Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Avustralya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?

Avustralya bir çok ülke vatandaşımızın da hayalini kurduğu bir ülke aslında. Avustralya’nın bu kadar tercih edilmesinin nedenlerinden bir tanesi de asgari ücret oranları. Avustralya en yüksek asgari ücret oranlarının belirlendiği ülkeler listesinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bu makalede Avustralya’da güncel asgari ücret ne kadar, asgari ücret neye göre belirlenir gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

[irp posts=”1515″ name=”Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Avusturalya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari ücret, bir işverenin çalışanına ödemesi gereken ücret miktarını ifade eder. Avusturalya’da uygulanan asgari ücret, haftalık 719,20 Avusturalya dolarıdır. Bu da saatlik 18, 93 Avustralya dolarına eşittir. Güncel miktar, Ocak 2018’de belirlenmiş olup tüm işverenler asgari ücret uygulamasını kullanmak durumundadır.

Avusturalya’da Güncel Asgari Ücret

Asgari ücret kavramını anlamak, Avusturalya’da bir işletme yönetilmek için gereken en önemli şeylerden biridir. Avusturalya’da her sektör için farklı asgari ücret uygulaması vardır. Hangi sektörde hangi asgari ücretin uygulandığınız bilmezseniz, hak ettiğinizden daha düşük ücret aldığınızı bilemeyebilirsiniz.

asgari ücret
Avustralya’da asgari ücret oranları, Avustralya’da asgari ücret ne kadar

Avusturalya’da her iş kolu için farklı bir asgari ücret uygulaması olduğunu daha önce belirtmiştik fakat asgari ücret konusunda tek bir rakam da bulunmaktadır. Avusturalya’da brüt asgari ücret, saatlik 18,93 Avusturalya doları veya haftalık 719,20 Avustralya doları olarak uygulanmaktadır.

Asgari Ücreti Kim Belirliyor?

Avusturalya’da tüm işçileri ve işçileri ilgilendiren asgari ücret miktarı, Adil İş Komisyonu’nda yer alan özel bir alt kurul tarafından belirlenmektedir. Avusturalya’da asgari ücret, işçilerin düzenli olarak zam alabilmesini sağlamak amacıyla yıllık olarak düzenlenmektedir. Asgari ücret uygulaması ile genel bir inceleme yapıldıktan sonra asgari ücret her yıl 1 Ocak’ta zamlanır.

[irp posts=”1474″ name=”Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar ?”]

Asgari Ücret Belirlenirken Hangi Faktörler Dikkate Alınır?

  • Asgari ücret; yaşa, tecrübeye ve eğitim seviyesine göre değişmektedir.
  • Asgari ücret; engelli çalışanlar, 18 yaş altı çalışanlar ve çıraklık eğitimi alan kişiler için değişebilir.
  • Bunun dışında yine birçok faktör asgari ücretin belirlenmesinde etkilidir. Örneğin daha tehlikeli işlerde çalışan kişiler için asgari ücret daha yüksek tutulur.

Avusturalya’da Asgari Ücret Zammı

Adil İş Komisyonu, geçtiğimiz Şubat ayında asgari ücrete zam kararı verdi. Böylelikle 2 milyonu aşkın Avusturalyalı haftalık 719.20 dolar ücret almaya başlayacak. Bu demek oluyor ki asgari ücrete yüzde 3,5 veya 24,30 dolar zam yapıldı. Avusturalya’da sendikalar, asgari ücrete 50 dolar zam yapılmasını talep ediyordu fakat Adil İş Komisyonu bu durumun işsizlik oranını artıracağını düşünerek bu talebi geri çevirdi. Adil İş Komisyonu, bu durumdan özellikle vasıfsız işçilerin ve genç kişilerin olumsuz etkileneceğini düşünüyor.

[irp posts=”1430″ name=”Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Çekebilir”]

Avustralya gerçekten de doğasıyla ünlenmiş çok güzel bir ülke. Bu ülkede yaşayanların da oldukça şanslı insanlar oldukları söylenebilir. Sizlerde Avustralya’da yaşıyorsanız veya Avustralya’da ki güncel çalışma şartları ve asgari ücret oranları ile ilgili görüşleriniz var ise konu altında paylaşarak diğer okuyucularımızın da bilgilenmelerine destek olabilirsiniz.

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?