Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Dudak Uçuğu Kaç Günde Geçer? Bulaşıcı Mıdır?
Sosyal Medyada Paylaş
15 Mayıs 2018
Bilgigi

Dudak Uçuğu Kaç Günde Geçer? Bulaşıcı Mıdır?

Uçuk viral kaynaklı ve oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Endişelenilecek bir rahatsızlık olmayıp genelde bir hafta gibi bir sürede iyileşirler. Dudak uçuğu oluşmasının sebebi HSV – 1 (herpes simplex 1) ismindeki bir virüstür. Birçok viral kaynaklı hastalıkta olduğu gibi uçuk hastalığı da bulaşıcı bir hastalıktır. Fakat dudak uçuğu bir bireye sadece defa bulaşır. Her zaman bulaşıcı olmayabilen dudak uçuklamasının farklı sebepleri olabilmektedir.

Dudak Uçuğu Nasıl Çıkar?

Herhangi bir birey dudak uçuğu virüsüne yakalandığı vakit bu virüsü ömrü boyunca taşır. Daha sonra belirli zamanlarda dudak uçuğu ortaya çıkabilir. Bu süre kişiden kişiye değişebilmektedir. HSV – 1 virüsü normal zamanlarda sinir hücrelerinde pasif olarak yaşar. Herhangi bir tetikleyici olayda harekete geçer ve uçuk oluşur. Bu tetikleyici etkiler;

  • Güneş Işığı
  • Derin Üzüntü
  • Kabuslar
  • Stres
  • Rüzgar
  • Dudakta yara çıkması
  • Hormonsal etkiler
  • Alerjenler
  • Bağışıklığın Zayıf Düşmesi
dudak uçuğu nedir, dudak uçuklaması nasıl ve ne zaman geçer

Burada özellikle şunu belirtmekte fayda var. Dudak uçuklaması, vücudumuzda bir sivilce veya yara çıkması ve benzeri durumlar sinir yönetimi ile de alakalı olabilmektedir. Yani stresli zamanlarda bu tür uçuk çıkması vb. durumlara daha fazla rastlanabilmektedir.

Başka Bölgelere Bulaşması İhtimali var!

Dudak uçuğu virüsü birçok bölgeye ulaşabilir bu bölgelerden biriside genital bölgedir! Bu virüs normalde her yere ulaşabilir. Bu sebeple dudak uçuğu ortaya çıktığında oldukça dikkatli olmak lazımdır. Özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı süreçlerde dikkat edilmesi ve başka bölgeler bulaşmasını engellemek için kişinin sağlıklı bir yaşantı sürmesi gerekmektedir. Çünkü henüz uçuğa karşı bir tedavi net olarak bulunabilmiş değildir.

Dudak Uçuğu Ne Kadar Vakitte Geçer?

Dudak uçuğunun 3 ila 14 gün arasında değişen iyileşme süreci mevcuttur. Tüm belirtilerinin yok olması ortalama olarak 1 hafta gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Eğer uçuğunuz 2 hafta gibi uzun bir süreyi de geçmiş ise farklı rahatsızlık olacağı endişesi ile doktora başvurulmalıdır.

 

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.