Bilge Kağan Kimdir ? Bilge Kağan’ın Hayatı

Bilge Kağan Kimdir ? Bilge Kağan’ın Hayatı

Bilge Kağan Kimdir?

683-734 yılları arasında yaşayan Bilge Kağan, Göktürk Devleti’nin hükümdarlarından biridir. Bilge Kağan’ın başarılarına Orhun kitabelerinde geniş bir yer ayrılmıştır.

Bilge Kağan İsminin Kökeni

Geleneksel olarak Göktürk Devleti’nde kağanların gerçek ismi ve kağan olduktan sonraki aldıkları isimler birbirinden farklıdır. Bilge Kağan’ın gerçek ismi ise Çin’deki kayıtlara göre Ashǐnà Mòjílián’dır fakat bu isim Bilge Kağan, Kağan olunca değişmiştir. Kağan olduktan sonra tam ismi ise Teŋіriteg Тeŋiride bolmuš Türük Bilge Kağan’dır. Bilge Kağan, Tonyukuk’un kızı Po Beg ile evliydi.

bilge kağan kimdir, hükümdarlığı ve hayatı

Bilge Kağan’ın Hükümdarlığı

716 yılında Kapgan Kağan, Tokuz- Oğuz ittifakına karşı yapılan seferde vefat etti ve kellesi Çin Hükümdarı Changan’a yollandı. İnel Kağan, Kapgan Kağan’ın yerine geçse de tahtın asıl varisi onun kuzeni Bilge Kağan idi. Bilge Kağan’ın kardeşi Kül Tigin ve Tonyukuk, İnel Kağan’a karşı bir darbe düzenledi ve Bilge Kağan bu sayede hükümdar oldu.

Bilge Kağan, Çin Hükümdarı Hsuan Tsung’a ittifak teklifinde bulundu fakat Bilge Kağan’ın bu teklifi kabul görmedi. Bu nedenle Bilge Kağan, Çin ordusunun büyük çoğunluğunu yerle bir etti ve Çin 721 yılında barış istemek durumunda kaldı. Bilge Kağan, daha çok kendinden sonraki hükümdarlara olan öğütleri ile bilinmektedir. Bu öğütler, bugün Orhun Kitabelerinde yer almaktadır. Bilge Kağan, Orhun Hitabelerinde Türklerin güçlerinin genellikle göçebe yaşam tarzından geldiğini ve yerleşik yaşama geçmenin onları zayıflatacağını belirtmiştir.

Bilge Kağan’ın Hükmettiği Bölgeler ve Orhun Kitabeleri

Bilge Kağan’ın hükümdarlığı sırasında hükmettiği bölgeler Moğolistan, Mançurya ve Çungarya’nın bazı bölgelerini de içermektedir. Bilge Kağan, ayrıca hükümdarlığı sırasında Çin’in batı bölgelerinin de bir kısmını işgal etmiştir. Bilge Kağan, 734 yılında zehirlenerek hayatını kaybetmiştir. Bilge Kağan’ın ölümünden sonra, Orhon nehri kıyısına civarındaki başkentte Bilge Kağan’ın anısına anıt taşlar dikilmiştir. Bu anıtlar, günümüzde Orhon Kitabeleri olarak bilinir ve Türkçe’nin ilk yazılı eseri olarak kabul edilmektedir.

Bilge Kağan’ın Ölümü

Bilge Kağan,734 yılında Çinlilerin de desteğini alan Buyrakçor tarafından zehirlenmiştir. Bilge Kağan, zehirlenmeden dolayı hemen ölmemiştir. Bilge Kağan, Buyrakçor ile ailesini ölümle cezalandıracak kadar vakit bulabilmiştir.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?