Buzdolabı Kapı Yanlarının Çok Isınması

Buzdolabı Kapı Yanlarının Çok Isınması

Buzdolabı gibi fonksiyonu soğutma olan bir cihazın dış yüzeyinde meydana gelen ısınmalar doğal olarak garipsenebiliyor. Buzdolabının kapısının yan kısımlarında meydana gelen aşırı ısınmaya dikkat etmeniz ise çok önemli. Çünkü buzdolabında motor çalışıyor olması sebebi ile belirli bir seviyede ısınma söz konusu olabilir. Nitekim soğutma fonksiyonunu kalın yapıya sahip olan iç cephesinde sağlanıyor. Dolayısı ile buzdolabının kapı ve diğer dış kısımlarının soğuk olması gibi bir beklenti hatalı olur. Buzdolabı kapısının yan kısımlarında meydana gelen aşırı ısınma için mutlaka Bulgurlu Arçelik Servisi uzmanlığından yardım alınmalıdır.

Buzdolabının Dışının Çok Isınmasının Nedenleri

Buzdolabı çalışma prensibi çerçevesinde iç kısımdaki soğutmayı sağlayacak bir pervane sistemi bulunmaktadır. Bir motora bağlı olan bu pervane sayesinde buzdolabının fonksiyonlarını yerine getirebilmesi sağlanır. Buzdolabının motor ve bağlı olan pervanesi arka kısmındaki alt bölümde yer alır. Bu kısım çoğu buzdolabında açık durumda olabildiği gibi bazı buzdolabı modellerinde ön koruyucu kapağı mevcuttur. Ancak uzun yıllar kesintisiz olarak dönüş gerçekleştiren pervane ve bağlantı kanalları tozu üzerine çeker. Dolayısı ile de zaman içerisinde kalıplaşan toz kalıntıları pervanenin dönüşüne engel olur ve tam verimli çalışmasına imkan vermez. İşte bu durum sonucunda da buzdolabının dış kısmında aşırı ısınmalar meydana gelebilir.

Buzdolabının Dış Kısmının Aşırı Isınmasının Çözümü

Dudullu Arçelik Servisi teknik uzmanları buzdolaplarının bu pervanesindeki tozun temizlenmesi ile çözüm sağlanabileceğini belirtiyor. Ancak bu belirli bir seviyeye kadar etki sağlayabilir. Çünkü aşırı kalıplaşmadan dolayı pervanenin işlevini tamamıyla yitirmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Böyle bir durumda bir süpürge yardımıyla buzdolabının arka kısmındaki pervaneyi kablo ve aksamına zarar vermeden temizlemeye çalışabilirsiniz. Tabii ki buzdolabınız elektriği bağlı bulunduğu sürece böyle bir müdahaleden kaçınmanız can güvenliğiniz için çok önemlidir. Bu yüzden buzdolabı önce elektrikten çekmeye dikkat etmelisiniz.

Buzdolabının aşırı ısınmasına neden olan böyle bir durumda pervane tamamen işlevini yitirmiş ise değiştirilmesi de gerekebilir. Çünkü sadece toz kaynaklı değil elektriksel kaynaklı da arızalanabilmesi mümkündür. Bu durumda değişimi bireysel müdahaleler ile sağlayamazsınız. Bunun için mutlaka Pendik Arçelik Servisi merkezi hizmetlerine başvuruda bulunmalısınız.

 

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?