Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Danimarka’da Asgari Ücret Ne Kadar ?
Sosyal Medyada Paylaş
17 Ekim 2018
Bilgigi

Danimarka’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Merhaba değerli takipçilerimiz, bu yazıda zaman zaman sizlerinde aklınıza gelen yurtdışında asgari ücret ne kadar Avrupa’da asgari ücret ne kadar gibi soruların içerisinde yer alan asgari ücret konusunu ele alacağız. Ele alacağımız asgari ücret oranları ise Danimarka’ya ait asgari ücret oranları olacak. Danimarka’da asgari ücret ne kadar, Danimarka’da asgari ücret neye göre hesaplanır sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Danimarka’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Danimarka’da yasal olarak belirlenmiş bir asgari ücret yoktur. Asgari ücret, beyaz yakalı ve mavi yakalı işçiler için ayrı ayrı toplu pazarlık yolu ile belirlenir. Danimarkalı işçilerin yüzde 65’i bir işçi sendikasına üyedir. Yapılan toplu sözleşmeler, Danimarka’da çalışan işçilerin yüzde 90’ını kapsamaktadır.

[irp posts=”1494″ name=”Belçika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Bir toplu sözleşme, Danimarka’da belli bir sektör için asgari veya ortalama maaş miktarını belirleyebilir. Maaşlar; yaşa, tecrübeye, niteliklere, performansa ve işin zorluğuna bağlı olarak değişmektedir. Danimarka’da resmi bir asgari ücret yoktur. Toplu sözleşmeler, farklı sektörler için de farklı minimum maaşlar belirler. Sözü edilen bu toplu sözleşmeler, 2-3 yılda bir yenilenir.

Danimarka’da belirlenen asgari ücretlerin altında işçi çalıştırmak yasaktır. Tüm özel sektör ve kamu sektörü için belirlenen asgari ücret, saatlik 110 Danimarka (20 dolar) kronudur. Genel olarak söylemek gerekirse Danimarka’da tüm sektörlerde asgari ücret 20 -21 dolar civarındadır. Yapılan toplu sözleşmeler, yetişkinler ve 18 yaş altı bireyler için farklı asgari ücret uygulamalarını öngörmektedir.

danimarka asgari ücret
Danimarka’da asgari ücret ne kadar, Danimarka’da asgari ücret oranları

Asgari Ücret Nasıl Hesaplanır?

Toplu sözleşmelerde asgari ücret saatlik veya aylık olarak belirlenir. Mavi yakalı çalışanlar için asgari ücret saatlik olarak belirlenirken beyaz yakalı işçiler için de asgari ücret de aylık olarak belirlenir.

Hükümet, Asgari Ücretin Belirlenmesinde Bir Rol Oynuyor mu?

Danimarka’da devlet organları, asgari ücretin belirlenmesinde bir rol üstlenmemektedir. Danimarka’daki işçi ve işveren sendikaları asgari ücret konusunda kararı birlikte almaktadırlar.

[irp posts=”1489″ name=”Hollanda’da Asgari Ücret Ne Kadar”]

Danimarka’da hükümet organları, asgari ücret konusunda hiçbir müdahale yapmadığı için işçi ve işveren temsilcileri asgari ücret artışına uzun pazarlıklar sonucu beraber karar vermektedirler.

Asgari Ücretin Bileşenleri Nelerdir?

Danimarka’da asgari ücretin birçok farklı versiyonu bulunur. Danimarka’da asgari ücret, sektörel olarak belirlenir ve uygulanır. İşyerleri ve kurumlar, arzu ettikleri takdirde maaşlara ek tazminatlar getirerek durumu işçinin lehine düzenleyebilir.

Danimarka’da Toplu sözleşmeler ile asgari ücretin belirlendiği çoğu sektörde asgari ücret, 2 veya 3 yılda bir güncellenir. Toplu sözleşmeler ile sadece belli sektörlerin ya da genel olarak asgari ücretin yükseltilmesine karar verilebilir. Toplu sözleşmeler 2-3 yılda bir yenilense de bu toplu sözleşmeler, her sektör için farklı zamlar içerebilir.

[irp posts=”1467″ name=”Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Sizlerde Danimarka’da yaşıyorsanız ya da Danimarka’da yaşayan akrabalarınız var ise güncel asgari ücret oranlarını konu altına paylaşabilir, yorum ve görüşlerinizi tüm takipçilerimiz ile paylaşabilirsiniz.

Bir adet yorum var.

  1. Bence çok faydalı merak edenler bilgiye çok rahat ulaşıyor…emeği geçenlere teşekkürler.

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.