Dmitri Mendeleev Kimdir? Dimitri Mendeleyev Hayatı

Dmitri Mendeleev Kimdir? Dimitri Mendeleyev Hayatı

Rusyanın en meşhur bilim adamların bir tanesini, zaman zaman ödev olarak verilen, zaman zaman google da ddodle olarak rastalayabileceğimiz bir isim olan Dmitri  Mendelev kimdir, nasıl bir hayat yaşamıştır ve neler yapmıştır sorularının cevaplarını bu makalemizde bulabileceksiniz.

Dmitri Mendeleev Kimdir?

Dmitri Mendeleev Rus kökenli kimyacıdır. Rusya’nın en önemli bilim adamlarından olan Dmitri Mendeleev Google tarafından her sene hatırlanır. Dmitri Mendeleev’in doğum günlerinde Google genellikle ona özel bir şablon hazırlar. Rusyanın önde gelen bilim adamlarından olan Dimitri Mendelev hakkında merak ettikleriniz ve Dimitri mendeleyevin hayatı ile alaklı merak ettiklerinize Mendeleyevin hayatından ulaşabilirsiniz.

Dimitri Mendeleyev’in Hayatı

Dmitri Mendeleev 1834 senesinde doğdu. Sibirya’nın Tobolska bölgesinde doğan Dmitri Mendeleev’in tam 16 kardeşi vardı. Kendisi bu kalabalık ailenin en küçük üyesiydi. Sibirya bölgesinde çıkarılan en eski gazetelerden birinin sahibi dedesiydi. Babasıysa bir okulda müdürlük yapmaktaydı. Sürgün yaşamları devam ederken ilk eğitimini alma şansı yakaladı. Babasını çok erken yaşta kaybeden Dimitri Mendeleyev, annesi ve kardeşleriyle beraber Petersburg’a geçiş yaptı. Bu şehirde çok daha iyi bir eğitim görme şansı vardı ve bu fırsatı gayet iyi kullandı. Kısa süre içinde Petersburg Üniversitesi’ni kazandı ve buranın popüler figürlerinden biri oldu.

dimitri mendeleyev kimdir, mendeleyevin hayatı

Alkolün ve suyun bir araya gelmesi üzerine çeşitli çalışmalar yürüttü, okuldan mezun olurken tezini bu birleşim üzerine verdi. Tezi büyük ses getiren Dmitri Mendeleev daha sonraki yıllarda önemli bilim adamları ile bir araya gelme şansı yakaladı. Karlsruhe bölgesinde önemli bir konferansa imza attı. Avogadro hipotezine dair söyledikleri konferansa damga vurdu. O senelerde Amerika’nın Pensilvanya eyaletine giderek petrol kuyularını yerinde gözlemledi. Ülkesine döner dönmez damıtma konusunda yeni bir ticari yöntem geliştirdi. İnorganik Kimya alanında henüz 32 yaşında profesör olmayı başardı. Bunu bu yaşta başaran tarihi kişililerden biri oldu. Elbette periyodik tablo onun yaşamındaki en önemli mucidi oldu. Bu sayede bazı keşfedilmemiş olan yeni elementler gün yüzüne çıkmış oldu. Takip eden yıllarda ise kaynama noktası üzerine bazı saptamalar yaptı. Hayatı boyunca 20’den fazla kitap yazan Dimitri Mendeleyev keskin zekasıyla ve yorumlama kabiliyeti ile dikkat çekmekteydi.

Dimitri Mendeleyev’in Ailesi

32 yaşında profesor olan ve periyodik cetvelin babası olarak adlandırılan Dimitri Mendeleyevin iki evlilik yaptığı bilinmektedir. İlk evliliğini Anna Ivanova Popova ile yapan Mendeleyev, ikinci evliliğini ise Feozva Nikitichna Leshcheva ile yapmıştır.

Mendeleyevin altı çocuğu bulunmaktadır ve bunlar  Lyubov Dmitrievna Mendeleeva, Vasily Mendeleev, Vladimir Mendeleev, Olga Mendeleev, Maria Mendeleev,  Ivan Mendeleev olarak bilinmektedir.

Petersburg şehrinde katılmadığı, konferans vermediği, ders vermediği okul yok gibiydi. Ölümü 1907 senesine tekabül etmektedir. O sene zatürreden dolayı yaşamını kaybeden Rus kimyacı hala periyodik tablo dendiği zaman ilk akla gelen isimdir. Ölümünden yıllar sonra yeni sentezlenmiş bir elemente kendisinin adı verilmiştir. 101 atom numaralı elementin adı tarihe mendelevyum olarak geçmiştir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Dmitri mendeleyev hakkinda cok detayli bilgiler vermişsiniz gerçekten ödev yaparken cok yardimci oluyor tesekkurler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?