Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Seçim Sonrası Dolar Yorumları
Sosyal Medyada Paylaş
25 Haziran 2018
Bilgigi

Seçim Sonrası Dolar Yorumları

Küresel piyasalarda yaşanan yükseliş hareketi ve Türkiye’de yaşanan seçim belirsizliği ve ekonomiye ilişkin kötü gidişat sonucu yükselen dolar kuru çok konuşulmaya başlamıştı ki, ekonomik sorunları giderebilmek ve yeniden bir güven tazelemek adına erken seçim belirlendi. Bu erken seçim sürecinde daha da alevlenen dolar kuru 5 lira seviyesine kadar yükseldi. Sonrasında ise Tcmb tarafından yapılan faiz arttırım hamleleri ile 4,60 seviyelerine kadar gerileyen dolar kuru seçimlere 4,70 seviyelerinde girdi ve seçimlerin mevcut iktidarın galibiyeti ile sonuçlanması ile birlikte dolarda sabah saatlerinde bir miktar geri çekilme yaşandı. Piyasaların açılmasına yakın 4,534 seviyesine kadar gerileyen buradan gelen alımlarla birlikte yeniden 4,60 seviyesi üzerine yükseldi. Şimdi ise yatırımcılar tarafından merak edilen soruların başında bundan sonra dolar ne olur, dolar yükselişi bitti mi, dolar düşüşe devam eder mi, seçim sonrası dolar yorumları ve dolar analizleri bizlere neler söylüyor gibi sorular geliyor. Bu makalemizde bu soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Seçim sonuçları geldikten sonra bir çok yabancı kurum dolar kuru hakkında değerlendirmelerde bulundu ve bir çok yabancı kurum dolar kuru yıl sonu beklentilerini değiştirmeyerek 5 lira seviyesinin üzerinde bıraktı. Kısa vadeli ise TL pozitif beklentileri olduğunu vurgulasalar da bu pozitifliğin fazla sürmeyeeğini de belirttiler. Özellikle yeni ekonomi kabinesin nasıl oluşacağını Erdoğan’ın yeni ekonomiye ilişkin söylemlerinin ne olacağını beklemek istediğini vurgulayan analistler bu beklentiler sonucunda doların ve ekonominin gidişatına ilişkin daha net açıklamalarda bulunabileceklerini söylemekteler. Kısa vadeli pozitif ayrışmanın ise çok da fazla derinleşemeyeceğini ve 4,50 seviyelerinin kısa vadeli destek bölgesi olarak çalışabileceğini vurgulamaktalar.

dolar analizleri ve dolar yorumları 2018 seçim sonrası ekonomiye dair bilgiler

Türkiye ekonomisine dair seçim sonrası sadece seçim belirsizliğinin sonlandığını ancak bir çok belirsizliğin devam ettiğini vurgulayan ekonomistler ileriye yönelik çok da pozitif açıklamalar yapmıyor gibiler. Yüksek faiz oranlarına rağmen düşürülemeyen dolar kuru, ticaret açığı ve benzeri sorunların devamı Türk Ekonomisini ilerleyen dönemlerde de zorlayacak gibi dururken, bunlara ne tür önlemler alınacağı ise henüz net değil. Bu nedenle yabancı fonların Türkiye’ye yaklaşımları seçim sonrasında da olumluya dönmüş değil gibi duruyor.

Önümüzdeki dönemde dolar yorumları ne yönde değişecek sorusunun cevabını Erdoğan’ın belirleyeceği ekonomi kadrosu yönlendirecek gibi duruyor. Özellikle Ali Babacan gibi sürpriz isimler doların aşağı yönlü bir seyir içerisine girmesine neden olabilir. Mevcutta bulunan Zeybeekçi ve benzeri isimlerin ise dolar kuru üzerinde çok fazla bir etki oluşturmasını beklemek çok da gerçekçi durmamaktadır.

Seçim sonrası bazı yabancı firmalar dolarda yıl sonunda yükseliş hareketinin devamını beklediklerini vurgularken kısa süreli olacak olan dolardaki düşüşlerin alım fırsatı olarak önümüzdeki günlerde değerlendirilebileceğini vurguluyorlar. Sabah saatlerinde Morgan Stanley’de henüz ekonomiye dair açıklamalarda bulunmak için erken olduğunu yeni kabineyi görmek gerektiğini vurguladı. Bu nedenle Erdoğan’ın nasıl bir ekonomi yönetimi belirleyeceği merak konusu olmuş durumda.

Kısa vadede piyasa oyuncuları tarafından 4,40 altına bir gerileme beklenmezken yeni dolar analizleri içerisinde yukarı yönlü hareketlerde özellikle 4,72 seviyesinin önemli bir direnç npktası olduğunu vurgulanıyor. Yine son olarak az önce Jp Morgan tarafından yapılan bazı açıklamalar ise şu şekilde;

JP MORGAN, “ERDOĞAN VE AKP’NİN ZAFERİ SİYASİ BELİRSİZLİKTE DÜŞÜŞE YOL AÇACAK”

JP MORGAN, “PİYASANIN ODAKLANMASI YENİ KABİNE VE POLİTİKALARA, POLİTİKA ÖNCELİKLERİNE KAYACAK”

JP MORGAN, “TCMB’NİN HEMEN SİYASİ BASKI ALTINDA KALMASINI BEKLEMİYORUZ, ANCAK REFORM İVMMESİ KONUSUNDA ÇOK İYİMSER DEĞİLİZ”

JP MORGAN, “ÜLKE’NİN ZORLU MAKRO TEMEL GÖSTERGELERİ DİKKATE ALINDIĞINDA YEREL PARA CİNSİNDEN VARLIKLAR BİR RALLİYİ SÜRDÜRMEKTE ZORLANACAKLAR”

Bu şekilde açıklamalarını sürdüren JP MORGAN da yeni kabine ve politikalarını dikkatle izleyeceğini vurguluyor. Yani bundan sonraki süreçte seçim belirsizliği sonlanmış olsa da kabine ve yeni politika belirsizliklerinin nasıl sonlanacağının önemli olduğu vurgulanıyor.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.