Banka Haciz İşlemlerini Ne Zaman Başlatır?

Banka Haciz İşlemlerini Ne Zaman Başlatır?

Günümüzde ekonomik şartlardan dolayı kredi kartı ya da bankalara kredi borcu olmayan yok denilecek kadar azdır. İnsanlar ev almak için ev kredisi, araba almak için araba kredisi ya da borçlarını ödemek için ihtiyaç ve tüketici kredisi kullanmaktadır. Bunun yanı sıra cebimizde de daimi olarak bulundurduğumuz kredi kartları da vardır.

Yasal Takip Süreci

Kredi ya kredi kartını bankadan alırken mutlaka öderim, zamanını kaçırmam diye alırız. Ama bir bakmışız üst üste aylarca ödenmemiş. Bir defa ödeme dönemi geçtiğinde banka tarafından sürekli mesaj ile uyarılma başlanır. Birinci dönem geçip ikinci ödeme döneminde de ödeme yapılmadığında bu defa banka sürekli aramaya başlar.

Her aradığında da yasal takipten bahseder. Üçüncü dönemde ödeme yapılmadığı takdirde dosyanız yasal takip kısmına düşer. Buradaki yetkili personel sizi arayarak yasal takibin başladığını ve anlaşma olursa borcun tekrardan taksitlendirileceği bilgisini verir. Akabinde size verilen sürede ödeme yapmanız istenir. Ödeme gerçekleşmez ise banka yasal takip dosyasını anlaşmalı olduğu avukatlık bürosuna devreder. Artık banka aradan çekilmiş olur.

Haciz İşlemi

Borçlu kişinin ikamet ettiği adrese, borcu olduğuna dair icra mahkemesinden avukat tarafından belge gönderilir. Evrak teslim alındıktan sonra borçlu olan kişi avukatlık bürosundan aranmaya başlanır. İlk görüşmede dosyasının avukata devredildiği ve borcunun ne kadar olduğu, ayrıca borcun üzerine eklenen avukatlık masrafları bildirilir. Borcun ödenmesi talep edilir. Tamamı ödenemiyor ise birkaç taksit ile yapılması söylenir.

Yine de ödeme gerçekleşmez ise borçlunun ikamet ettiği eve ön fizibilite için ekip gelir. Gelen ekip evde bulunan eşyalara bakar. Lükse kaçan bir yaşam tarzı var ise önce bu eşyaları tutanak ile tespit eder ve ödeme yapılmasını talep eder. Bir hafta gibi bir kısa süre verir. Ödeme yapılmadığı takdirde ekip tekrar gelerek tutanağa yazdığı eşyalara el koyar.

Borçlu kişinin ikamet ettiği evin tapusu kendi üzerine değil ise gelen ekip herhangi bir mal alımı yapamaz. Bu arada kişinin herhangi bir bankada maaş hesabı var ise bu hesaba yatan maaşın ¼ üne haciz işlemi uygular. Eğer kişinin üzerine bir banka hesabı var ise bu hesaba haciz işlemi uygulanarak borç miktarı kadar paraya el koyulur.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?