Emeklilikte Yaşa Takılma ( EYT ) Nedir ?

Emeklilikte Yaşa Takılma ( EYT ) Nedir ?

EYT Nedir?

Ülkemizde mevcut bulunan şu an ki emeklilik sisteminde, primini dolduran bir emekli adayı bununla birlikte emeklilik yaşını da beklemek durumundadır. Halk arasında bu emeklilik yaşını beklemek zorunda kalanlara emeklilikte yaşa takılanlar veya EYT denir. Peki bu kişiler neden yaşa takılıyorlar?

Emeklilik Şartları

Ülkemizdeki emeklilik sistemine göre, emekli olabilmek için 3 tane şart mevcuttur. Emekli olmak isteyen kişi, bu üç şartın üçünü de yerine getirmelidir. Şartlardan ilki kişinin sigortalı kaldığı süredir. İkinci şart, prim ödeme gün sayısıdır. SSK’lı olanlar için 8 Eylül 1999’a kadar emeklilik sisteminde sadece bu iki şart mevcuttu. 1999 yılında emeklilik sisteminde yapılan düzenleme ile bu iki şartın yanına bir de yaş şartı eklendi. 8 Eylül 1999’dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ila 58, erkeklerde ise 44 ila 60 yaş arasında yaş bekleme süreleri oluşturuldu. Bu duruma emeklilik sisteminde, emeklilikte kademeli sistem denilmektedir.

Yine aynı şekilde söz konusu yaş şartı BAĞ-KUR’lular ve memurlar için de yaş şartı bu tarihte getirildi. İşte 1999 emeklilik reformu ile getirilen, 2002 ve 2008 yıllarında çıkarılan emeklilik yasaları ile güçlendirilen yaş şartı nedeniyle emeklilik gününü doldursa bile emekli olmayı bekleyen ve sayıları milyonları bulan vatandaşlarımız var. SGK ve Çalışma Bakanlığı’nın erken emekliliğe dair herhangi bir çalışması şu an bulunmamaktadır. Başka bir deyişle emeklilikte yaşa takılanlar, emekli olmak için sabırla emeklilik yaşlarını doldurmayı beklemelidirler.

eyt nedir, 2018 eyt mağdurları

Erken Emekliliğin Yolları

Ülkemizde çeşitli durumlarda daha erken emeklilik hakkı kişilere tanınabilmektedir. Yani daha düşük prim gün sayısı ve daha düşük yaşla birlikte emeklilik hakkı verilebilmektedir.

  • Doğru mesleği seçerseniz emeklilik hakkına daha çabuk kavuşursunuz. Halk arasında yıpranma payı yüksek olan işlerde çalışanlar daha çabuk emekli olabilmektedir.
  • Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçmektedir. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem eksik günlerini tamamlıyor. Hem de 1-2 yıl daha erken emekli olma hakkı kazanabiliyorlar.
  • Kadınlar için ise erken emekliliğin yolu doğum borçlanmasından geçmektedir. Doğum yolu ile borçlanma eksik primler tamamlanarak gerçekleştiriliyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin primi eksikse, primini tamamlamak için beklemesi gerekmez ve doğum borçlanması ile emekli olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM