Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Emeklilikte Yaşa Takılma ( EYT ) Nedir ? – Son Gelişmeler
Sosyal Medyada Paylaş
24 Mayıs 2018
Bilgigi

Emeklilikte Yaşa Takılma ( EYT ) Nedir ? – Son Gelişmeler

Eyt son zamanlarda sıkça duymakta olduğumuz bir terim. Bir çok insan eyt nedir, eyt ne anlama gelir bilmiyor. Bu makalede eyt ne demek ? Eyt ile ilgili son gelişmeler nedir ? Eyt yasası ne zaman yürürlüğe girecek ? EYT beklentisi nedir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

EYT Nedir?

Ülkemizde mevcut bulunan şu an ki emeklilik sisteminde, primini dolduran bir emekli adayı bununla birlikte emeklilik yaşını da beklemek durumundadır. Halk arasında bu emeklilik yaşını beklemek zorunda kalanlara emeklilikte yaşa takılanlar veya EYT denir. Peki bu kişiler neden yaşa takılıyorlar?

Emeklilik Şartları

Ülkemizdeki emeklilik sistemine göre, emekli olabilmek için 3 tane şart mevcuttur. Emekli olmak isteyen kişi, bu üç şartın üçünü de yerine getirmelidir. Şartlardan ilki kişinin sigortalı kaldığı süredir. İkinci şart, prim ödeme gün sayısıdır. SSK’lı olanlar için 8 Eylül 1999’a kadar emeklilik sisteminde sadece bu iki şart mevcuttu. 1999 yılında emeklilik sisteminde yapılan düzenleme ile bu iki şartın yanına bir de yaş şartı eklendi. 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ila 58, erkeklerde ise 44 ila 60 yaş arasında yaş bekleme süreleri oluşturuldu. Bu duruma emeklilik sisteminde, emeklilikte kademeli sistem denilmektedir.

[irp posts=”1395″ name=”Türknet Arkadaşını Getir Davet Kodu ile 1 Ay Bedava İnternet”]

Yine aynı şekilde söz konusu yaş şartı BAĞ-KUR’lular ve memurlar için de yaş şartı bu tarihte getirildi. İşte 1999 emeklilik reformu ile getirilen, 2002 ve 2008 yıllarında çıkarılan emeklilik yasaları ile güçlendirilen yaş şartı nedeniyle emeklilik gününü doldursa bile emekli olmayı bekleyen ve sayıları milyonları bulan vatandaşlarımız var. SGK ve Çalışma Bakanlığı’nın erken emekliliğe dair herhangi bir çalışması şu an bulunmamaktadır. Başka bir deyişle emeklilikte yaşa takılanlar, emekli olmak için sabırla emeklilik yaşlarını doldurmayı beklemelidirler.

eyt nedir, eyt mağdurları, eyt son gelişmeler
eyt nedir, 2018 eyt mağdurları

Erken Emekliliğin Yolları

Ülkemizde çeşitli durumlarda daha erken emeklilik hakkı kişilere tanınabilmektedir. Yani daha düşük prim gün sayısı ve daha düşük yaşla birlikte emeklilik hakkı verilebilmektedir.

 • Doğru mesleği seçerseniz emeklilik hakkına daha çabuk kavuşursunuz. Halk arasında yıpranma payı yüksek olan işlerde çalışanlar daha çabuk emekli olabilmektedir.
 • Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçmektedir. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem eksik günlerini tamamlıyor. Hem de 1-2 yıl daha erken emekli olma hakkı kazanabiliyorlar.
 • Kadınlar için ise erken emekliliğin yolu doğum borçlanmasından geçmektedir. Doğum yolu ile borçlanma eksik primler tamamlanarak gerçekleştiriliyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin primi eksikse, primini tamamlamak için beklemesi gerekmez ve doğum borçlanması ile emekli olabilir.

Eyt İle İlgili Son Gelişmeler

Meclisin açılması ile birlikte yeniden gündeme gelen eyt mağduriyetine bu kez çözüm bulunabilecek mi merak konusu. Milyonlarca insanın beklediği Emeklilikte yaşa takılma yani EYT konusundaki son gelişmeler şu şekilde;

Özellikle sosyal medya üzerinden isteklerini dile getiren emeklilikte yaşa takılanlar sonunda seslerini meclise duyurabilmiş gibi görünüyor. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a bir basın mensubunun yönelttiği soruya  Kalın’ın verdiği yanıt

“Bu konu kabinenin gündeminde yok. Tabii ki Meclis ayağı ayrı bir konu. Yeni hükümet sisteminde Meclis kendi kanunlarını çıkartabilir. Bunun değerlendirmesi Mecliste yapılır ama hükümet nazarından baktığınız zaman konu bugün de geçtiğimiz toplantılarda da gündeme gelmedi. Bu konuda herhangi bir değişiklik söz konusu değil.”

bu şekilde oldu. İbrahim Kalın kabinenin gündeminde olmadığını belirtti ancak meclis gündeminde olması ile alakalı yorumda bulunmadı.

Erdoğan’dan Eyt Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika bir EYT açıklaması geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili olarak Recep Tayyip Erdoğan şu açıklamaları yaptı.

Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. Hiç bir sosyal güvenlik sistemi buna dayanmaz. SGK’nın hesaplamalarına göre Emeklilikte Yaşa Takılanlar 6,3 Milyon kişi, bunun yıllık ilave maliyeti 26 Milyar TL, rakam toplamda 750 milyar tl yi buluyor. Bizim böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmeye hakkımız var mı ? 20 yıl çalışıp 38 yaşında  emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan devletten maaş ve sağlık  sigortası hizmeti alacaktır. Böyle bir şey olur mu ? 

Erdoğan’ın 16.10.2018 tarihinde yapmış olduğu bu açıklamalar sonrası Eyt için yeni gelişme olur mu merak ediliyor. Ancak duruma bakılırsa yakın vadede Eyt ile yeni gelişmelerin yaşanma ihtimali düşük gibi görünüyor.

Son Dakika – EYT Meclis Gündeminde ( 24.10.2018 )

İYİ Parti’nin emeklilikte yaşa takılanlar grup önerisi TBMM’de  gündeme alındı. İYİ Parti, TBMM Başkanlığına emeklilikte yaşa takılanlar ile  konunun gündeme alınıp alınmaması hakkında grup önerisi verdi. Konuşmalardan sonra oylama yapıldı.
[irp posts=”1116″ name=”Emeklilikte Yaşa Takılma ( EYT ) Nedir ? – Son Gelişmeler”]
Oylama ile ilgili olarak Divan Katip üyeleri arasında kararsızlık yaşandı. Bunun üzerine TBMM
Başkan vekili Celal Adan, oylamanın elektronik cihazla yapılmasını  istedi. Elektronik olarak yapılan oylamada önerinin gündeme alınmasına  oy çokluğuyla karar verildi. TBMM Başkanvekili Adan, Genel kurul  oturumuna on dakika ara verdi.
Eyt’nin meclis gündemine alınması Eyt’liler için yeni bir umut kaynağı oldu. Mecliste görüşülecek olan Eyt’den bir sonuç çıkacak mı çıkmayacak mı merak konusu. İyi Parti’nin sunmuş olduğu Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili önerge saat 18:30 da Meclis Genel Kurulu’nda ele alınacak.
Sonuç
Meclis genel kurulunda ele alınan EYT Mhp ve Akp li milletvekillerinin red oyları ile reddedildi.

Bu makalede eyt ne demek, erken emekli nasıl olunur gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Mecliste şuan için eyt yasası ile ilgili bir çok parti ve milletvekilinin çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Zaman zaman vekiller twitter hesaplarından da eyt ile ilgili gelişmeleri paylaşıyorlar. Eyt ile ilgili son gelişmeleri takip etmek için sayfamızı favorilere eklemeyi unutmayın.

6 adet yorum var.

  • Bence kazanılmış bir hak geriye doğru işleyen bir yasa ile iptal edilemez.Bu arada bilgi kirliliği çok fazla bende aydınlanmak istiyorum lütfen konuyu bilen birisi bizide bilgilendirsin.05392789283 durum nedir şu an hangi şekle gelmiştir konu.Sonuçta bu yanlış bence bitecek bitmelide.kazanan eyt olur….

  • Bu hak saçma bir kanun ile iptal edildi.Düzeltilmesi gerekir.kimsenin mağdur edilmemesi gerekir.

 1. 8/9/1999 yilindan once is hayatina girenler icin iki sart vardi
  1- belirli bir hizmet suresi
  2- belirli bir prim odeme
  Bunlari da devlet belirlemisti
  Bu tarihten once is hayatina giren kisiler bu sartlar ile is hayatina girmistir
  8/9/1999 bu sartlara birde yas eklenmis kisiler kademeli olarak daha gec emekli olmasina sebebiyet verilmistir
  Buraya kadar herkez hem fikir olabilir benim anlamadigim iki konu var
  1-insanlar yaslarinin dolmasini beklerken elbette calismak zorundalar calisacaklarda tabii yalniz calistiklari icin ilerde emekli olduklarinda daha az emekli maasini devletin reva gormesi hakmidir (odul yerine ceza kesilmesi)
  2-diyelim ki hizmet suresi doldu
  Prim odemeside tamam emeklilik yasini bekliyecegim diyen vatandas tan genel saglik sigortasi odemesi istenmesi hak mi hem emekli etme hem de sagliktan yararlaniyorsun deyip insanlardan para almak hak mi bana ve kamu oyuna birileri bunlarin mantikli cevabini verse iyi olacak…

  • aynen öyle bunun cevabını birisi versin arkadaş. Biz demiyoruz ki 38 yaşında emekli olalım. Yaşımızı bekleyelim desek daha fazla emekli maaşı almamız gerekirken utanmadan daha az emekli maaşı alıyoruz sanki devlet diyor ki siz zaten çalışıyorsunuz devletin hastanesinden vs yararlanıyorsunuz neden emekli maaşını fazla odeyeyım keseyım gitsin diyor. Yahu tamam da o zaman emekli et ben yılımı primimi doldurmuşum ben mi diyorum çalışayım diye hem kendin zorla çalışacaksın dıyorsun hem de hem calısacaksın hem de normal emeklıden daha az maaş alacaksın diyeceksin hangi mantıgın hangı zihnin ürünü bu acaba ?

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.