Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Geksis Nedir ? Geksise Nasıl Girilir ?
Sosyal Medyada Paylaş
27 Eylül 2018
Bilgigi

Geksis Nedir ? Geksise Nasıl Girilir ?

Geksis Nedir?

Geksis açılımı, Gelir Kurumlar Vergisi Standart İade Sistemi olarak bilinmektedir. Geksis vergi ile ilgili işlemlerin oluşturduğu bir sistem anlamına gelmektedir. Geksis sayesinde vergi mükellefleri işlemlerini internet üzerinden kolaylıkla yapabilir ve takip edebilir. Geksis bir anlamda internetteki vergi dairesi olarak bilinmektedir. 2015 yılı itibariyle kurumlar ve vergi mükellefleri için mecburi kullanım zorunluluğu bulunmaktadır. Geksis platformu gelişen internet ağında işlemlerin daha kolay ve online yapılmasına olanak sağlamıştır. Vergi dairesine gitmeye gerek kalmadan tüm vergi ödemeleri ve beyannameleri bu sistem üzerinden sunmak mümkündür. Kurumlar vergi mükelleflerinin belgelerini ve bilgileri bu sistem üzerinden kontrol edebilir. Bu sistem sayesinde daha hızlı işlem yapmak ve sonuca ulaşmak hedeflenmiştir. Aynı zamanda kurumlar arasındaki bilgi alışverişi konusunda birlik olunmasını sağlamaktadır.

Geksis Hangi Mükellefleri İçin Zorunludur?

geksis nedir
geksis nedir, geksise nasıl giriş yapılır, geksis ne işe yarar

Geksis platformu 99 seri numaralı gelir sirkülerinde belirtilen kişilerin kullanmasının zorunlu olduğu bir sistemdir. Gelir ve kurumlar vergilerinin ödenmesinde zorunluluk bulunan kişiler, vergi dönemlerine ilişkin vergi isteklerini iade etmeleri gerekmektedir. Bu iade işlemini yapmak zorunda olan kişiler geksis üzerinden bu işlemi gerçekleştirecektir. Geksis üzerinden 0010 kodu iade işlemini yapanlar ve 0001 kodu ile beyanname verenler bu sistemi kullanmakla yükümlüdür.

Geksis’e Nasıl Girilir ?

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi ziyaret edilerek Geksis girişi yapılmış olacaktır. Vergi iadesi talebinde bulunacak olan kişiler, kurumlar vergisi ödemekle yükümlü kişiler Gelir/Kurumlar Vergisi İade Talebi Giriş sekmesine tıklayarak Geksis girişlerini yapmış olacaklardır. Vergi mükellefleri bazı bilgilerini Geksis platformuna iletmeleri gerekmektedir.

Geksis girişi yapıldıktan sonra vergi mükellefleri dönem tipi, dönem, iade türü gibi bilgileri de bu platforma bildirmeleri gerekmektedir. Bu bilgiler sonucunda iadenin nakit olarak alınmasını isteyen vergi mükellefleri teminat bilgisi ve YMM bilgilerini de aktarmaları gerekmektedir.

Ticket kartları nakite çevirmenin yolunu bulduk. Sizlerde ticket kartlarınızı, yemek kartlarınızı nakit paraya çevirmek istiyorsanız ticket kart nakit paraya nasıl çevirilir başlıklı makalemizi okumalısınız.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.