Doğum Parası Nedir ? Nasıl Alınır ?     

Doğum Parası Nedir ? Nasıl Alınır ?     

Doğum Parası Nedir ?

Hali hazırda çalışan anne adaylarına, doğumun gerçekleşmesinden sonra, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, belirlenen şartlara haiz olunduğu takdirde, ödenen karşılıksız paradır.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü proje çerçevesinde, çalışan kadına destek amaçlı bir uygulamadır.

Doğum parası alabilmek için ilk şart Türkiye Cumhuriyet’i vatandaşı olmaktır. Doğumla Türk vatandaşı olup, çıkma izniyle Türk vatandaşlığını kaybeden ve Mavi Kartlı olarak tanımlanan kişiler de doğum parası alabilmektedirler.  Doğum parası alabilmek için anne ya da babadan herhangi birinin Türk vatandaşı olması yeterlidir.

[irp posts=”1395″ name=”Türknet Arkadaşını Getir Davet Kodu ile 1 Ay Bedava İnternet”]

Doğum Parası Başvurusu

 

Çalışan ve doğum yapmış olan kadının, doğum yardımı alabilmesi için öncelikle başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapılacak merciiler ise;

  • Aile Bakanlığı’nın internet sitesinden online başvuru,
  • Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine şahsi başvuru,
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine şahsi başvuru,
  • İlçelerde Kaymakamlık bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına şahsi başvuru şeklindedir.

Online başvuruda da şahsi başvuruda da, yeni doğmuş olan bebeğin kimlik belgesi gerekli olmaktadır. Yani doğum yapmış kişiler başvuru yapabilir. Hamileler, anne adayları başvuru yapamazlar, ancak doğumdan sonra başvuru yapabilirler.

Doğum Parası Tutarı

 

Doğum parası tutarı ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk içinse 600 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu tutarlar başvurunun yapıldığı ay değil, bir sonraki ayın son haftasında bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Ödemeler PTT şubelerinden annenin kendisine yapılır. Şayet bebek ikiz ise her iki bebek için de doğum parası alınır.

Doğum parasının yanında bir de süt parası söz konusudur. Süt parası alabilmek için artı bir kriter bulunmaktadır, şöyle ki; anne ya da babanın SGK ya da Bağ-Kur sigortalısı olarak asgari 120 gün çalışıyor olma şartı süt parası alabilmek için aranan kriterdir.

Doğum Parasının Artıları

 

         Doğum parasına hak kazanımda kamu ya da özel sektör ayırımı söz konusu değildir. Kamu personeli de, özel sektör personeli de doğum parası için başvuruda bulunabilir. Kişinin maaşında haciz olması durumunda bile doğum parasını alır, doğum parası hacizden muaftır, kesinti yapılmadan anneye ödenir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?