George Boole Kimdir ? Hayatı

George Boole Kimdir ? Hayatı

Bugün sizlere George Boole kimdir, hayatı ve yaşadıkları nelerdir gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Özellikle matematik ve fizik okuyan öğrencilerin karşısına sıkça çıkan George Boole kimdir, ne iş yapar, nasıl bir hayat yaşamıştır sizlere bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

George Boole Kimdir?

İngiltere’nin en tanınmış fizikçi ve matematikçilerinden biri olan George Boole sadece 49 sene süren yaşamına birçok başarı sığdırmıştır. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala hatırlanmaya değer görülen başarıları, genç fizikçilere de ilham olmaktadır. George Boole İngiltere’de 1815 senesinde doğmuştur. Lincoln isimli küçük kasabada yaşama merhaba diyen George Boole ilk eğitimini özel bir okulda tamamladı.

Optik cihazlara olan ilgisinden dolayı matematik alanını kendine yakın buldu. Babası ona matematiğe dair temel dersleri bizzat veren kişi oldu. Henüz 13 yaşına gelmeden Latince’yi öğrenen George Boole, bu dili çok hızlı bir şekilde kavrayarak herkesi şaşırttı. Hatta bazı Latin şiirlerin tercümesini bile çocuk denecek yaşta yapmaya başladı. Babası oğlunun eğilimleri ile gurur duyuyordu ve çevrilen bu şiiri dergilere yolladı.

george boole kimdir, george boole nin hayatı
george boole kimdir, george boole nin hayatı

Ünlü Bilim Adamı George Boole

O dönemde yaşını aşan yazarlık yetenekleri ve diğer matematik becerileri, çeşitli tartışmalara neden olmuştur. Okul müdürü bütün bunları George Boole’nun yapacağına ikna olamıyordu. 15-16 yaşlarına geldiği zaman okulda asistan olmayı başaran George Boole’u D. Gregory isimli matematikçi yoğun şekilde teşvik etti. O dönem George Boole birçok matematik dergisinde yazılar yazmaya başladı. Cebirsel metotlar üzerine bir branşlaşma yoluna gitti ve bu konuda özel olarak yoğunlaştı. Bunda Gregory’nin etkisi yine büyüktü. Kraliyet Derneği cebir konusunda yaptığı çalışmaları yayına aldı. Kraliyet Madalyası ile ödüllendirilen George Boole hayatının en büyük çıkışını gerçekleştirdi ve bir anda şöhret oldu. İrlanda’nın Cork bölgesinde Matematik Kürsüsü’ne layık görüldü. Ölümüne dek İrlanda’da genç nesillere dersler vermeyi sürdürdü. Şöhretine rağmen mütevazi kişiliğinden ödün vermedi ve derslerini ilk gün heyecanıyla vermeye devam etti.

Cebir ve Mantığı Birleştiren İsim George Boole

george boole hayatı
george boole hayatı

Bu süreçte Mantık alanına dair bazı çalışmalar yürüten George Boole cebir sembolleri mantık sembollerle birleştirdi. Sonlu farklar hesabı konusunda da çalışmalar yürüten George Boole bu konuda bir tez bile yazmıştır.Birçok Üniversite ona onur ödülleri dağıttı. Soğuk algınlığı akciğerlerinde derin yaralar açtı ve ne yazık ki erken sayılabilecek bir yaşta yaşamını kaybetti. Ölümü İrlanda’nın Cork bölgesinde bir kasabada gerçekleşti. Hala İrlanda ve İngiltere’nin yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul görmekte ve hatırlanmaktadır.

George Boole Nasıl Bir Ailesi Vardı

2 Kasım 1815 yılında dünyaya gelen İngiliz dahi George Boole’nin eşi Mary Everest Boole’dir. 5 çocuğu bulunan çiftin çocukları ise Ethel Lilian Voynich, Alicia Boole Stott, Lucy Everest Boole, Margaret Taylor, Mary Boole Hinton dur.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?