Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Hat Sanatı ( Kaligrafi ) Nedir, Nasıl Yapılır ?
Sosyal Medyada Paylaş
16 Mayıs 2018
Bilgigi

Hat Sanatı ( Kaligrafi ) Nedir, Nasıl Yapılır ?

Bu makalemiz içerisinde hat sanatı nedir, hat sanatı nasıl yapılır, hat sanatını uygulayan sanatçıların en ünlüleri kimdir, hat sanatının çeşitleri nelerdir, hat sanatının kullanım alanları nerelerdir gibi soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Hat sanatı Avrupa ülkelerinde genellikle kaligrafi sanatı olarak bilinmekte olan, yazı ve çizgilerden oluşan ve oldukça estetik bir şekilde sunulan bir yazı sanatıdır. Görsel sanat türleri içerisinde yer alan hat sanatının çıktığı ilk zamanlarda Hüsn-i Hatt olarak adlandırılırken daha sonra hat sanatı olarak kullanılmaya başlamıştır. Batı ülkelerinde ise hat sanatı kaligrafi sanatı olarak bilinmektedir. Arap harfleri ile oluşturulan hat sanatı ilk olarak Araplar tarafından kullanılmaya başlanılsa da sonrasında Türkler ve diğer Müslümanlığı seçen farklı ırklarda da kullanılmaya başlanmıştır. Hat sanatını icra eden sanatçılara Hattat denilmektedir. En ünlü Hattatlar Osmanlı zamanında çıkmıştır.

En Ünlü Hattatlar

Şeyh Hamdullah : Şeyh Hamdullah için Osmanlı’da Hat sanatının kurucusu denilmektedir. Hattatların kıblesi olarak veya okçuların şeyhi olarak tanılan Şeyh Hamdullah 900 yıllarına yakın Amasya’da doğmuştur.

Ahmed Şemseddin Karahisari : Anadoluda yaşayan 7 büyük hat üstâdından biri olarak kabul görmektedir.

Derviş Ali : Şeyh Hamdullah ekolünü yeniden canlandıran Derviş Ali Şeyh-i Sani lakabı ile meşhur olmuştur. Derviş Ali Hat sanatı ile ilgilenen çevrelerce Büyük Derviş Ali olarak da bilinmektedir.

Bu isimler dışında Osmanlı zamanında oldukça popüler hale gelen Hat sanatı ile ilgilenen bir çok kişi ve bir çok ünlü Hattat bulunmaktadır. Bu isimlerden bazıları ise Eyyubi Mustafa b. Ömer,Hafız Osman,Seyyid Abdullah b. Seyyid Hasan Haşimi,Hacı Nuri Korman,Hamid Aytaç El-Amidi olarak sıralanabilir ancak bu hattatlar dışında da bir çok ünlü hattat bulunmaktadır Osmanlı zamanında.

hat sanatı nedir, kaligrafi nasıl yapılır

Hat Sanatı Çeşitleri

  • İslami Hat Sanatı
  • Arap Hat Sanatı
  • Pers Hat Sanatı
  • Batı Hat Sanatı
  • Çin Hat Sanatı

Kaligrafi ( Hat Sanatı ) Nasıl Yapılır ?

Hat sanatı diğer bir deyişle kaligrafi sanatını yapmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Öyle ki hattat olmak için ciddi eğitimler gerekmektedir. Hat sanatı eğitimi alan kişiler hat sanatı yazmadan önce yazılacak şeyi belirlemelidirler. Hat sanatçısı yazılacak olan kelimeyi kendi hayal dünyasında düşlediği gibi kağıda tamamen spontane bir şekilde yapmaktadırlar. Eğer ki hat sanatçısı hayal dünyasındaki yazıyı kağıda sembolleştirerek dökemiyor ise iyi bir hattat olabilmesi beklenemez. Bu nedenle her yetenekli kişi hattat olamamaktadır. Herkesin yapabilmesi beklenmeyen hat sanatı için işin uzmanı hattatlardan ders almak gereklidir. Hat sanatını yapmayı öğrenmek isteyen kişi ders aldığı ustasını doğru gözlemleyerek hayal dünyasını hat sanatının incelikleri ile birleştirebilirse ileride bir hat sanatçısı olmayı başarabilecektir.

hat sanatı eserleri 2018

Hat Sanatı Kullanım Alanları

Hat sanatı, matbaa bulunmadan önce resmi yazışmalarda kullanılan bir yazı dili görevi görmekteydi. Matbaa çıktıktan sonra ise estetik ve görsellik açısından kullanılabilecek bir dekor haline geldi. İnsanlar birbirlerine hediye olarak hat sanatı ile kaleme alınmış eserler götürmeye başladılar. Cami girişlerinde, eski tarihli devlet binalarının bir çoğunda saraylarda, han ve hamamlarda, kale ve minarelerde hat örnekleri bulunmaktadır. Kullanılan eserleri süsleyen hat sanatı eserleri bulunduğu eserlerin değerlerini arttırmaktadır ve çoğu zaman bu eserler o dönemin ünlü hat sanatçıları tarafından yapılmışlardır.

Ülkemizde bir çok hat kursu ve kaligrafi kursu mevcuttur. Bu kurslarda eğitim görerek hattat olmasanız bile hat sanatı ile ilgili kendi eserlerinizi çıkarmanız mümkün olabilmektedir. Bu nednele bu kurslara hobi olarak gitmekte olan bir çok hat kursiyeri bulunmaktadır.

Günümüzde Türkiye’de en çok bilinen Hattat Hasan Çelebi olarak bilinmektedir. Sultanahmet Camii’nin restore edilen kubbe yazıları ile birlikte restore edilen camii ve mescidlerin bir kısmında Hattat Hasan Çelebi’nin eserlerine rastlamak mümkündür.

 

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.