Ekonomi, Eğitim, Sağlık, Teknoloji ve Hayata Dair Bilgiler
Bedelli Askerlik Resmen Onaylandı. İşte Detaylar
Sosyal Medyada Paylaş
3 Ağustos 2018
Bilgigi

Bedelli Askerlik Resmen Onaylandı. İşte Detaylar

Yüz binlerce genç ve ailesi tarafından merakla beklenen bedelli askerlik sonunda Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Buna göre 21 günlük temel eğitim şartı ile oynama yapılmazken yaş ve tutarda aynı kaldı. Yani bedelli askerlik yapmak isteyen gençler 1 Ocak 1994 öncesi doğumlu ve 15 bin tl yi banka hesabına yatırmak zorunda olacak. Sonrasında ise celp dönemini bekleyecek ve 21 günlük temel eğitimini tamamladıktan sonra askerliğini bitirmiş sayılacak.

Yurtdışında Yaşayanlar İçin Bedelli Askerlik

İlgili kanun ile yurtdışında yaşayan ve bedelli askerlikten yararlanmak isteyen vatandaşların ödediği 1000 euroluk ücret 2000 euroya çıkarılmış ve 38 yaş sınırı ise kaldırılmış durumda.

Yayınlanan kanunla birlikte bedelli askerlikten yararlanmak isteyen vatandaşlar, yurt dışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, en az 3 yıl süreyle yabancı ülkelerde bulunmak şartıyla, bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak.

Durumlarını ispat eden belgelerle 2 bin  euro veya karşılığı kadar yabancı ülke parasını bir defada ödeyip, Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

bedelli askerlik muafiyet detayları
bedelli askerlik ayrıntıları

Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanılır ?

Yasayla, askeri hizmetin gerektirdiği ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu erbaş ve er sayısı dikkate alınarak, bedelli askerlikte yaş sınırı, 1 Ocak 1994 tarihi de dahil, bu tarihten önce doğanlar olarak belirleniyor.

Sağlık nedeniyle muaf olanlar istemeleri halinde yaş şartı ve 21 günlük temel eğitim şartı olmaksızın bedelli askerlik ücretini ödedikten sonra askerliklerini yapmış sayılacaklar. Bir diğer merak edilen konu ise kilo problemi nedeniyle veya çeşitli sağlık sorunları nedeniyle 1 yıl veya farklı süreler ile askerliğe elverişli değildir raporu alanların durumu. Bu durum henüz netlik kazanmamış durumda. Yani sağlık sorunları nedeni ile erteleme almış olan kişiler bedelli askerlikten temel eğitim şartı aranmaksızın faydalanabilecek mi henüz bu konuda netleşmiş olan bir tablo yok. Bunun dışında Msb’nin bedelli askerlik başvuru klavuzunu da az önce yayınladığını ancak siteye erişimin yoğunluk sebebi ile sağlanamadığını belirtmek isteriz.Önümüzdeki dakikalarda bu problem giderilmiş olduğunda Siteye buradan erişebilirsiniz.

Bedelli askerlik başvuruları için e devlet üzerinde bir bölüm açılmış durumda buradan oluşturacağınız belgeyi doldurarak, askerlik şubesinden alacağınız banka hesap numaralarını bedelli askerlik ücretinizi yatırdıktan sonra kasım ayı sonrasında netleşecek olan celp döneminizi beklemeye başlayabilirsiniz.

Bedelli askerlik ile alakalı detayları buradan paylaşmaya devam edeceğiz. Daha sonra yeniden ziyaret ederek bedelli askerlik 2018 ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca bedelli askerlik kredisi başvurusu yapacak olanlar bedelli askerlik kredisi nasıl alınır başlıklı makalemizi okumalarını tavsiye ediyoruz.

 

Bir Yorum Bırak

Bilgigi.Com - Tüm hakları saklıdır © 2018 Genel Blog,Bilgi Blogu.