hisse senetleri şuan ise tamamen dijital ortamda hisse sahiplerinin yatırım hesaplarına işlenmektedir. Borsada yatırım yapmak isteyen yatırımcıların sorduğu soruların başında hisse senedi nasıl alınır sorusu bulunmaktadır. Bugün sizlerle bu sorunun cevabını ve hisse senedi alım satım işlemlerinin detaylarını paylaşacağız.

Hisse Senedi Alımı Nasıl Yapılır ?

Hisse senedi satın alma işlemlerini gerçekleştirmeden önce piyasayı detaylı bir şekilde analiz etmeli ve nasıl hareket edeceğiniz konusunda da fikir sahibi olmalısınız. Doğru alım – satım noktalarını belirlemeden ve öğrenmeden yapacağınız alım ve satım işlemleri ne yazık ki sizleri büyük ölçüde zarara uğratacaktır. Tüm bu detayları geride bıraktıktan sonra güvenilir bir aracı kuruma ihtiyacınız olacaktır. Hisse senedi alım ve satım işlemlerini yapabilmek için bir aracı kurum üzerinden hesap açtırmanız gerekiyor ve tüm işlemlerinizi de bu kurum aracılığı ile gerçekleştireceksiniz. Bu firmalara yani hisse senedi alım satımı yapabilmek için hesap açmanız gereken firmaların listesine Sermaye Piyasaları Kurulu resmi web sitesi Spk.gov.tr üzerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bankalarında yatırım hesaplarından hesap açımı yaparak hisse senedi alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse senedi alım işlemlerinde alım emrini en uygun noktada ya da belirlediğiniz noktada vermeniz sizin açınızdan elbette en önemli detaydır. Aceleci davranmak ya da kısa sürede kar elde etmek adına amatörce bir tavır sergilemek uzun vadede yıpranmanıza ve kaybetmenize neden olabilir. Birçok yatırımcı, portföyüne dahil ettiği hisseleri izlemek yerine beklemeyi tercih ediyor. Anlık takip, doğru işlem adına büyük önem taşıyor ve bu takibi gerçekleştirdiğiniz takdirde kar elde etme oranınız da artacaktır. Ancak anlık takip zaman zaman yanlış işlemler yapmaya da itebiliyor bu nedenle borsada doğru hisseyi bulmuşsanız uzun vadeli yatırımcı olmak daha mantıklı olabilir.

Yatırım hesabı açtığınız aracı kurum veya bankanın internet şubesinden dilediğiniz hisse senedinin kodunu girerek dilediğiniz lot miktarını ( tabi hesabınızdaki para ölçütünde ) alabilirsiniz. Ve bu sayede hisse senedi alımı işlemini tamamlamış olur ve o şirkete almış olduğunuz miktar karşılıpında bir nevi ortak olmuş olursunuz ancak bu ortaklık şirketin çalışması neticesi ile elde edilen kar ile her zaman doğru orantılı olmayabilmektedir. Çünkü borsada şirket sahipleri oldukça spekulatif hareketler oluşturarak bazen kazanç kayıp durumlarını farklı göstererek yatırımcıları zararar uğratabilmektedirler. Bu nedenle bu tür spekulatif hisse senetlerinden uzak durmanızda fayda olacaktır.

Hisse senedi komisyon oranları ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için yazımızı inceleyin.

Hisse Senedi Fiyatı Neden Düşer veya Yükselir ?

Hisse senedi fiyatlarını etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Global piyasalarda yaşanan olumlu hava genellikle Borsa İstanbul’a da yansımakta ve bu sayede hisse senetlerinin bir çoğunun değeri yükselebilmektedir. Bunun dışında ise firmanın bilanço açıklama tarihleri oldukça önemlidir. Çünkü bir hisse fiyatını en çok etkileyen spekülatör hareketler dışında bilançolardır. Bu tarihleri takip ederek bilançosuna güvendiğiniz şirketlerin hisse senetlerini alabilirsiniz. Bilançoları iyi açıklanan şirketlerin değeri borsada yükselirken, bilançosu beklentilerin altında kalan şirketlerin değeri ise borsada düşüş gösterecektir.

Hisse senedi alımı yapmadan önce aracı kurumların eğitimlerine katılmanızı ve hatta demo çalışmaları da takip etmenizi muhakkak tavsiye ediyoruz. Bu sayede yaşayabileceğiniz kazanç ve zarar oranlarını önceden demo hesap üzerinden görüntüleyerek, yaşanabilecek kayıplara hazırlıklı olabilirsiniz. Sadece borsada hisse senedi alım satımı yaparken değil, tüm finansal piyasalarda işlem yaparken en önemli şey psikoloji ve stres yönetimini doğru yapabilmektedir. Açmış olduğunuz işlemlere veya almış olduğunuz hisse senedine aşık olmamalısınız. Yani ben hisseme güveniyorum arkasındayım demek çoğu zaman hüsranla sonuçlanabilir piyasa ile inat etmemek ve gerektiği yerde kar almayı gerektiği yerde de kol kesmeyi yani zarar durdurmayı bilmek gereklidir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. hisse senedi nedir ve Hisse Senedi Fiyatı Neden Düşer veya Yükselir konusunda bilgiler için teşekkür ederim. Adam akıllı bu konuyu anlatan tek site siz olabilirsiniz. Diğer siteler hep bir reklam hem gereksiz ağır bir dil kullanmışlar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?