Emeklilikte Yaşa Takılma ( EYT ) Nedir ? – Son Gelişmeler

Emeklilikte Yaşa Takılma ( EYT ) Nedir ? – Son Gelişmeler

[Toplam:21    Ortalama:2.6/5]

Eyt son zamanlarda sıkça duymakta olduğumuz bir terim. Bir çok insan eyt ne demek bilmiyor. Bu makalede eyt ne demek ? Eyt ile ilgili son gelişmeler nedir ? Eyt yasası ne zaman yürürlüğe girecek ? EYT beklentisi nedir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

EYT Nedir?

Ülkemizde mevcut bulunan şu an ki emeklilik sisteminde, primini dolduran bir emekli adayı bununla birlikte emeklilik yaşını da beklemek durumundadır. Halk arasında bu emeklilik yaşını beklemek zorunda kalanlara emeklilikte yaşa takılanlar veya EYT denir. Peki bu kişiler neden yaşa takılıyorlar?

Emeklilik Şartları

Ülkemizdeki emeklilik sistemine göre, emekli olabilmek için 3 tane şart mevcuttur. Emekli olmak isteyen kişi, bu üç şartın üçünü de yerine getirmelidir. Şartlardan ilki kişinin sigortalı kaldığı süredir. İkinci şart, prim ödeme gün sayısıdır. SSK’lı olanlar için 8 Eylül 1999’a kadar emeklilik sisteminde sadece bu iki şart mevcuttu. 1999 yılında emeklilik sisteminde yapılan düzenleme ile bu iki şartın yanına bir de yaş şartı eklendi. 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ila 58, erkeklerde ise 44 ila 60 yaş arasında yaş bekleme süreleri oluşturuldu. Bu duruma emeklilik sisteminde, emeklilikte kademeli sistem denilmektedir.

Yine aynı şekilde söz konusu yaş şartı BAĞ-KUR’lular ve memurlar için de yaş şartı bu tarihte getirildi. İşte 1999 emeklilik reformu ile getirilen, 2002 ve 2008 yıllarında çıkarılan emeklilik yasaları ile güçlendirilen yaş şartı nedeniyle emeklilik gününü doldursa bile emekli olmayı bekleyen ve sayıları milyonları bulan vatandaşlarımız var. SGK ve Çalışma Bakanlığı’nın erken emekliliğe dair herhangi bir çalışması şu an bulunmamaktadır. Başka bir deyişle emeklilikte yaşa takılanlar, emekli olmak için sabırla emeklilik yaşlarını doldurmayı beklemelidirler.

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler
eyt nedir, eyt mağdurları, eyt son gelişmeler
eyt nedir, 2018 eyt mağdurları

Erken Emekliliğin Yolları

Ülkemizde çeşitli durumlarda daha erken emeklilik hakkı kişilere tanınabilmektedir. Yani daha düşük prim gün sayısı ve daha düşük yaşla birlikte emeklilik hakkı verilebilmektedir.

  • Doğru mesleği seçerseniz emeklilik hakkına daha çabuk kavuşursunuz. Halk arasında yıpranma payı yüksek olan işlerde çalışanlar daha çabuk emekli olabilmektedir.
  • Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçmektedir. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem eksik günlerini tamamlıyor. Hem de 1-2 yıl daha erken emekli olma hakkı kazanabiliyorlar.
  • Kadınlar için ise erken emekliliğin yolu doğum borçlanmasından geçmektedir. Doğum yolu ile borçlanma eksik primler tamamlanarak gerçekleştiriliyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin primi eksikse, primini tamamlamak için beklemesi gerekmez ve doğum borçlanması ile emekli olabilir.

Eyt İle İlgili Son Gelişmeler

Meclisin açılması ile birlikte yeniden gündeme gelen eyt mağduriyetine bu kez çözüm bulunabilecek mi merak konusu. Milyonlarca insanın beklediği Emeklilikte yaşa takılma yani EYT konusundaki son gelişmeler şu şekilde;

Özellikle sosyal medya üzerinden isteklerini dile getiren emeklilikte yaşa takılanlar sonunda seslerini meclise duyurabilmiş gibi görünüyor. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’a bir basın mensubunun yönelttiği soruya  Kalın’ın verdiği yanıt

“Bu konu kabinenin gündeminde yok. Tabii ki Meclis ayağı ayrı bir konu. Yeni hükümet sisteminde Meclis kendi kanunlarını çıkartabilir. Bunun değerlendirmesi Mecliste yapılır ama hükümet nazarından baktığınız zaman konu bugün de geçtiğimiz toplantılarda da gündeme gelmedi. Bu konuda herhangi bir değişiklik söz konusu değil.”

bu şekilde oldu. İbrahim Kalın kabinenin gündeminde olmadığını belirtti ancak meclis gündeminde olması ile alakalı yorumda bulunmadı.

Bu makalede eyt ne demek, erken emekli nasıl olunur gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Mecliste şuan için eyt yasası ile ilgili bir çok parti ve milletvekilinin çalışmalarının olduğunu biliyoruz. Zaman zaman vekiller twitter hesaplarından da eyt ile ilgili gelişmeleri paylaşıyorlar. Eyt ile ilgili son gelişmeleri takip etmek için sayfamızı favorilere eklemeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM