Enflasyon Nedir ? Enflasyon Neden Yükselir ?

Enflasyon Nedir ? Enflasyon Neden Yükselir ?

Günümüzde bir çok ülkenin ortak sorunu olan enflasyon nedir, enflasyon neden yükselir ya da neden düşer, Türkiye’de enflasyon oranları neden yükseliyor gibi soruları bu makale içerisinde bilgigi ailesine cevaplamaya çalışacağız.

Enflasyon Nedir?

Bir ekonomide fiyatlar genel düzeyinin sürekli olarak artmasını ifade etmekle beraber paranın satın alma gücünün düşmesi enflasyon nedir sorusunun cevabıdır. Mal ve hizmetlerin genel seviyesi arttıkça alım gücü düşmektedir. Enflasyon ekonominin bozulmasına yol açan bir parasal süreçtir. Paranın değer kaybı yaşaması sonucu tüketici aldığı belirli bir malı ya da hizmeti artık daha yüksek para ödeyerek almaktadır. Böylece tüketicinin satın alma gücü azalma meydana gelir. Merkez Bankaları tarafından enflasyon oranları %2-3 olmakla beraber ekonominin dengede kalabilmesi için de gerekli görülmektedir.

Son günlerde ülkemizde tartışılan konulardan birisi de enflasyon neden midir sonuç mu ya da faiz neden midir sonuç mu konularıdır. Enflasyon mu faizlerin artmasını sağlar yoksa faizler mi enflasyonu tartışmalarının iktisat bilimi açısından cevabı enflasyonun faizlerin artmasına yol açtığı şeklindedir. Faizlerin arttığı dönemlerde yatırımlar da azalır. Bunun nedeni ise yatırımcıların faiz gelirini riske girmeye tercih etmeleridir. Yani yatırımcı yeni bir yatırım yapmak yerine parasını faize yatırıp değerlendirmek isteyebilir. Piyasada belirsizliklere yol açan enflasyonun etkisiyle fiyat artışlarında dengesizlikler yaşanır. Enflasyon kişilerin tasarruf etme gücünü azaltır ve tüketimde artış olur.

enflasyon nedir, enflasyon oranları

Hiperenflasyon, enflasyonun normal düzeyden aşırı fazla olmasıdır. Yüksek enflasyondan en çok etkilenen kısım ise sabit gelire sahip olan aileler olmaktadır. Enflasyonun hesaplanmasında tüketici ya da üretici fiyat endeksi kullanılır. Hesaplanırken resmi istatistik kurumlarınca belirlenen ve temsili malların bulunduğu bir sepet oluşturularak sepetin değerinin zaman içerisinde değişimleri gözlemlenir.  Fiyat değişimlerinin doğru olarak saptanabilmesi için resmi istatistik kurumları her ay muayenehaneler ve hizmet sağlayıcıları gibi çeşitli yerlerde incelemeler yapmaktadırlar.

Maliyet enflasyonu ve talep enflasyonu olarak iki şekilde ifade edilebilecek olan enflasyon ülkemizde genellikle maliyet enflasyonu sebebi ile yükselmektedir. Bu durum genellikle döviz kurundaki artışlar neticesi ile gerçekleşmektedir. Ülkemizde döviz kuru yıllardır yükseliş ivmesini koruduğundan ülkeye yurtdışından getirilen hammadde ve ara mallarının maliyeti artmakta bu durumda  fiyatların artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle enflasyonda yükselişler kaçınılmaz olmaktadır. Tabi bunun dışında enflasyonun yükselmesini sağlayan etkilerde vardır ancak en önemlisi döviz kurlarında yaşanan yükseliş hareketleridir.

Türkiye Enflasyon Oranları

Enflasyon oranlarının saptanabilmesi için tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksi (ÜFE) göstergelerinden faydalanılmaktadır. Finans piyasaları için bu veriler oldukça önemli olmaktadır. Türkiye’de Tüik tarafından hesaplanan 2017 Eylül ayı enflasyon oranı %11,2 iken 2017 Aralık ayı enflasyon oranı %11,92 seviyesinde gerçekleşmiştir. 2018 Ocak ayı itibariyle % 10,35 olan tüketici fiyat endeksi ise Nisan ayı sonunda %10,85’e yükselmiştir. Buradan hareketle bir ay içerisinde tüketici fiyat endeksinin aylık %1,87 artış gösterdiği söylenilebilir. 2017 yılının aralık ayı ile 2018 Nisan ayı kıyaslandığında ise %4,69 artış gerçekleşmiştir. Geçmiş yıllara bakılırsa Türkiye enflasyon oranları, tüketici fiyat endeksi aralık ayı sonuçlarına göre 2013 yılında %7,40, 2014 yılında % 8,17, 2015 yılında %8,81, 2016 yılında %8,53, 2017 yılında 11,92 şeklinde gerçekleşmiştir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?