Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Bulgaristan bize en yakın Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla ekonomik olarak çok iyi bir durumda olduğu söylenemese de son dönemde bir toparlanma içerisine girmiştir. Bulgaristan’da asgari ücret ne kadar diye kullanıcılar tarafından merak edilen bir sorunun cevabını bugün sizlerle paylaşmak istedik. Bu yazıda Bulgaristan’da asgari ücret ne kadar ? Bulgaristan’da çalışanlar ne kadar aylık ücret alıyor ? Bulgaristan parasının değeri ne kadar gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Ocak 2018 itibari ile Avrupa’nın en düşük brüt asgari ücrete sahip ülkesi, Bulgaristan’dır. Bulgaristan’da asgari ücret, 460 leva yani yaklaşık 240 euro kadardır. Asgari ücret, ülkenin her yerinde aynı şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca, Bulgaristan’da bulunan her sektörde aynı asgari ücret uygulanmaktadır.

Bulgaristan’da Ortalama Ücret

Bulgaristan’da çalışan bir kişinin aldığı ücret, asgari ücrete göre yüksektir fakat hala birçok ülkeye göre düşük kalmaktadır. Örneğin şu an Sofya’da ortalama ücret 550 Euro civarındadır. Bu rakam asgari ücretin yaklaşık 2 katıdır.

[irp posts=”1460″ name=”İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Bulgaristan’da Birden Fazla Asgari Ücret Var mı?

Bulgaristan’da sadece tek bir asgari ücret uygulaması vardır. Asgari ücret; bakanlar kurulu, işçi ve işveren sendikaları tarafından ortaklaşa belirlenir. Ayrıca, asgari ücret belirlenirken fazla mesai ücretleri ve tazminatlar gibi ücretler de belirlenir.

Asgari Ücret Belirlemesinde Neler Dikkate Alınır?

Bulgaristan’da güncel asgari ücret aylık olarak belirlenir ve 460 leva yani yaklaşık 240 eurodur. Yani saatlik 4.6 leva veya 2.4 Euro’dur. Bu oran diğer Ab ülkeleri ile karşılaştırıldığında asgari ücret olarak oldukça düşük kalmaktadır.

Asgari Ücreti Hak Etmek İçin Ne Kadar Çalışmak Gerekiyor?

Bulgaristan’da asgari ücreti hak etmek için haftanın 5 günü günde 8 saat çalışmak yeterlidir. Yani diğer Ab ülkeleri ile benzer şekilde çalışma saatleri olduğu söylenebilir. Ancak Bulgaristan’da diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha düşük bir asgari ücret seviyesi bulunmaktadır. Bunun da nedeni Bulgaristan ekonomisinin iyi olmayışı ve Bulgaristan’ın zengin bir ülke olmayışıdır.

bulgaristanda-asgari-ucret-ne-kadar
Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar, Bulgaristanda Asgari Ücret Oranları

Asgari Ücret Kim Tarafından Belirleniyor?

Bulgaristan’da asgari ücret; hükümet, işçi ve işveren temsilcileri tarafından uzun süren müzakereler ile belirlenmektedir. İşçi ve işveren sendikaları, asgari ücret müzakerelerinde işçi ve işverenleri temsil ederken bakanlar kurulu da Bulgar hükümetini temsil etmektedir.

Asgari Ücret Belirlenirken Hangi Faktörler Dikkate Alınır?

Asgari ücret; engelli çalışanlar, 18 yaş altı çalışanlar ve çıraklık eğitimi alan kişiler için değişebilir. Bunun dışında Bulgaristan’da asgari ücret belirlenmesinde enflasyon oranı ve firmaların karlılık durumu da göz önüne alınır.

[irp posts=”1467″ name=”Amerika’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Bulgaristan’da Stajyer Maaşı

Eğer Bulgaristan’da staj yapıyor ve 21 yaşın üzerindeyseniz, Bulgaristan’da stajyerler için özel olarak belirlenmiş asgari ücret uygulamasına tabii tutulursunuz. Ayrıca, yapacağınız iş sözleşmesi işyerindeki vazifenizi ve işbaşı programının detayları belirtmelidir. Bazı Bulgar firmaları, stajyerleri tam zamanlı çalışan statüsünde gösterdikleri için geçmişte önemli cezalar almıştır.

Asgari Ücret Artışına Nasıl Karar Verilir?

Bulgaristan’da hükümet organları, asgari ücret konusunda bakanlar kurulu, işçi ve işveren sendikaları asgari ücret artışına uzun pazarlıklar sonucu beraber karar vermektedirler.

Bu makalemizde Bulgaristan’da güncel asgari ücret oranlarını paylaşmaya çalıştık. Bu makalede yer alan bilgiler güncelliğini yitirmiş olabilir.  Güncel ve doğru  asgari ücret bilgilerine ulaşmak için daha detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Bizlerde Bulgaristan’da asgari ücret oranlarını güncellendikçe yenilemeye çalışmaya devam edeceğiz. Diğer Avrupa ve Dünya ülkelerinin asgari ücret oranlarına sitemizde gezinerek ulaşabilirsiniz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?