Hisse Senedi Komisyon Oranları

Hisse Senedi Komisyon Oranları

Princeton Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre hisse senetlerine kurumların yanı sıra artık bireysel yatırımcılar da yatırım yapıyor. Borsalar genellikle brokerların borsada işlem yapmasına izin vermektedir. Brokerlar genellikle bankalar ve aracı kurumlardan oluşuyor. Bankaların ve diğer aracı kurumların, borsada işlem yapabilmesi için birtakım özel izinlere sahip olması gerekiyor.

Hisse Senedi Komisyon Oranı

Brokerlar, sizin adınıza borsada bir işlem yapacağı zaman belli bir miktar komisyon talep ederler sizden. 2012 yılında yapılan bir araştırma brokerların hisse senedi alım işlemlerinden aldığı ortalama komisyonun yaklaşık 7,96 dolar olduğunu ortaya koydu. Öte yandan 2013 yılında yapılan başka bir araştırma bazı aracı kurumların borsada yapılan her bir işlem için müşterilerden 4 ile 5 dolar arasında komisyon aldığını gösteriyor. Dünyada yapılan bu araştırma ayrıca yapılan işlemlerdeki komisyonların 2 dolardan 100 dolara kadar değiştiğini gösteriyor.

Türkiye’de komisyon oranları ise genellikle binde 1 ile on binde 10 aralığında değişmektedir. Daha yüksek komisyon oranları olabileceği gibi daha düşük komisyon oranları da sunulabilmektedir. Bu komisyon oranları yatırımcının fon miktarı ve işlem hacmi ile orantılı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

hisse senedi ve borsa komisyon oranları

Broker Destekli Borsa İşlemleri

Amerika’da bilinen bazı büyük aracı kurumlar sürekli birbirleriyle rekabet halindedir. Online olarak yardım aldığınızda hisse senedi komisyon oranları düşük olmakta iken gerçek bir brokerdan yardım alırsanız hisse senedi komisyon oranı artış gösterir. 2014 yılında bir aracı firmaya bağlı gerçek bir brokerdan borsa konusunda yardım almak isterseniz komisyon oranı 30 ile 45 dolar arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca borsada hangi aracın alım satımını yaptığınıza göre de komisyon oranları değişkenlik göstermektedir.

Hisse Senedi Hesapları Ek Ücretler

Brokerlar ve aracı firmalar, hisse senedi komisyonlarının dışında da sizden ücret talep edebilir. Örneğin bazı aracı kurumlar ve bankalar sizden hesap bakım ücreti ve hareketsizlik ücretleri adı altında hisse senedi komisyonları dışında ücret kesebilirler. Üstelik bazı brokerlar ve aracı kurumlar, broker değişimi yaptığınızda da sizden ek ücret talebinde bulunabilirler. Bununla birlikte büyük aracı kuruluşlar ve brokerların, alacakları komisyon oranlarını ve ek ücretlerini web sayfalarından görebilirsiniz.

Ortalama Hisse Senedi Komisyon Oranı

Hisse senetlerinde komisyon oranları firmadan firmaya değişiklik göstermekle beraber ortalama bir düzeyde buluşmaktadır. Ülkemizde alım satımı yapılan hisse senetleri için ortalama komisyon oranı aracı kurumlarda 10 binde 5 bankalarda ise binde 1 civarındadır. Aracı kurumlar bankalara göre daha düşük komisyon oranları sunsalar da, bazı yatırımcılar hem güvenlik hem de yeni bir yerden hesap açmamak adına hesabı bulunduğu banka üzerinden yatırım hesaplarını açarak hisse senedi alım satım işlemlerini bankalar üzerinden daha yüksek komisyon oranları ile gerçekleştirmeye devam etmektedirler.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?